Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

USA sú pripravené na obnovenie dovozu hovädzieho mäsa z EÚ

USA sú pripravené na obnovenie dovozu hovädzieho mäsa z EÚ
insert_photo

Spojené štáty americké sú pripravené opäť povoliť dovoz hovädzieho mäsa z Európy, 16 rokov po jeho zákaze z dôvodu choroby šialených kráv. Uviedol to v utorok (17. 6.) americký minister poľnohospodárstva Tom Vilsack počas stretnutia v Bruseli s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Dacianom Ciološom.

Vilsack naznačil, že americké úrady v priebehu júna a júla vykonajú niekoľko kontrol prevádzok na spracúvanie hovädzieho mäsa v Holandsku a Írsku, aby sa zabezpečili, že už neexistujú žiadne hrozby pre bezpečnosť potravín.

“Očakávame a predvídame, že v prípade, ak tieto kontroly nezistia nič problematické, obe krajiny budú mať krátko nato prístup na naše trhy,” oznámil Vilsack po stretnutí s eurokomisárom Ciološom.

Holandsko a Írsko sú krajiny, ktoré najviac pokročili v procese zavedenom USA na obnovenie obchodu s hovädzím mäsom s EÚ. Minister Vilsack v tomto kontexte vyzval ďalšie členské štáty EÚ, aby napodobnili kroky Holandska a Írska.

Podľa údajov Európskej komisie (EK) hlavnými producentmi hovädzieho a teľacieho mäsa v EÚ sú Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Veľká Británia. V roku 2011 únia ako celok vyprodukovala asi 7,9 milióna ton hovädzieho mäsa.

Spojené štáty rozhodli o zákaze dovozu hovädzieho mäsa z EÚ v roku 1998, aby sa zabránilo šíreniu bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE), známej ako choroba šialených kráv, ktorá postihla Veľkú Britániu v 80. a 90. rokoch 20. storočia. Choroba šialených kráv môže viesť u ľudí k variante Creutzfeldt-Jakobovej choroby, čo je degeneratívne ochorenie mozgu.

EÚ kritizovala USA pre tento zákaz, ktorý považovala za neodôvodnený a príliš rozsiahly. Administratíva vo Washingtone sa rozhodla zrušiť uvedený zákaz v novembri 2013, čo je vnímané ako ústretový krok v období, keď sa pripravuje Transatlantická dohoda USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP), v rámci ktorej poľnohospodárstvo a potravinová bezpečnosť patria medzi najťažšie aspekty rokovaní.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
19. jún 2014 8:54

už začínajú USA ťahať “medové motúzy pod nosom EÚ”….. podľa môjho skromného názoru ide v prvom rade o dohodu “Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií” . Alebo niekto vidí ako bude EÚ vyvážať mohutne potraviny do USA ? Poľnohospodári východného bloku sa už o tom presvedčili vo vzťahu k… Celý komentár »