Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Tulipány zo Slovenska nie sú utópia

Tulipány zo Slovenska nie sú utópia
insert_photoautorka

Pestovateľ Jozef Teplan sa v Úľanoch nad Žitavou už roky venuje pestovaniu kvetov. Rozhodol sa ich uprednostniť pred inou rastlinnou produkciou, aj pred kvetinovými priesadami. Jeho záhrada najmä na jar a v lete hýri farbami a najrôznejšími kvetmi vhodnými na rez. V týchto mesiacoch dominujú najmä tulipány, ktoré z kvetinovej farmy robia malé Holandsko. V Úľanoch nad Žitavou pritom začali kvitnúť už od polovice januára  – a to vďaka špeciálnemu spôsobu ich rýchlenia.

Pestovanie na vode

„Rýchlenie tulipánov prebieha v špeciálnej rýchliacej miestnosti, ktorú sme si postavili. Je síce maličká, ale nevyžaduje veľa. Je potrebné svetlo a správna vlhkosť, ale nakoľko tulipány nepotrebujú vysoké teploty, skôr naopak, nemusíme ani v chladnejších mesiacoch prikurovať,“ vysvetlil pestovateľ.

Naraz možno v rýchliarni nájsť v jednej chvíli asi 10 tisíc tulipánov v rôznych štádiách rastu.

„Pestujeme vertikálnym spôsobom. Tulipány rýchlime na troch poschodiach. Tým šetríme vstupy. Energie a životné prostredie. Tulipány rýchlime od polovice januára do konca mája,“ popisuje Jozef Teplan.

Tulipány pestujú viacerými spôsobmi, vrátane tých najmodernejších.

„Aj my sme, samozrejme, pôvodne sadili cibule do zeme, čo robíme aj doteraz. Avšak úplne najnovší systém je pestovanie na vode. Cibule sa klasickým spôsobom zakorenia, čo robíme v špeciálnych debničkách, na ktorých dne sú ihlice. Na ne sa cibule napichnú, debnička sa naplní vodou a tak cibuľa zakorení, aj rozkvitne. Je to najmodernejší a najúspornejší systém. Debničky s vodou sú ľahšie, ako keď sa tulipány pestujú v zemi. Je to aj jednoduchšie. Navyše tiež čistejšie. Aj kvetinári obľubujú tulipány pestované na vode. Nie sú tak špinavé od zeminy a lepšie sa s nimi hneď od začiatku pracuje,“ dodal Teplan.

Na farme v Úľanoch nad Žitavou ročne vypestujú státisíce tulipánov. Skôr, ako sa dostanú do rýchliarne, strávia asi 12 týždňov v chladiarni, kde sa teplota musí držať pod 9 stupňov. Následne ich pestovateľ prenesie do rýchliarne a narýchli aj podľa očakávaného dopytu. V rýchliarni strávia tulipány, podľa kultivaru, 3 až 5 týždňov. Ak sú pestované v zemi, je to spravidla o týždeň viac.

O slovenské kvety je záujem

„V rýchliarni musíme dávať pozor na teplotu. Nesmie presiahnuť 15 stupňov, už vôbec nie 20 stupňov, pretože potom sa tulipány príliš rýchlo vytiahnu, sú tenké a vysoké a ovisnú im hlavičky. Preto je ideálna teplota 10 až 15 stupňov. Tú dosiahneme aj počas zimných mesiacov len tým, že máme rýchliareň zateplenú, nemusíme v nej vôbec kúriť.  Pozor musíme dávať aj na vlhkosť a prúdenie vzduchu. Samotná cibuľa produkuje etylén a keďže je tu pomerne veľký výpar, vzdušná vlhkosť by mohla spôsobovať rôzne ochorenia. Preto máme v rýchliarni ventilátory. A samozrejme, svietime – každý deň 12 hodín, za pomoci úsporných žiariviek,“ dodal pestovateľ.

O slovenské kvety od slovenského pestovateľa je u nás veľký záujem. Tulipány navyše roky nestrácajú záujem kupujúcich. V bežných podmienkach, pod holým nebom, u nás kvitnú najmä od apríla, v severnejších oblastiach vydržia do júna. Vďaka rýchleniu vie pestovateľ v Úľanoch nad Žitavou sezónu natiahnuť na pol roka.

„Tulipány samozrejme pestujeme aj na záhone. Prelom apríla a mája je práve ten termín, keď sa práca v rýchliarni postupne končí, dorýchliavame postupne posledné tulipány, a vychádzame von, aby sme dopestovali tulipány aj na záhonoch. Tie sú najväčšie, najkrajšie a najpevnejšie,“ dodáva Jozef Teplan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments