Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Spotreba mierne rastie, sebestačnosť doháňame cez zvýšenú úžitkovosť

Spotreba mierne rastie, sebestačnosť doháňame cez zvýšenú úžitkovosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tretí májový utorok je vo svete už tradične venovaný mlieku. Medzinárodný deň mlieka si pripomíname od roku 1957, kedy ho ustanovila Medzinárodná mliekarenská federácia.

„Medzinárodný deň mlieka si pripomínajú všetky krajiny, avšak myslím si, že na Slovensku sa mu nevenuje patričná pozornosť. Je potrebné upozorniť na to, aké dôležité je mlieko konzumovať a aký význam má v ľudskej výžive. Treba si tiež uctiť prácu tých, ktorí mlieko vyrábajú a spracovávajú, pretože je to naozaj dôležitá komodita,“ skonštatovala Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Podľa najnovších štatistík spotreba mlieka na Slovensku mierne stúpa. Aktuálne dosahuje 189 kilogramov na osobu a rok – za posledné roky tak stúpla o asi 20 kilogramov ročne.

„Je to pomalý nárast, avšak stále to nezodpovedá odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sú na úrovni 220 kilogramov na osobu a rok,“ dodala Štefániková.

Pokles sa spomalil

Ani súčasnú spotrebu, hoci je nižšia, ako by mala byť, pritom naši producenti nedokážu naplniť. Sebestačnosť Slovenska v produkcii mlieka klesla za posledné roky na asi 80 percent. Dôvodom je kontinuálny pokles stavov dojníc, ktorý zaznamenávame už od roku 1990. Výrazné zníženie počtov zvierat nastalo v roku 2021, kedy skončilo asi 15 podnikov a počet dojníc klesol o 4 tisíc kusov. Vlani stavy klesli približne o 1300 kusov.

„Pokles sa síce mierne spomalil, avšak cez to všetko ide o pokles počtu dojníc. Momentálne ich na Slovensku máme už len asi 113 tisíc kusov,“ vysvetlila Štefániková.

Vlani sme na Slovensku vyprodukovali 824 miliónov litrov mlieka – produkcia oproti predchádzajúcemu roku nepoklesla, a to aj napriek zníženým stavom dojníc.

„Je to najmä preto, že sa u nás darí zvyšovať úžitkovosť,“ objasnila riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Vyhliadky do budúcnosti sú však stále neisté. Dôvodom sú problémy s krmivami po minuloročnom suchu, ceny energií, ale aj tlak na odbytové ceny.

„Vlani enormne vzrástli vstupy, a teda aj náklady, ktoré sa udržujú na veľmi vysokej úrovni. Momentálne nám zas klesajú výkupné ceny, takže sektor ide do horšieho obdobia. Zároveň netreba zabúdať, že minulý rok bol veľmi zlý z pohľadu krmovín, pretože bolo veľké sucho a kvalita či množstvo krmovín sú na nedostatočnej úrovni. Aj preto rastú náklady a ekonomika sa zhoršuje,“ dodala Štefániková.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments