Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Sucho spôsobilo výrazné škody aj v Českej republike

Sucho spôsobuje poľnohospodárom škody za stovky miliónov korún. Informuje o tom portál E15.cz. Najväčšie straty v rozsahu desiatok percent zaznamenávajú zeleninári, pestovatelia chmeľu, hrozna a zemiakov.

Obilnín sa zoberie medziročne menej len o 4 %, ale problémy sa môžu vyskytnúť pri zakladaní budúcoročnej úrody do vyprahnutej pôdy.

Aktuálne odhady agrárnej a potravinárskej komory i profesiových zväzov hovoria o znížení úrody väčšiny komodít. Chmeľu sa zoberie menej asi o 30 %, cukrovej repy o 25 % menej a kukurice sa v niektorých oblastiach dorobí menej až o polovicu. Ministerstvo poľnohospodárstva očakáva nižšiu úrodu zemiakov o 20 až 30 %.

Straty zeleninárov by mali dosiahnuť okolo 600 až 700 miliónov Kč (22,20 až 25,90 milióna eur), vinárov ochudobní sucho asi o 700 miliónov Kč a ďalšia škoda vznikne poškodením porastov viniča, ktorá sa prejaví v nasledujúcich rokoch.

Regionálne najviac utrpí Juhomoravský kraj, ale aj región Olomouca, stredné Čechy a región Opava.

“Niekto porovnáva tohtoročné sucho s rokom 1947. Rozdiel je však v tom, že tohtoročné sucho nemá taký negatívny vplyv na úrodu obilnín ako v roku 1947. Aspoň toto je pre poľnohospodárov pozitívne,” uviedol šéf Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments