Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

SPPK: Rešpektujeme rozhodnutie EK vo veci odvodu pre obchodné reťazce

SPPK: Rešpektujeme rozhodnutie EK vo veci odvodu pre obchodné reťazce
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá vydala predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti zákona o odvode pre obchodné reťazce. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii na vydanie predbežného opatrenia zo strany EK.

„Sme sklamaní, že sa EK postavila na stranu silnejšieho článku v agropotravinárskej vertikále. Na jednej strane sa EK tvári liberálne a všetko necháva na voľný trh a na druhej strane si silnejšie štáty Európskej únie presadzujú svoje záujmy na úkor slabších,“ podčiarkla Holéciová.

Verdikt EK o predbežnom opatrení voči špeciálnemu odvodu pre obchodné reťazce podľa nej len potvrdil fakt, na ktorý najväčšia agropotravinárska samospráva roky upozorňuje, že nadnárodné obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie na trhu, diktujú podmienky, ktoré sú v mnohých prípadoch slovenskými dodávateľmi neakceptovateľné a silným lobistickým tlakom aj v európskych štruktúrach maria rozvoj agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku.

Holéciová zdôraznila, že vývoj agropotravinárskeho odvetvia v SR od vstupu do EÚ tvrdo dopláca na zle vyrokované podmienky vstupu SR do EÚ, na globalizáciu trhu a skryté nástrahy aj v podobe vysokých dovozov lacných potravín, často aj neznámeho pôvodu a nízkej kvality.

„Treba aj povedať, že ‚maslo na hlave‘ máme aj my doma a dobiehajú nás zlé rozhodnutia predchádzajúcich vlád a ministrov,“ podčiarkla.

„Raz a navždy musíme pochopiť, že pokiaľ nebudeme dlhodobo a koncepčne podporovať poľnohospodárov a potravinárov na Slovensku, stále tu budeme mať lacné a častokrát nekvalitné a aj zdraviu škodlivé potraviny. Nemôžeme si zakrývať oči pred tým, akým spôsobom funguje agropotravinárska vertikála a akú silu vedia mať obchodné reťazce aj vo vzťahu k rozhodovaniu Európskej komisie. Oceňujeme, že aj napriek predbežnému opatreniu EK slovenský agropotravinársky sektor v roku 2019 dostane 80 miliónov eur. Je to historické číslo výšky priamej štátnej pomoci štátu pre poľnohospodárov a potravinárov,“ uviedol v reakcii na rozhodnutie EK predseda SPPK Emil Macho.

Holéciová dodala, že slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ktoré je v programovom vyhlásení vlády označované za strategické odvetvie národného hospodárstva, má pritom veľký potenciál zmeniť svoje, v minulosti zle nastavené, smerovanie a postupne zvýšiť potravinovú sebestačnosť z dnešných 40 % na očakávaných 60 %.

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti Evy Antošovej (SNS), poslankyne Národnej rady (NR) SR a Milana Lapšanského, generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR, na brífingu oznámila, že EK v utorok vydala predbežné opatrenie na pozastavenie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov v SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments