Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

RPPS: Žiadame stiahnuť zákon o poľovníctve

RPPS: Žiadame stiahnuť zákon o poľovníctve
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR opakovane vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby vládou schválený zákon o poľovníctve v navrhovanom znení stiahli z legislatívneho procesu.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR /RPPS SR/ dôrazne upozorňuje, že navrhovaný zákon môže zmariť šance na oživenie poľnohospodárstva na Slovensku a spôsobí ešte väčšie škody v poľnohospodárstve a krajine.

Po rokoch čakania konečne nastupujeme na pozitívny trend postupného ozdravovania agropotravinárstva na Slovensku. Aj preto je obzvlášť zásadné, aby vláda SR a Národná rada SR prijímali také zákony, ktoré poľnohospodárom pomôžu zlepšiť podnikateľské prostredie.

Zákon o poľovníctve, ktorý schválila vláda SR a čaká na rokovanie poslancov parlamentu, však nerieši zásadný, roky kumulujúci sa problém zvyšovania škôd premnoženou poľovnou zverou. Premnožená raticová zver je jeden zo zásadných problémov, ktorý ohrozuje udržateľnosť poľnohospodárskej výroby na dvoch tretinách územia Slovenska.

Pokiaľ poslanci nestiahnu návrh zákona o poľovníctve z ďalšieho legislatívneho procesu, akékoľvek dodnes prijaté opatrenia v prospech agropotravinárstva sa v konečnom dôsledku môžu minúť účinku.

Situácia dospela až do alarmujúceho stavu

RPPS SR je naďalej presvedčená, že navrhovaný zákon v súčasnej podobe nevyvíja takmer žiadny tlak na znižovanie premnožených stavov zveri a tým nerieši výrazné škody na poľnohospodárskych plodinách. Zo všetkých dopravných nehôd je 10% takých, ktoré vodičom spôsobuje práve premnožená zver na cestách. Dopravné nehody sa končia s veľkými finančnými škodami a žiaľ, aj s tragickými následkami na ľudských životoch.

RPPS SR vyzýva všetkých 150 poslancov Národnej rady SR, aby sa k tejto téme zodpovedne postavili a nenechali zo Slovenska urobiť krajinu, kde sa nekontrolovane množí zver, ktorá ničí poľnohospodárske kultúry, ostatnú prírodu a ohrozuje ľudské zdravie.

Situácia dospela až do alarmujúceho stavu a to treba zmeniť takým zákonom  o poľovníctve, ktorý reálne zníži stavy poľovnej zveri, najmä raticovej, na únosnú mieru. Iba samotná štatistika Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory hovorí  o výške škôd za takmer 20 mil. eur za rok 2018, čo je len zlomok skutočných škôd za celé územie krajiny. Poľnohospodárom nikto túto škodu nepreplatí.

RPPS je naďalej pripravená pokračovať v skutočne odbornej diskusii o zákone o poľovníctve s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, členmi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo  a životné prostredie a aj ďalšími poslancami parlamentu.

Autor článku: Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
25. jún 2019 12:38

Len tak pre zaujímavosť: Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) dnes oznámilo, že ponúka 75 miliónov dolárov na financovanie eradikácie a kontroly divokých ošípaných prostredníctvom pilotného programu Feral Swine Eradication and Control Pilot (FSCP) v spoločnom úsilí medzi službou USDA na ochranu prírodných zdrojov (NRCS). a kontrolu zdravia zvierat a rastlín (APHIS).… Celý komentár »