Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 11. marcu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 11. marcu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 11. marcu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 4. marcu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Česku – a to pre možnosť porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že ceny pšenice a jačmeňa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom opäť klesli, resp. stagnovali.

V krajinách západnej Európy naďalej prevažuje trend poklesu cien, keď cena potravinárskej pšenice klesla už štvrtý týždeň v rade za sebou, pričom za uvedené obdobie celkovo klesla o 4 až 7 € na tonu. Iba v uplynulom týždni to bolo na niektorých obchodných miestach až o 2 €/t.

Obdobná situácia je aj pri kŕmnej pšenici, ktorej cena za rovnaké obdobie klesla o 2,5 až 6 € za tonu. Výrazne tiež klesla cena tvrdej pšenice.

Situácia na trhu sa aj naďalej priaznivo vyvíja v krajinách východnej Európy, kde cena sledovaných komodít v uplynulom týždni vzrástla o 1 až 3 €/t. Jej ďalší rast je však limitovaný prebytkami vyššie uvedených komodít na trhu a realizovanou intervenciou.

Aj v prípade kŕmneho jačmeňa jeho cena kontinuálne klesá. Od 11.februára je nižšia o 2 až 4 €/t, keď iba v minulom týždni klesla o 1 až 2 €/t.
Vzhľadom na značné prebytky sladovníckeho jačmeňa v Nemecku, klesla jeho cena v tejto krajine za štyri týždne až o 5 €/t. Jeho cena od 4.marca klesla aj na iných obchodných miestach v priemere o 1 až 2 €/t.

S ražou sa na území Slovenska obchoduje iba v minimálnych množstvách. Z dlhodobého hľadiska jej cena stagnuje, výraznejší zvrat v doterajšom vývoji sa ani neočakáva.

Pozitívny vývoj sme zaznamenali pri kukurici. Jej cena sa postupne vracia na úroveň spred niekoľkých týždňov, čo platí najmä pre Francúzsko. Jej cena opäť mierne vzrástla v Poľsku, celkovo za niekoľko uplynulých týždňov až o 3 €/t. Takto výrazne vzrástla cena v Maďarsku iba za uplynulý týždeň. V ostatných sledovaných krajinách to bolo podstatne pomalšie/miernejšie.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments