Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Rastlinná výroba Z domova

Tohtoročná žatva je približne v tretine, repka je pozberaná na 70 %

blank

Stav žatvy je rôzny podľa aktuálnej kondície pôdy a porastov, na ktoré vplývalo extrémne jarné sucho a neskôr výdatné zrážky. Momentálne daždivé počasie predlžuje žatvu a v niektorých lokalitách môže spôsobiť aj poľahnutie porastov, respektíve zníženú kvalitu obilia. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„V rámci zberu hustosiatych obilnín sú naši poľnohospodári približne v tretine. Repka olejná je pozbieraná takmer na 70 %. Žatva pokračuje predovšetkým v západnej časti našej krajiny, postupne sa už presúva aj do ďalších regiónov,“ spresnil.

V bratislavskom regióne mali podľa Korpáša poľnohospodári porasty pšenice aj jačmeňa vplyvom sucha málo odnoží, boli riedke a vplyvom silného vetra na niektorých miestach aj poľahnuté. Nestále prehánkové počasie sťažuje zber úrody. Podobne je to aj v okolí Senice či Galanty.

„V oblasti Žiliny a Bytče, ale aj okresoch Kežmarok, Stará Ľubovňa, Bardejov či Svidník sa žatva z dôvodu nezrelosti obilnín ešte nezačala,“ informoval.

Dodal, že v regióne dolného Spiša predpokladajú začiatok zberu úrody do dvoch týždňov.

„V okrese Trebišov je pôda zamokrená a taktiež ani vlhkostné parametre plodín nie sú vyhovujúce. Na miestach, kde sa dá na pôdu vstúpiť, poľnohospodári robia podmietky, starajú sa o úhorovanú pôdu, robia postreky slnečnice a osev medziplodín,“ uzavrel Korpáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Benjamín Zvara

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.