Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Škody na plodinách pribúdajú

sucho
insert_photoTASR

S pokračujúcim zberom jesenných plodín pribúdajú nové škody na poľnohospodárskych porastoch. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa preto rozhodla spustiť druhé kolo veľkého monitoringu škôd na poľnohospodárskych plodinách.

Aktuálne a presné informácie o škodách bude SPPK zbierať priamo od dnešného dňa. Pestovatelia ju budú informovať o stratách na plodinách, ktoré poškodili štyri nepriaznivé prírodné činitele – ľadovec, sucho, premnožené hraboše a premnožená poľovná zver. To sú pritom hlavné dôvody nižších úrod letných alebo jesenných plodín v našich regiónoch.

„K veľkému monitoringu škôd sa vraciame preto, lebo ešte stále nemáme pozbierané všetky jesenné plodiny. Pestovatelia rozsah strát napríklad pri kukurici následkom sucha alebo zveri vedia vyhodnotiť až po zbere. Ak chceme ďalej pracovať s presnými údajmi a navrhovať systémové opatrenia v rámci manažmentu riadenia rizík v poľnohospodárstve, potrebujeme poznať presnú výšku strát na poľnohospodárskej produkcii za rok 2019“, uviedol podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

V našich prírodných podmienkach máme dva hlavné zbery plodín. V lete zbierame obilniny a repku, počas jesene kukuricu na zrno, slnečnicu, cukrovú repu, sóju a zemiaky. Už minimálne tri roky po sebe sme svedkami toho, aký majú následky klimatických zmien negatívny vplyv na poľnohospodársku produkciu.

Straty na 1/10 celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy

„Bolo by krátkozraké, ak by sme výkyvy počasia s priamymi dopadmi na plodiny neočakávali aj v ďalších rokoch. Poľnohospodári sa chcú zodpovedne postaviť voči riešeniu klimatických zmien. Bez spustenia rizikového fondu, z ktorého by sa financovali straty na poľnohospodárskej produkcii, sa však z miesta nepohneme. Budeme maximálne pripravení aj v budúcom roku diskutovať o jeho význame a zriadení“, dodal podpredseda SPPK M. Štefček.

Prvé kolo veľkého monitoringu, ktorým mapovala SPPK výpadky najmä na letných plodinách, prinieslo straty približne na 200 tisíc hektároch pôdy, čo je približne 1/10 celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. Škody sme rátali v miliónoch eur. Neodzrkadľujú pritom výpadky za celé Slovensko, keďže ich máme len od našich členov. V skutočnosti sú tak straty ešte vyššie.

Nové a aktualizované údaje škôd za celý rok 2019 budeme poznať začiatkom budúceho roka.

Autor článku: Jana Holéciová - hovorkyňa SPPK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
7. december 2019 19:49

Veľké škody na polných plodinách začali už asi pred 10 -15 rokmi, hlavne na kukurici,repke /jelenia,srnčia zver,diviačia a pod./,preto sme na mnohých podnikoch prestali pestovať kukuricu alebo repku resp. sme sa obmedzili iba na niektoré parcely/ alebo sme museli veľa investovať do oplotenia/ ktoré je dobré ale aj to niektorý… Celý komentár »