Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Cez automat predávajú i gazdovské výrobky

Cez automat predávajú i gazdovské výrobky
insert_photopoľnoinfo.sk

Prvý mliečny automat, ktorý okrem surového kravského mlieka ponúka i ďalšie výrobky z gazdovského dvora, otvorili v piatok v areáli Strednej odbornej školy v Dvoroch na Žitavou. Prevádzkovateľom automatu je Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou, ktoré chová takmer 1800 kusov hovädzieho dobytka, čo ho zaraďuje medzi najväčších producentov mlieka v regióne.

Súčasťou mliečneho automatu je i prídavné zariadenie, v ktorom je možné spotrebiteľovi ponúknuť mliečne výrobky, ako jogurty a syry, mäsové výrobky, strukoviny, ale i ovocie a zeleninu. Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou sa chce zameriavať práve na predaj ovocia, ako i mliečnych výrobkov.

Ako povedal predseda družstva Stanislav Becík, je hanbou, keď sa v spotrebe a výrobe mlieka na osobu umiestňujeme v Európskej únii na posledných priečkach. Podobne vidí situáciu aj v konzumácii a pestovaní ovocia a zeleniny. Tu najmä v posledných desiatich rokoch došlo k výraznému zníženiu hektárových výmer týchto špeciálnych plodín. I z tohto dôvodu chce družstvo z Dvorov nad Žitavou ponúknuť spotrebiteľovi kvalitnú a cenovo dostupnú produkciu.

Napriek tomu, že cena jedného mliečneho automatu sa pohybuje okolo 27.000 eur a rovnakú investíciu si vyžaduje kúpa prídavného zariadenia, je podľa predsedu družstva nezanedbateľný i ekonomický prínos.

„Návratnosť investície počítame do dvoch rokov,“ konštatoval pre poľnoinfo.sk Stanislav Becík

Spojenie ekonomickej efektívnosti a kvalitnej produkcie pre spotrebiteľa nútia predsedu družstva zamýšľať sa i nad rozšírením predaja gazdovských výrobkov priamo z automatov i v ostatných obciach.

„Uvažujeme otvoriť sieť automatov v dosahu 40 – 50 kilometrov od farmy. Budeme robiť kampaň v okolitých obciach, chceli by sme ich umiestniť aj v Nových Zámkoch, v Šuranoch, v Hurbanove či v Komárne,,“ povedal predseda ZAD Dvory nad Žitavou.

Foto poľnoinfo.sk – Automat otvárali i minister zdravotníctva SR Richard Raši a štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Emília Kršíková.

Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou hospodári na výmere 6 120 hektárov pôdy so zameraním na pestovanie obilnín, olejnín, strukovín a krmovín. Družstvo uplatňuje systém minimalizovaného spracovania pôdy. Chov hovädzieho dobytka sa realizuje vo vzdušných stajniach. Cieľom naďalej zostáva intenzifikácia výroby mlieka, samozrejme, len po hranicu optimálnej ekonomickej efektívnosti. Už teraz dosahujú v ZAD Dvory nad Žitavou priemernú dojivosť na úrovni takmer 9 tisíc litrov mlieka na dojnicu a rok. Okrem chovu kráv s trhovou produkciou mlieka sa družstvo zameriava i na chov ošípaných, kráv bez trhovej produkcie mlieka, oviec, koní, ale i vodnej hydiny.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments