Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Z domova

Obnovená výkupňa spracúva bylinky z prírody aj od pestovateľov

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 829
UniCredit Bank 2018

Vôňa liečivých byliniek víta návštevníkov obnovenej výkupne v Rajeckej Lesnej v okrese Žilina. Bylinkami z Rajeckej doliny ju pravidelne zásobujú najmä milovníci prírody, ale aj pestovatelia, ktorí sa o bylinky starajú na svojich políčkach.

„Nosia nám materinu dúšku, repík, pamajorán, očianku a množstvo ďalších, ktoré majú nenahraditeľné miesto. Čo je dôležitejšie, žijú tu aj ľudia, ktorí rastlinky poznajú, vedia ich rozoznať aj poslepiačky a sami si z nich radi varia čaje. Veľa ľudí ich zbiera, pretože si v prírode vyčistia hlavu a hodia za hlavu bežné starosti,“ povedala manažérka výkupne Kamila Stehlíková.

Výkupný zoznam zahŕňa viac ako 70 rôznych položiek.

„V našej výkupni je cítiť každú zmenu ročného obdobia. Keď prídete v máji a v júni, cítite žihľavu, bazový kvet, lipu a listy púpavy. Vône sa potom premiešajú s pamajoránom, mätou, ľubovníkom, stavikrvom, rebríčkom, zlatobyľou, materinou dúškou, rumančekom a nechtíkom. Na jeseň plníme mechy šípkami, plodmi bazy a hlohu alebo rôznymi koreňmi a imelom. V zime zasa výkupňa rozvoniava citrónmi a pomarančmi. V apríli, máji a v júni je otvorené vždy v párne pondelky od 11.00 do 14.00 h a v júli, auguste a septembri bude výkupňa otvorená každý pondelok od 11.00 do 16.00 h,“ podotkla manažérka výkupne.

Vysvetlila, že bylinky sa vykupujú v sušenej forme.

„Najlepšie je sušiť ich na site alebo záclone na dobre vetranom mieste, aby sa sušili aj zospodu. Niekto ich vešia vo zväzkoch, ale myslím si, že na sitách je to najlepšie. Veľmi dôležitá je aj vhodná doba zberu. Nemali by sa zbierať za dažďa, rosy a vlhka. Optimálny je dopoludňajší zber. Keď sa ľudia prídu osobne poradiť, dozvedia sa, kedy majú zbierať vňať, kedy zbierať list, kvet. Pri manipulácii s čerstvo natrhanými rastlinami je dôležité dávať pozor, aby sa nezaparili a tým neznehodnotili,“ upozornila Stehlíková.

V bývalom Československu sme mali takmer 50 výkupní liečivých bylín

Z výkupne v Rajeckej Lesnej putujú bylinky do závodu Leros v českej Strážnici, kde ich dosušujú, triedia a rozhodujú o ich ďalšom využití. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Martina Mateáša obnovujú výkupne liečivých bylín na Slovensku aj v Česku.

„V bývalom Československu sme mali takmer 50 výkupní liečivých bylín. Snažíme sa túto tradíciu oživiť. Zapojiť do toho maximum miestnych ľudí, ktorí majú o bylinky záujem. Aby ich zbierali, sušili a nosili k nám,“ povedal Mateáš.

Liečivé bylinky ďalej putujú primárne do čajov a liečivých bylinných zmesí alebo na macerovanie a ďalšie spracovanie.

„Výluh z byliniek sa následne využíva aj v nealko nápojoch,“ uviedol Mateáš.

Doplnil, že v spolupráci s poľnohospodármi v Rajeckej doline spustili pilotný projekt vlastného pestovania byliniek.

„Na štyroch hektároch sme vysadili harmanček, šalviu, nechtík a yzop. Týmto spôsobom sa chceme znova vrátiť k tradícii pestovania bylín a mať ho pod kontrolou od semienka až po samotný zber. Pripravujeme aj programy pre deti, pretože máme veľký záujem o to, aby sa začali učiť o bylinách a dozvedeli sa o nich čo najviac,“ podotkol Mateáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR – Na snímke výkupňa byliniek v Rajeckej Lesnej.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1390 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.