Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Situácia medzi poľnohospodármi vrie! Týždeň priniesol neriešenie dodatkov, zníženie podpôr a neúčasť na Rade ministrov

blank

Ako jeden muž stáli plece pri pleci Juraj Mačaj, najväčší slovenský producent zeleniny, Peter Repiský, prvovýrobca kravského mlieka, Peter Schultz, predseda z mojmírovského družstva, ktoré okrem iného poznajú aj milovníci kvalitného vína, Róbert Kovács, významný pestovateľ cukrovej repy, Oliver Šiatkovský z Maduníc, ktorý pestuje napríklad cibuľu alebo jahody, Marek Šimunek s rozsiahlymi výmerami ovocných sadov v okolí Nových Zámkov alebo Miroslav Štefček z Liptova, ktorý udržiava zamestnanosť aj cez bohatú pridruženú výrobu podniku, ktorý vedie.

Ide o vedenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktoré v piatok rokovalo na mimoriadnom zasadnutí predstavenstva v Bratislave. Počas prestávky pred novinárov predstúpili spoločne a ich názory tlmočil najmä predseda organizácie Emil Macho. Boli rozhorčení z krokov ministerstva.

Pritom práve muži, ktorí stáli za chrbtom ich predsedu zabezpečujú tú pestrejšiu tvár slovenského poľnohospodárstva. Vytvárajú pridanú hodnotu na vidieku, zamestnávajú ľudí a najmä robia to, čo sa od nich očakáva. Vyrábajú potraviny.

SPPK: My chceme vyrábať!

„Poľnohospodári si už roky chodia pýtať na ministerstvo prácu navyše. My chceme vyrábať! Chceme mať živočíšnu výrobu, špeciálnu rastlinnú výrobu a potravinári chcú spracovávať jej produkty,“ hovorí Emil Macho.

Ten poukazuje na to, že vedenie ministerstva neprináša konkrétne riešenia, ale dokonca ohrozuje existenciu stabilizovaných hospodárov na pôde. Okrem v minulom týždni otvorenej témy dodatkov k nájomným zmluvám, ktoré rozosiela Slovenský pozemkový fond, poľnohospodárov rozhorčila nižšia podpora poľnohospodárstva v tomto roku, ako aj neúčasť najvyšších predstaviteľov rezortu na Rade ministrov, o čom prvé informovalo poľnoinfo.sk.

„Som tu preto, lebo sme asi jedinou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá svojim podnikateľom v tomto roku sťažuje podmienky v podobe zvýšenia nákladovosti cez zvýšené nájomné. Ostatné štáty vyčleňujú prostriedky, ako pomôcť udržať zamestnanosť. Bolo by veľmi zlé, ak by sme aj to posledné, čo robí česť nášmu poľnohospodárstvu, zdegradovali. Ak sa to stane, cesta späť je na niekoľko rokov zarúbaná a my budeme opäť môcť len konštatovať, že počty kamiónov so zahraničnými potravinami na našich cestách rastú,“ uviedol po tlačovom brífingu Peter Repiský z Poľnohospodárskeho družstva Kozárovce.

To na výmere 1050 hektárov poľnohospodárskej pôdy chová približne 800 kusov hovädzieho dobytka a poskytuje stabilnú prácu 33 zamestnancom.

Nájomné, nájomné, nájomné

Zásadný problém na ktorý poľnohospodári v piatok opätovne poukázali je, že Slovenský pozemkový fond pod hrozbou vypovedania nájomných zmlúv žiada poľnohospodárov, aby podpísali nové dodatky už existujúcich zmlúv. Tým by pritom akceptovali výpočet nájomného nie podľa bonity pôdy, ale podľa takzvanej obvyklej výšky nájomného.

Situácia sa od minulého týždňa, keď na problém upozornila SPPK, zmenila len pramálo. Ministerstvo argumentuje, že musí zrovnoprávniť podmienky a zvýšené náklady, ktorými zaťaží poľnohospodárov, spolu so spornou spätnou účinnosťou dodatkov, nepripúšťa. Agrorezort uvádza, že do chlebového odvetvia napumpuje finančné zdroje, ktoré pomôžu roľníkom vykryť zvýšené nájomné.

„A preto môžem vyhlásiť, že náš rezort má v tejto chvíli k dispozícii na pomoc poľnohospodárom 110 miliónov eur,“ povedal pred týždňom Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva.

S týmto názorom nesúhlasí predseda najväčšej samosprávnej  organizácie roľníkov a hovorí, že poľnohospodári nedostanú žiadne prostriedky navyše, ale oproti minulému roku dokonca o 80 miliónov eur menej. Zvýšené nájomné by podľa Macha, odčerpalo, v tomto roku, z prvovýroby ďalších desať miliónov eur.

blank

Ministerstvo dnes v reakcii na tlačový brífing najväčšej poľnohospodárskej organizácie v krajine uviedlo, že „vydanie dodatkov k nájomným zmluvám na poľnohospodársku pôdu bolo v súlade s tým, čo nám ukladá Európska komisia.“

Toto tvrdenie spochybňuje agrokomora a na základe infozákona si vyžiadali dokument, ktorý to požaduje.

SPPK v štvrtok vydala výzvu, ktorá má zabrániť týmto zmenám a zapojiť sa do nej môžu aj samotní poľnohospodári.

Podpisom listu z dielne SPPK vyjadrujú svoj zásadný nesúhlas so zavedením obvyklej výšky nájomného a so zmenou nájomného v priebehu agronomického roka so spätným pôsobením k 1. januáru,“ informuje Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

List od štvrtka, keď bol zverejnený, do piatkového večera, podpísalo 170 štatutárov poľnohospodárskych podnikov. Cieľom je podľa Holéciovej vyzbierať čo najviac podpisov a následne ich pripojiť k verejnej výzve politikom s cieľom nastoliť odbornú diskusiu k tejto téme a zmeniť rozhodnutie SPF o uplatňovaní obvyklej výšky nájmu.

Ak bude rezort funkčný, bude aj krásny

Poľnohospodárov rozrušilo aj to, že minister si neplní svoje povinnosti a namiesto toho, aby rokoval v Bruseli so svojimi partnermi na európskej úrovni, vykonáva bežnú agendu v Bratislave.

„Ministerstvo pôdohospodárstva je hospodársky rezort. Potrebujeme počuť zo strany ministra názory, aby bol tento rezort funkčný. A keď bude funkčný, bude aj krásny. Okrem toho si myslím, že pán minister sníva sen, ktorý prežili už naši dedovia. A nemali sa tí dedovia v tom sektore až tak veľmi dobre,“ hovorí Miroslav Maxon, bývalý minister financií, ktorý v predstavenstve zastupuje Poľnohospodárske družstvo Inovec Trenčianske Stankovce.

Ten ďalej poukazuje na to, že rokovania na úrovni Rady ministrov sa uskutočňujú kvôli tomu, aby sa dosiahol všeobecný konsenzus.

„To znamená, že tá diskusia je mimoriadne dôležitá a s každým názorom, ktorý tam kompetentný zástupca tlmočí, sa príslušné orgány zaoberajú,“ hovorí po brífingu Miroslav Maxon.

MPRV: Rada ministrov nepriniesla žiadne zásadné hlasovanie ani rozhodnutia

Reakcia ministerstva na neúčasť na vrcholovom podujatí agroministrov Európskej únie je ale iná.

„Rada ministrov v Bruseli (20.7.2020) v tomto ohľade nepriniesla žiadne zásadné hlasovanie ani rozhodnutia, ktoré by nejakým spôsobom menili existujúci stav. Pán minister bol napriek svojej neúčasti plnohodnotne informovaný a zapojený do procesu prípravy prezentovaných stanovísk SR,“ informuje tlačový odbor agroministerstva.

Podľa písomného vyjadrenia z Dobrovičovej je na koniec augusta naplánované neformálne zasadnutie ministrov v nemeckom Koblenzi a septembrové zasadnutie ministrov v Bruseli. Na oboch by sa šéf slovenského agrorezortu mal, podľa odpovedí tlačového odboru, zúčastniť.

Zástupcovia poľnohospodárov hovoria, že ich čaká horúca jeseň a budú pozorne sledovať všetky kroky rezortného šéfa. Požadujú riešenie skutočných problémov domáceho agropotravinárskeho sektora.

„Myšlienky o zvyšovaní potravinovej sebestačnosti krajiny musia už konečne vystriedať konkrétne návrhy, ktoré konečne zvýšia konkurencieschopnosť domácich poľnohospodárov a potravinárov na jednotnom európskom trhu,“ hovorí Emil Macho.

Ak sa tak podľa neho nestane, situácia v regiónoch vrie a môže vyústiť do veľkých protestných podujatí. SPPK pritom združuje poľnohospodárov, ktorí obhospodarujú dve tretiny poľnohospodárskej pôdy.

„My sa absolútne nehanbíme za to, aké farmy obhospodarujeme, čo robíme, koho zastupujeme. Sme jediná jasná, čitateľná organizácia poľnohospodárov, ktorá je na Slovensku a je na mieste tieto veci pomenovať raz a navždy správnym menom,“ povedal Emil Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

18 komentárov

 1. blank
  Realist
  24. júla 2020

  Chlapi teraz vazne podla mna tento rok ani priame platby nedostaneme cele tomu nasvedcuje .Koná sa likvidacia slovenskeho polnohospodarstva

  Odpovedať
  1. blank
   Jožo
   25. júla 2020

   Realist nie ste ďaleko od pravdy. Na PPA prebieha forezný audit (kto nevie, čo to je, nech si vygoogli). Koho sa dotkne? Malých? Nie! Tých druhých… Pán Mitrík, šéf NKÚ, sa v rozhovore spred 3 dní vyjadril, že najlepšie by bolo PPA zrušiť a založiť nanovo. (Ako príklad z minulosti uviedol zrušenie Športky a založenie Tiposu).

 2. blank
  Jožo
  25. júla 2020

  Vyjadrenie tlačového odboru MPRV k neúčasti ministra na Rade ministrov v Bruseli je – smiešne. Hovorí vlastne o tom, že ostatní ministri poľnohospodárstva ČŠ EÚ cestovali do Bruselu zbytočne. Keby na tlačovom odbore pracovali skúsení ľudia, museli by vedieť, že predmetné stanovisko už leží na stole nemeckej ministersky poľnohospodárstva – zo zvodky nemeckej ambasády na Slovensku. Ministerka nabudúce bude vedieť, že musí pripraviť zaujímavejší program rokovania. Navyše z diplomatického hľadiska možno považovať zastúpenie ministra šéfkou agrooddelenia na Stálom zastúpení SR v Bruseli za – prešľap.

  Odpovedať
 3. blank
  Kopek
  25. júla 2020

  Vysvetlite prosím agrobarónom polopate toto: pôdu od štátu-prenajatú cez SPF-ktorý požaduje už obvyklé nájomné-čo je samozrejme správne, družstvá (poväčšinou pod bývalým socialistickým vedením) rôzne akciovky, es-er-óčky atď. ak nesúhlasia s dodatkom-vôbec ho nemusia podpísať! Ešte raz NEMUSIA podpísať! Tá pôda neprepadne a nebojte sa ani nezmizne, prenajmeme si ju my ostatní-čo nechodíme cez víkend na poľovačky,bo na jednom hone akurát vyorávame zemiaky,na druhom kosíme pšenicu-a baví nás to. Nemusíme,no chceme hospodáriť. A takto isto chceme platiť obvyklé nájomné SPF. Totiž stále je o 80 percent nižšie ako platíme vlastníkom. A ani o vašich zamestnancov sa báť nemusite,radi si ich necháme veď ich potrebujeme. Tak kde je problém?? Poviem kde. V tomto systéme čo tu máme. Máte svoju taktiku-vždy keď ste verejne plačkali, tak ako teraz-nabehol Fico a s partou pohladkali, zariadili…Je načase zmena. Ak ti to nejde, nevieš to, kašli na to, nesil to-choď radšej autá vyrábať. Preberie to nejaký šikovný gazda. A už pochop, tých poctivých, ktorých to baví a teší ako im to ide je na Slovensku veľa.

  Odpovedať
  1. blank
   DoesntMatter
   25. júla 2020

   @Kopek
   Vyoravanie zemiakov a kosenie psenice Vam zaslepilo vyhlad dalej od tych zemiakov a psenice. Tam konci Vas obzor. Inak by ste takyto prispevok nemohli napisat, pretoze tento sposob vypoctu obvykleho najomneho sa dotkne vsetkych = aj Vas. A ze to teda nebude nic prijemne a prinosne pre cely rezort, to je fakt. Skuste sa zamysliet, ak Vam to tie zemiaky dovolia, mozno na nieco pridete.
   Nielenze mame rezort podfinancovany, ale takymito diletantskymi rozhodnutiami sa stava este nestabilnejsi. Spomente si na to, ked budete ziadat o uver, odpovedat na rozhorcene listy vlastnikov ziadajucich doplatit ‚transparentne‘ obvykle najomne, ked dostanete list od cirkvy, atd.

 4. blank
  Kopek
  25. júla 2020

  Pán DoesntMatter, pre poriadok a dobre čítajte. Vlastníkom (vrátane cirkvi) platime 170-200€/ha/rok, obvyklé nájomé je u nás 105 €. Na túto cenu to stiahlo družstvo-bo tu má zatiaľ ešte 2/3-iny pozemkov. Ešte raz, ak je vám to veľa nepodpisujte to-nie ste nútený, to len vy tak prezentujete. Totiž všetci sme nahraditeľný!
  P.S. Ak o tú voľnú pôdu fakt nik nezakopne:-) štát nájomné možno zníži.

  Odpovedať
 5. blank
  Starý Gazda
  25. júla 2020

  pan Kopek da sa s vami suhlasit no spravodlivejšie by bolo podla bonity a ešte jedno kopa farmarov za podu neplati nikomu ale dotacie berie každy by sa mal preukazat zmluvami kto oklame poda SPF sa vrati všetka to by bolo zas pody pre začinajucich a menšich

  Odpovedať
 6. blank
  Štefan
  26. júla 2020

  Vážení kolegovia poľnohospodári, ktorí máte v nájme pôdu od SPF.
  Prestaňte konečne plakať veď Vás nikto nenúti podpísať dodatky. Jednoducho ukončite nájom. Verte že tá pôda nezarastie burinou ako to tu prezentujete. Práve naopak, bude na nej produkovať niekto iný, niekto komu nevadí že zaplatí o pár eur za hektár navyše. Možno bude hospodáriť lepšie a efektívnejšie než vy. Žiadne zníženie sebestačnosti sa konať nebude možno naopak. Je to od Vás len bububu aby ste ušetrili pár eur na nové auto 😀

  Odpovedať
  1. blank
   G.S.
   26. júla 2020

   Väčšina nekritizuje priamo zvýšenie nájmu, ale spôsob. Máš nejakú podpísanú zmluvu a nejaký plán a zo dňa na deň ti zmenia podmienky. Mne napríklad vadí, že SPF do zmluvy natlačil (pod takým istým heslom podpíš alebo vypadni) pôdu absolútne nepoužiteľnú na hospodárenie. Maximálne si odtiaľ môžeš narúbať drevo ale na to požaduje SPF napriek tvojmu nájmu ešte plnú cenu. Takže ak ťa vlastník rovnako postaví pred zmluvu a povie – Daj mi hneď dvoj alebo trojnásobok alebo vypadni, tak určite sa potešíš. Tiež ti vlastník dáva také podmienky do zmluvy ako SPF? Daň platíš ty alebo vlastník? Je daň započítaná v nájme? U SPF nie. A hlavne hrdinovia, ide u mňa o pôdu v BPEJ 6 a 7. A to nie sú žiadne bonitné pôdy.A obvyklý nájom bol zvýšený na bonitnejších pôdach v katastri s lepším prístupom a len v LPIS. Ak sa nemýlim, tak takmer celá EU nemá daň z pozemkov určených na výrobu potravín. Predpokladám, že aj k starostom chodíš s podobnými rečami – dajte mi vyššiu daň, veď ja to zvládnem. A keď k tebe príde odberateľ, tak zaručene od neho berieš nižšiu cenu než máš náklady a ešte mu aj ďakuješ, že niečo od teba zobral, však? A na záver. Dohoda má byť nie diktátom jednej strany ale dohodou dvoch strán. S SPF to tak nie je. Je to hrubý a neoprávnený nátlak a snaha o ryžovanie na roľníkoch aby si vedenie udržalo miesto. Súdim podľa toho, že napríklad som nepočul o posielaní nových dodatkov k zmluvám pre poľovníkov. Ako je to možné, ak Lesy SR dostávajú za ha 10-12€/ha a tu platí PZ nejakých 0,45 €/ha aj to nie vlastníkom ale len SPF a ešte tak urbáru. To je v poriadku? Lesy SR majú v nájme nejaké lesy alebo ich užívajú dokonca bez zmlúv. A počul si o zmene tohto stavu a zvýšení tých smiešných nájmov? Ak im ide len o posunutie pôdy vybraným záujemcom tak nech to povedia na rovinu. A štátna pôda je vždy používaná ako tlmič nákladov. Aj v USA je federálna pôda prenajímaná roľníkom za nižšie ceny ako sú trhové. Jednoducho si štát definuje nejaké ciele, ktoré chce týmto dosiahnúť a primeraný nájom za takúto pôdu je prakticky štátnou pomocou.

 7. blank
  Jano
  26. júla 2020

  Ale veď ich nechajte ,, nech sa dorobia ako kone a nech z toho nemajú nič,,,, po pár rokoch to zistia a pôdu vrátia aj tak do družstiev…… takých tu už bolo………

  Odpovedať
  1. blank
   jozef R.
   27. júla 2020

   To hovorí kto ? Ten kto prebral „ovocie“ násilnej kolektivizácie, čiže družstvo so všetkým čo tam bolo a teraz je kolchozný súkromnovreckový geroj čo sa vysmieva tým, ktorí museli začínať odznova z vlastných zdrojov a vlastnou prácou a to ešte musia bojovať proti objednaným zákonom, ktoré im hádžu skorumpovaní lotri pod nohy? A ako vyzerá dnes to naše družstevné poľnohospodárstvo ? Tak, že sa Poliakovi oplatí ísť malou dodávkou doprostred Slovenska a predávať tu zemiaky a mrkvu. Občas vymení filter zas…tý repkovým peľom a na druhý deň je tu zas. A tých 800 kamiónov denne tu už radšej nebudem ani spomínať.

  2. blank
   Jano
   27. júla 2020

   Všetka česť poľnohospodárom ktorí niečo vyrábajú,, je mi úplne jedno či sú veľkí alebo malí,, Ale bohužial na Slovensku vznikol nebezpečný precedens a to sú kadejakí špekulanti ktorí sa ohradzujú že su malí alebo mladí,,a pritom robia ešte horšie ako tie „zlé družstvá“ vlastníkov pôdy zväčša nalákajú na vyššie nájomné…….a je jasné že sú aj obrovské družstvá alebo spoločnosti čo žijú len z dotácií a mulčovania……….a stým repkovým peľom je to už dosť trápne,,,,,,,,,,,,Aby z tých 800 kamionov nebolo 1000 po takýchto experimetoch…..A ide hlavne o to že štát si musí určiť priority ale pri tejto vláde to bude nemožné,, oni nevedia ani čo budú robiť zajtra nie to ešte nejaký dlhodobý výhlad..jednoducho dotácie na produkciu zaviesť…..A tým že tu niekto zdvihne nájomné a bude tu vydierať či malých či veľkých či stredných či fialových či ružových tak to neprospeje nikomu a to mi verte……..Takže ešte raz všetka česť Poľnohospodárom čo produkujú….Mier…..

 8. blank
  DoesntMatter
  27. júla 2020

  @Kopek
  Zjavne ste to nepochopili. Tu nejde o vysku najmu, ale o cely system OVN. Vytvara sa precedens, ktory nasledne spusti dalsiu vlnu negativnych zmien. Vy si myslite, ze len SPF bude zazmluvnovat podla OVN? Velky omyl. Zacnu vacsi vlastnici a nasledne vsetci. A som zvedavy, ako to ustojite, ked zajtra pride vlastnik a povie vam, ze to chce doplatit za posledne 3 roky, inak vam zmluvu neobnovi. Spustite peticiu za zlegalizovanie pestovania cannabis sativa indica?

  Odpovedať
 9. blank
  realista
  27. júla 2020

  úvaha :

  myslíte si, že po “ procese zvanom reštitúcie“ ostala SPF okrem niekoľkých plôch na západnom Slovensku nejaká normálna poľnohospodárska pôda vo vlastníckom pomere 1/1 …?

  Odpovedať
 10. blank
  Realist
  27. júla 2020

  Klasický slovaci hadajte sa zoberu vam zahranicny pôdu potom uz budete vsetci spokojny a uz nikdy sa k nej nedostanete. A preadchadzajuci diskuteri ktory tvrdia ze nemame podpisovat zmluvy ok ale vytriedime ornu podu od ostatnej plochy a radi vam prenechame ostatnu plochu za OVN cca za 230 € a my kludne zaplatime najomne len za ornu podu.Nikto netvrdi ze sa najomne nema zvysovat ale korektne.Lebo urcite ani vy neplatite vlastnikovy za ostatne plochy a pozemky nevyuzitelne na polnu vyrobu.

  Odpovedať
 11. blank
  Štefan
  27. júla 2020

  Platim podla plochy na liste vlastnictva. Ze to mate zarastene 5m alebo viac metrov od kraja a ppa vam to vyhodila je vas bordel. Mate si to strazit aby plochy nezarastali a nestazovat sa. Tu na Slovensku kazdy len place to sa neda to sa neda….co takto sa kus posnazit aby to kus aj vyzeralo a aby bolo vsetko vyuzite. Vsetci by ste chceli iba ornu podu… Hm a co luky a pasienky? Nechce sa vam robit zivocisnu?? A potom plakat nad sebestacnostou. Problem je v tom ze spravit rýchlo trzne plodiny nech to predam za aky taky peniaz do zahranicia vezmem dotaciu a po mne potopa. Velke firmy placu nad udrzatelnostou (svojou) ak by mali prepustiť par ha menším co by chceli robit zivocisnu alebo zeleninu a smahom ruky sa tu biju do prs o nejakej sebestacnosti ale oni sami zivocisnu likviduju a zeleninu robi mizive percento tycho firiem. Ale to je take slovenské… Tu poriadok nikdy nebude

  Odpovedať
  1. blank
   DoesntMatter
   27. júla 2020

   @Stefan
   ‚Zarastene 5 m‘ – jasne, vsetko treba vyklcovat. Existuje nieco ako LPIS, vzniklo to prave kvoli tomu, ze fyzicky a pravny stav nie su v sulade, pokojne moze byt polovica parcely lesom a druha polovica lukou, to len na okraj.
   A vsetci robme zeleninu, ZV, vinice a sady, lebo to je take zodpovedne a moderne, nezalezi, ci to vieme, ci na to mame podmienky, hlavne, ze to budeme robit. Lebo tak to chce ‚doba‘. Ved polnohospodarstvo je nas konicek a faktury a ani ludi nie je potrebne zaplatit.
   Takto si to predstavujete? Ja veru nie.

 12. blank
  Štefan
  28. júla 2020

  Ano ale bohuzial je to v prevaznej miere zarastene…
  Nuz vsetci nemozu robit zeleninu ovocie… Ale ani sucasny stav nie je prave idealny…a kto si mysli ze to nie je pravda nech mu drbnu lopatou po hlave lebo ine mu asi nepomoze… A k tej pôde od spf… Co keby sme teraz vsetci co ju nemame v najme isli niekam strajkovat najlepsie do Bruselu lebo ked je to skryta statna pomoc tak je to maximalne diskriminacne voci nam…uz len to ze jeden v najme ma a druhy nie je diakriminacia a nie ze tam bolo najomne par eur na hektar…niekto kompetentny by sa nad tym mohol zamysliet

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.