Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Zvýši sa cena hovädzieho mäsa?

Zvýši sa cena hovädzieho mäsa?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V tomto roku EÚ očakáva zvýšenie cien hovädzieho mäsa. Dôvodom je klesajúce množstvo tejto komodity na trhu v dôsledku obmedzenia dodávok z Južnej Ameriky a pokles domácej produkcie hovädzieho mäsa na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov.

„Produkcia hovädzieho mäsa v EÚ v priebehu tohto roka poklesne o 50 tisíc ton a bude predstavovať 7 miliónov 920-tisíc ton,“ uviedlo americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA).

Nedostatok mäsa nie je jednoduché kompenzovať importom. Je pravdepodobné, že dodávky hovädzieho mäsa z Brazílie budú z hygienických dôvodov obmedzené. Pred dvoma rokmi bol brazílsky dovoz pozastavený kvôli tomu, že táto krajina nebola schopná vytvoriť účinný systém kontroly šírenia slintačky a krívačky.

Dodávky z Argentíny sa tiež znížia. Dôvodom je nedostatok hovädzieho dobytka v tejto krajine v dôsledku sucha a procesu likvidácie zvierat v uplynulom roku, ako aj obmedzenia vlády v prípade exportu hovädzieho mäsa.

I z tohto dôvodu sa mnohí experti domnievajú, že v dôsledku poklesu produkcie hovädzieho mäsa v Európe a problémov s importom, bude na trhu nedostatok tejto komodity. To bude mať vplyv na cenu. Postupne to môže viesť k poklesu spotreby hovädzieho mäsa obyvateľmi krajín EÚ a k uprednostňovaniu konzumácie hydiny. Už dlhšie obdobie klesajú stavy hospodárskych zvierat v EÚ kvôli nízkym cenám mlieka a obmedzenej štátnej pomoci pre poľnohospodárov.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments