Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Európska únia Z domova

SPPK: Sme radi, že v novom rozpočte EÚ je pre SR jednou z priorít agrosektor

blank

Budúca Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP) musí byť regionálne spravodlivá a finančne silná a stabilná. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) preto oceňuje vyjadrenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), že naša krajina bude pri rokovaniach o rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027 presadzovať práve CAP ako jednu z priorít. Uviedla to v reakcii na utorkové (4.2.) vyjadrenia premiéra hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Pripomenula, že predseda vlády tento zámer priblížil počas spoločného rokovania s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

„Máme tri priority v novom rozpočte EÚ. Jednou z nich je Spoločná poľnohospodárska politika, kde chceme opäť udržať výšku platieb a zmenšiť rozdiely v príspevkoch pre poľnohospodárov v rôznych častiach EÚ,“ spresnil po rokovaní slovenský premiér.

SPPK, ako najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku, túto ambíciu podľa Holéciovej víta. Je pre ňu signálom, že agropotravinárstvo sa stalo témou pre spoločnosť a jeho význam vnímajú aj najvyšší ústavní činitelia krajiny.

„Skutočne je veľmi dôležité, že pre Slovensko je prioritou silný rozpočet pre CAP. Žijeme dobu s každodennými negatívnymi následkami klimatických zmien na poľnohospodársku produkciu. Poľnohospodári si uvedomujú celospoločenskú zodpovednosť pri boji s klimatickými zmenami. Avšak nároky, ktoré sú a budú na nás kladené, nevieme realizovať bez silného rozpočtu. Rovnako je pre nás dôležitá konkurencieschopnosť a tú dosiahneme jedine v prípade silného rozpočtu a rovnakých podmienok. Z tohto dôvodu oceňujeme utorkové (4.2.) vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho na rokovaní s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, že dorovnanie platieb, rovnaké podmienky a zachovanie silného rozpočtu CAP sú prioritou SR,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Holéciová dodala, že krajiny EÚ budú v rámci Viacročného finančného rámca diskutovať o čiastke približne 1,2 až 1,3 bilióna eur, čo je viac ako 1 % hrubého domáceho produktu Únie. O jeho podobe by sa malo rokovať na mimoriadnej Európskej rade koncom februára.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.