Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Štefániková: Prečo je už mlieko lacnejšie, ako voda?

Štefániková: Prečo je už mlieko lacnejšie, ako voda?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Za posledný rok poklesli ceny mlieka na Slovensku o takmer 10 centov za kilogram a v súčasnosti sa dostali na úroveň 27 centov, čo je hlboko pod výrobnými nákladmi. Prvovýrobcovia tak momentálne aj po zohľadnení podpory zo strany štátu vyrábajú na každom litri mlieka stratu vo výške v priemere 7 až 9 centov.

Veľký pokles nákupných cien v celej EÚ spôsobila nerovnováha na trhu. Produkcia mlieka rástla rýchlejším tempom ako spotreba. Napríklad len v EÚ sa produkcia mlieka zvýšila za rok 2014 až o 6,5 miliardy kilogramov, čo je mimochodom asi 7 násobok ročnej produkcie Slovenska. No a keďže v EÚ sa spotreba nezvyšuje a vo svete rastie len asi o 2% ročne, zvyšok mlieka zostal na trhu. Tento prebytok tlačí na ceny spracovaného mlieka a mliečnych výrobkov, ale hlavne na cenu suroviny. Pod výrazné znižovanie cien sa z hľadiska celosvetového obchodu podpísal tiež veľký prepad čínskeho dovozu mlieka a mliečnych výrobkov z EÚ a takisto ruské embargo.

To, ako sa budú vyvíjať nákupné ceny na Slovensku závisí od mnohých podmienok. Napriek tomu, že slovenský trh s mliekom je malý, veľmi nás ovplyvňuje situácia na európskych a svetových trhoch. Ak sa pozeráme na celosvetový vývoj  cien priemyselných komodít ako sú maslo, sušené odstredené mlieko, alebo syry, tak na ostatných informáciách z búrz ešte stále ceny mierne klesajú. Z celosvetového hľadiska môže ceny mlieka ovplyvniť hlavne vývoj produkcie a spotreby, teda či bude trh schopný túto produkciu absorbovať. Predpokladá sa, že  pri súčasných nižších cenách, by mohla  Čína oživiť dovoz mlieka, čo by mohlo znamenať v druhom polroku 2015  mierny nárast cien suroviny.

„Veľká mliečna kríza“ doľahla na slovenských prvovýrobcov v rokoch 2008/2009, keď ceny poklesli na 18 centov. Z dôvodu veľkých strát mnohé podniky skončili s výrobou mlieka. Veríme, že s odstupom času nazveme aktuálny stav „malou krízou“ a nákupné ceny neklesnú pod 24 centov. V opačnom prípade, by to znamenalo pre slovenský sektor mlieka kolaps.

Oficiálne štatistiky a analýzy pritom odhaľujú, že podiel obchodu na cene z roka na rok narastá. Napríklad za posledný rok narástla pri 1,5% trvanlivom mlieku marža obchodu až o 20%. Čo sa týka spotrebiteľských cien mlieka a mliečnych výrobkov, zaznamenávame ich mierny nárast. Je verejným tajomstvom, že obchodné reťazce využívajú dumpingové ceny mlieka na prilákanie zákazníkov do ich predajní. Spotrebiteľská cena 1,5 %-ného trvanlivého mlieka sa napríklad v súčasnosti dostáva až na neúnosnú hranicu 39 centov za liter. A tu si treba otvorene položiť otázku: „ Je naozaj nevyhnutné, aby liter mlieka stál 39 centov, keď za liter vody môžete dať aj 2 eurá?“ Odpoveď visí vo vzduchu…

Napriek tomu, že slovenskí prvovýrobcovia mlieka majú porovnateľné náklady, nevedia konkurovať svojim európskym kolegom, pretože majú spravidla o 2-3 centy na kilogram nižšie nákupné ceny a nižšiu podporu. Toto je veľká konkurenčná nevýhoda, ktorá môže znamenať likvidáciu prvovýroby mlieka na Slovensku. Následne by logicky došlo k likvidácii spracovateľského priemyslu a slovenské mlieko a mliečne výrobky by zmizli z pultov obchodov. Obchod by sa musel spoľahnúť na dovoz mlieka a mliečnych výrobkov.

V tomto smere by som chcela apelovať na slovenských spotrebiteľov, pretože si často neuvedomujú, akú úžasnú silu majú v rukách práve oni. Oni rozhodnú, či skončí v ich nákupnom košíku slovenský, alebo  zahraničný mliečny výrobok. Oni v konečnom dôsledku rozhodnú o tom, či v budúcnosti bude na pultoch obchodov slovenské mlieko a mliečne výrobky, či budú na Slovensku prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka a či budú mať prácu desaťtisíce Slovákov.

 

Autor článku: Margita Štefániková - výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
lm
lm
16. jún 2015 16:38

ůžasná sila v rukách slovenského spotrebiťeľa tak tá tam je, ale prečo nik něchápe, že on tam potrebuje mať hlavne aj peniaze !!!ak by brala čína tak asi si na spotrebiťěla nik něvzpomenie ak to tak vyrozumievam z článku

jm
jm
18. jún 2015 11:05

Je nepochopiteľné prečo v trhovom mechanizme nefunguje ,že pri veľkom prebytku mlieka to nepociťuje zákazník v nižších cenách výrobkov.Zvýšením spotreby automaticky sa znížia prebytky.No mne z tohoto vyplýva jednoducho len toľko ,že vôbec nie je záujem tento problém riešiť. Menší prvo výrobcovia mlieka máme už dnes len 21 centov za… Celý komentár »