Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Úplatky v kauze Dobytkár vo výške 6,5 milióna eur!

blank

Špecializovaný trestný súd zobral dnes do väzby Ľubomíra Partiku a Mareka Kodadu, ktorí sú obvinení v prípade korupcie.

Ľubomír Partika je bývalý výkonný riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry z rokov 2012 – 2016 a Marek Kodada je bývalý riaditeľ Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva z obdobia koalície strán SMER-SD, SNS a HZDS.

Úplatok od 14 do 25 percent

„Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov. Obvinení podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd,“ povedala podľa Denníka N hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

V prípade sú obvinené osoby MVDR. Ľ. K., JUDr. M. K., JUDr. Ľ. K., Ing. V. K., Ing. Ľ. P., Ing. M. K., PhD., ktoré mali byť súčasťou korupčného reťazca pri prideľovaní nenávratných finančných prostriedkov z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Jeden z obvinených sa dohodol s ostatnými obvinenými a oslovoval jednotlivých žiadateľov o nenávratný finančný príspevok s otázkou, či majú záujem o kladné vybavenie svojej žiadosti. Táto osoba pri oslovovaní žiadateľov využila svoju znalosť v poľnohospodárskej oblasti. Ak žiadatelia na ponuku obvinenej osoby kývli, dostali na podpis zmluvu o dielo, ktorá slúžila na legalizáciu úplatku. Žiadateľom bolo povedané, že ide o klasický obchodno-právny vzťah,“ popisuje korupčnú schému Polícia Slovenskej republiky.

Výška úplatkov bola od 14 do 25 percent z celkovej výšky dotácie.

„Výšku úplatkov mali určovať osoby z PPA, respektíva osoba, ktorá mala dobrú znalosť z prostredia PPA,“ uvádza vo svojom stanovisku Polícia SR.

Úplatky vo výške 6,5 milióna eur

Následne po kladnom vybavení žiadostí obvinené osoby vystavili žiadateľom faktúry na uhradenie platieb na základe predtým podpísaných zmlúv.

„Prijaté finančné prostredky boli legalizované tak, že boli presúvané z účtu na účet medzi personálne a majetkovo prepojenými právnickými osobami. Finančné prostriedky boli z účtov vybrané a poskytnuté tiež osobe z prostredia PPA, ako aj osobe so znalosťami z prostredia PPA,“ informuje Polícia SR.

Tá ďalej uvádza, že v monitorovanom období takto malo dôjsť k prijatiu úplatkov vo výške približne 6 500 000 eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook Polícia SR

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Predchádzajúci článok

4 komentáre

 1. blank
  Milan
  4. apríla 2020

  Ešte len začne zábava, keď začne Partika rozprávať o jeho biznisoch s Františkom Oravcom! Ale zrejme viacerí majú teraz nasr… v gatiach! Tak vám treba farmári úplatkári!

  Odpovedať
 2. blank
  agrarnik zHN
  6. apríla 2020

  Ak sú manželia Partikovci v Agrotrade RV tak ich to asi len nelizne v Rožňave. Tak už som aj ja pochopil prečo im išla karta v agrobiznise ak sú prepojení.

  Odpovedať
 3. blank
  agrarnik zHN
  8. apríla 2020

  Aby to bolo pestrejšie vraj? Kodadov otec aj sestra išli do karantény.

  Odpovedať
 4. blank
  ferdinand jurkovic
  5. mája 2020

  za nekalé peniaze z 15-25% provízií sa potom ľahko vykupujú role a pozemky v Palárikove….

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.