Škody síce sú, na poliach sa však medvede strieľať nebudú

Problémy, ktoré spôsobuje medveď hnedý, sú už mesiace na Slovensku horúcou témou. Zatiaľ čo časť spoločnosti hovorí o premnožení, druhá časť sa zastáva toho, aby sme medveďa naďalej chránili. Ťažkosti pritom nespôsobuje len turistom či obyvateľom mnohých obcí, v ktorých okolí majú medvede prirodzené prostredie, ale tiež poľnohospodárom. Škody rátajú chovatelia oviec a kôz, ako aj mnohí pestovatelia.
„Chovatelia oviec a kôz hovoria o stupňujúcom sa probléme. Napríklad naposledy medveď strhol ovcu na priame poludnie priamo z paše minulý týždeň na pasienkoch PD Liptovské Revúce. Medvede tiež chodia do porastov kukurice a vyhľadávajú najmä mladé kukuričné klasy. Máme však prípad, keď medvede doslova preorali veľkú časť trvalého trávneho porastu, čím spôsobili tamojším poľnohospodárom značné finančné straty,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Monitoring chýba
Škody vznikajú v lokalitách, kde sa medvede prirodzene vyskytujú – teda v horských a podhorských oblastiach. Relevantný monitoring však podľa samotnej komory v tomto smere neexistuje – poľnohospodári totiž škody spôsobené šelmami často nenahlasujú, mnohí vraj rezignovali, keďže situácia sa napriek hláseniam v praxi nijako nemení.
„Vlani nám škody nahlásila Liptovská poľnohospodárska a potravinárska komora – dva podniky hospodáriace v okrese Liptovský Mikuláš nahlásili škody po medveďoch na kukurici na ploche 51 hektárov za viac ako 24 tisíc eur,“ dodala Holéciová.
Na poliach platí zákaz
Hoci sa škody ani zďaleka nešplhajú do takých výšok, ako spôsobuje tento rok napríklad hraboš poľný, stále ide o škodu, ktorú pestovateľ či chovateľ znáša na vlastné náklady. Aj keď problém pretrváva, nateraz sa medvede, smerujúce do kukuričných polí, cielene strieľať nebudú. Rezort životného prostredia síce spustil nové pravidlá vyhlasovania mimoriadnych situácií, ktoré by mali smerovať k pružnejším riešeniam a lovu problémových jedincov, vo vzťahu k poľnohospodárom sa nateraz nič nemení.
„Z oblastí, kde nebude možné vykonávať tento odlov je dôležité spomenúť kukuričné polia. Jednak je to z dôvodu bezpečnosti a jednak aj z dôvodu, že kukuričné pole je nenormálnym lákadlom nielen pre medvede, ale všeobecne pre zver. Nemá byť teraz cieľom, aby sa táto mimoriadna situácia zneužívala, že sa sústredíme na kukuričné polia a bude sa v nich loviť,“ uviedol Filip Kuffa, štátny tajomník ministerstva životného prostredia.
Podľa vysvetlení rezortu kukuričné polia nepredstavujú bežný cieľ rekreácie a turistov a každý, kto do nich mieri, by mal rátať s možnosťou stretu s divou zverou. Navyše opatrenia, ktoré rezort aktuálne prijíma, majú cieliť na problémových jedincov vo vzťahu k človeku, a nie k cielenej likvidácii chráneného živočícha.
„Rovnako v usmerneniach, ktoré boli distribuované a majú ich k dispozícii organizácie ochrany prírody aj okresné úrady je zakotvené, že to bude platiť aj po žatve. Zver nevie, že sa kosí a že dané kukuričné pole tam už nie je, čiže toto obmedzenie (nemožnosti lovu, pozn. autora) tam zostane aj istú časovú dobu po žatve,“ dodal Kuffa, podľa ktorého na pokosené polia bežne zver, vrátane medveďov, po istú dobu ďalej prichádza.
Novinky
Vo vzťahu k eliminácii problémových jedincov sa pravidlá menia tak, že mimoriadnu situáciu budú môcť vyhlásiť okresné úrady na základe hlásení od miest a obcí. Užívatelia poľovných revírov budú môcť žiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu. V lokalitách, v ktorých je opakovane zaznamenávaný výskyt medveďov, ktorí ohrozujú obyvateľov dotknutých obcí a návštevníkov prírody, bude vymedzená zóna, v ktorej ich bude možné loviť. V týchto zónach bude zakázané vykladať na vnadiská akúkoľvek potravu, čím sa vylúči lákanie jedincov tejto šelmy do predmetných zón. Hoci sa na poliach medvede strieľať nebudú, v prípade problémových jedincov sa poľnohospodári podľa rezortu tiež môžu obrátiť na zásahový tím pre medveďa hnedého.
Škody spôsobuje aj iná zver
Naša najväčšia šelma nie je jediná, ktorá v poľnohospodárstve spôsobuje problémy. Značným strašiakom pre chovateľov najmä oviec a kôz zostávajú vlčie svorky, ktoré nielenže spôsobujú škody na stádach, ale podpisujú sa aj pod problémy s hľadaním zamestnancov na pozíciu bačov. Značné škody naďalej vytvára aj bežná raticová zver, ktorá síce nie je pre človeka nebezpečná, avšak škody, ktoré na úrode napácha, sa každoročne šplhajú z celoslovenského pohľadu do niekoľkých miliónov.
„Vo vzťahu k medveďom je z nášho pohľadu jednoznačne jediným zmysluplným riešením zníženie premnoženej populácie medveďa. Tak ako u všetkej premnoženej zveri najúčinnejším systémom predchádzania škôd je znižovanie stavov zveri. Potvrdzujú to napríklad skúsenosti s diviačou zverou, kde sa dá hovoriť o úspešnom riešení. Poľnohospodári samozrejme vedia, že vo vzťahu k zveri škody budú vždy, avšak je otázka, na akej úrovni – či je to napríklad 40 percent, alebo len 5 percent,“ uzavrela Jana Holéciová z SPPK.
Nic sa nezmenilo!!! Huliak, Kuffovci a Taraba su rovnaká chamraď, ako bola ta chamraď pred nimi. Sluby, sľuby, sľuby!!! Boh aby ich skaral!!!