Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Roľníkom prichádza viac rozhodnutí k priamym platbám, ako sa očakávalo

Roľníkom prichádza viac rozhodnutí k priamym platbám, ako sa očakávalo

Niektorí slovenskí poľnohospodári dostali už vo štvrtok rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb. Túto pozitívnu správu zatieňuje snáď len výška podpôr, ktorá je o niečo nižšia, ako boli zvyknutí v minulých rokoch.

„Včera sme okrem rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb dokonca dostali aj zmluvu k Zelenej nafte. Sme radi, že patríme k prvým uspokojeným žiadateľom, pretože v našom regióne prebiehal aj Diaľkový prieskum zeme. Na druhej strane musím uviesť, že výška podpôr je nižšia ako vlani,“ hovorí Andrej Adamovič, predseda Roľníckeho družstva podielníkov Dolné Dubové.

Poľnohospodári z trnavskej tabule nie sú podľa vyjadrenia ministerstva pôdohospodárstva pre poľnoinfo.sk ojedinelí, čo sa týka zaslania rozhodnutí.

„K 2. decembru 2020 boli vydané rozhodnutia pre 81,19 percent všetkých žiadateľov,“ informuje prostredníctvom tlačového odboru agrorezort.

Ide o výrazne vyššie číslo, ako dúfali aj viacerí odborníci, ktorých portál poľnoinfo.sk v minulosti oslovil. Za celý december odhadovali počet uspokojených žiadateľov na úrovni maximálne 75-percent.

Ešte na pondelkovej tlačovej konferencii Andrej Gajdoš, štátny tajomník agrorezortu prisľúbil, že v decembri bude vyplatených 82-percent žiadateľov.

Lineárne zníženie

Podľa informácií zverejnených v závere novembra vo vestníku agrorezortu, dosahuje napríklad sadzba základnej platby 120,16 eur na hektár. Táto suma je v realite ešte o niečo nižšia. Na všetky priame platby sa uplatňuje lineárne zníženie vo výške 1,284-percenta, o čom informovala Pôdohospodárska platobná agentúra v závere minulého týždňa.

Vlani toto lineárne zníženie nebolo zohľadnené, čo spôsobilo, že poľnohospodárom bolo vyplatených viac prostriedkov, ako malo. Lineárne zníženie sa uplatňuje preto, aby členský štát nepresiahol finančný strop, ktorý je určený v príslušnom nariadení. Pri Slovenskej republike a roku 2020 je čistý strop uvedený vo výške 394,4 milióna eur.

Miera finančnej disciplíny

K ďalšiemu zníženiu základnej platby dochádza pri žiadateľoch nad 2000 eur, ktorým sa podpora znižuje o percento finančnej disciplíny, ktoré bolo Európskou komisiou prijaté 30. novembra 2020 na úrovni 2,906-percenta.

Poberateľovi podpôr nad 2000 eur tak príde základná platba na hektár vo výške 115,12 eur. V minulých rokoch boli základné sadby vyššie ako v roku 2020. Vlani dosiahla výška podpory 136,74 eur a v roku 2018 dokonca viac ako 140 eur.

Dôvodom poklesu platieb je presun prostriedkov z II. do I. piliera, ktorý sa udial za ministrovania Jahnátka a ktorý sa už aktuálneho roka 2020 nedotýka.

Rozhodnutia, ktoré začínajú byť poľnohospodárom doručované, informujú aj o vrátení časti sumy, ktorá im bola znížená v roku 2019 v rámci miery finančnej disciplíny. Za rok 2020 sú tak základné sadzby platieb navýšené o 1,6239 percenta.

Ostatné priame platby  

Poklesli aj platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie. Pokiaľ vlani dosiahli viac ako 73 eur, tento rok vestník agroministerstva uvádza výšku podpory na úrovni 64,32 eur. Po krátení platieb príde žiadateľom nad 2000 eur podpora na uvedenú schému vo výške 61,62 eur.

Aktuálna platba pre mladých poľnohospodárov dosiahne podľa vestníka (pred znížením) 112,66 eur na hektár. Vlani bola platba vo výške 118,41 eur.

Viazané platby

K poklesu došlo aj pri sumách sadzieb viazaných priamych platieb. Pri platbe na chov bahníc, jariek a kôz dosahuje podpora podľa vestníka (pred znížením) 17,13 eur na kus  (vlani: 19,67 eur), platba na výkrm vybraných kategórií hospodárskych zvierat dosiahne podľa vestníka 168,62 eur na dobytčiu jednotku (vlani: 220,34 eur) a platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka dosiahne podľa vestníka 249,66 eur na kus (vlani: 294,27 eur).

Pri citlivých komoditách ako napríklad pestovaní cukrovej repy dosahuje platba podľa vestníka 363,66 eur na hektár (vlani: 378,11).

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

37 komentárov

 1. Agronom
  4. decembra 2020

  Fuj. Je mi z toho zle. To je ta podpora produkujúcich? A nemali sme náhodou dobiehať západnú Európu vo výške podpôr? SaPSy kľudne znižujte ale prečo sa znížila podpora kráv, oviec kôz??? EFA? Vykrm HD? Šak načo chovať, Poliak dovezie zdochliny.

  Odpovedať
 2. agrisato
  5. decembra 2020

  Čo sa čudujete , však tieto sadzby platieb sme vedeli už v roku 2013 !!! Ak sa mýlim , opravte ma …

  Odpovedať
  1. Agronom
   7. decembra 2020

   Výsmech všetkým pracujúcim a poctivým. Však nás zlikvidujte a potom tu budete zbytočný aj vy PPA-čkari. A minister a spol. Aj s celým vašim DPZ KNM rizikovky a podobne kraviny…čo je koho potom kedy som šiel kosiť? Vsak je v mojom zaujme ísť co najskôr kosiť mladý porast ale čo keď je buď mokro alebo není nárasteny? Co ich je potom. Však si zoberte koľko chova podnikateľ kráv a natie mu dajte podporu. Vysrať sa na cele SaPSy, však to láka iba spekulantov. A tie ušetrené peniaze dať tým co chovajuuuu.

  2. Frenky
   8. decembra 2020

   Agronom: prišiel odborník “znalý” problematiky… PPA je kontrolný orgán ktorý nás kontroluje či dodržiavame to čo od nás vyžaduje EÚ na to, aby nám poskytla pomoc vo forme priamych platieb. či to PPA robí dostatočne alebo nie je vec druhá ale PPA si pravidlá nevymýšľa, pravidlá nastavila EÚ.

  3. G.S.
   8. decembra 2020

   Frenky – PPA si pravidlá nevymýšľa? A o čom bolo to chválenie sa ešte Kožucha, že nariadil zvýšiť počty kontrol o 100 %. Keď mu išlo o jeho “kožuch” tak to s veľkou pompou vyhlasoval na tlačovke a potom, keď samozrejme nestíhali kontrolóri takýto počet kontrol nad rámec požiadaviek EU , tak im na poradách vykrikoval, že sú leniví a , že takéto počty kontrol mali zvládnuť aj peši. A potom ti príde rozhodnutie v júli a kontrola začne v polovici júna. A ignorujú sa akékoľvek pripomienky žiadateľov, ignoruje sa zákon 280 ako aj lehota 13 mesiacov na vydanie rozhodnutia a PPA z pozície sily presadzuje svoj pohľad. A pretože niekto z vedenia ministerstva a PPA si neplnil svoje úlohy, tak radoví zamestnanci musia takto “šturmovať”.

  4. Frenky
   9. decembra 2020

   G.S. ono pokiaľ ide o počty kontrol EÚ nariadenia poznajú pojem “najmenej” teda nikto z EÚ nemôže kritizovať ak ich je na Slovensku viac. Nechcem viac to rozoberať, boli by to len špekulácie z mojej strany. Čo sa týka práve kontrol, tak EÚ slovenskú PPA konštatovala že kontroly sú asi nedostatočné skrz tie prúsery čo išli do médií. Lenže pri medializovaných veciach narazíme na problém, že dnes vďaka tomu ako máme nastavené vzťahy k pôde dokáže ktokoľvek zlomyseľne zablokovať mňa, teba, jeho, ju alebo kohokoľvek komu chce urobiť napriek. V konečnom dôsledky z toho vyviazne beztrestne lebo sa toto dnes na Slovensku nerieši. A PPA s tým nepohne a súdy sú strašne pomalé. Lenže o tom sa už nehovorí, lebo to nie je ľúbivá téma pre médiá. Dodnes som nepochopil, načo je komu dobré vlastniť 1 m2 (číslom nenarážam na nikoho konkrétneho je to iba príklad) ornej pôdy či pasienku. Hodnota vlastníctva nula celých nič ale tento podiel si napríklad v rámci dedenia vydobyjem, lebo mi to patrí. A hospodár na malom kúsku pôdy potom potrebuje desiatky a viac nájomných zmlúv. Absurdná logika.

  5. G.S.
   9. decembra 2020

   Frenky – nedostatočné kontroly neznamená málo kontrol. Jednoducho u niektorých subjektov sa robili “kontroly” a u niektorých zas prísnejšie. Ak mám techniku a ľudí napríklad na 1000 kontrol za rok, tak nemôžem s tým istým robiť 2000 kontrol . A potom sa budem vyhovárať, že vydaním rozhodnutia v júli som nič neporušil, lebo ja môžem robiť kontroly do kedy sa mi zachce a nejaký zákon 280 pre mňa neplatí. Ja niečo nesplním , sankcia. PPA niečo nesplní, tak výsledkom bude zas sankcia ale pre mňa, lebo oni potrebujú umlčať kritiku. Sám vidím, že to za čo ja som dostal sankciu u iného subjektu “neexistovalo” aj keď na nových mapách to je krásne vidieť. A u ďalšieho zas úplne odmietali urobiť kontrolu aj keď tam bola 2 roky neobrobená pôda. To je ako s Roškovou. Ona nová zmluva podpísaná v Bratislave za 3 mesiace a ja čakám 4 roky len na prevod zmluvy z mamy na sro v ktorej sa stala spoločníkom.

  6. Ja,L
   16. decembra 2020

   Môžem sa spýtať, kde sa dá dočítať výška jednotnej platby na plochu a platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie na roky 2021, 2022, 2023,…?

  7. realista
   16. decembra 2020

   Re Ja,L

   nikde – vyhlasuje sa každoročne vo vestníku ministerstva….

  8. Ja,L
   17. decembra 2020

   Re realista
   vestník vychádza ešte pred podaním žiadostí na PPA, alebo až po podaní?
   Pýtam sa preto, aby bolo už dopredu jasné, čo ide štát podporovať.
   Jedno mi nejde do hlavy. Znižuje sa z dôvodu nariadenia EU, jednotná platba a greening spolu je 176 eur, kde za to isté zaplatia v Maďarsku 226 eur. Naraz sme sa stali členmi EU, vlani sme mali skoro rovnaké platby, v tomto roku máme oproti poľnohospodárom z Maďarska o 50 eur menej na Ha. Mne sa nepozdávajú tieto slovenské znižovanie platieb.

  9. realista
   18. decembra 2020

   Re Ja,L
   vestník vychádza po podaní žiadosti. Vyplýva to z procesov ich rozdeľovania…(netreba za tým hľadať politiku)
   Na dôvody zníženia platieb je potrebné opýtať sa zodpovedných – tých, ale od marca nenájdete v čele rezortu…a niektorých ešte dlhšie….

 3. Mia
  7. decembra 2020

  Ja len raz nechápem, keď sme my mali diaľkový prieskum v žiadnom prípade nebolo možné dostať dotácie v tom roku. Tohto roku mám všetko v poriadku, ale bohužiaľ žiadne rozhodnutie.

  Odpovedať
 4. Jakub
  7. decembra 2020

  Sadzby sú “o niečo nižšie” ? Minimálne 27€/ha (SAPS + greening) o ktoré sme prišli voči roku 2019 sa mi zdá docela drastické zníženie. “Pán” “minister” patrí Vám jedno veľké “ĎAKUJEME”. Snáď sa ti zvýšil dôchodok Janko.

  Odpovedať
 5. Mia
  7. decembra 2020

  Presne tak, len “o niečo nižšie”. Bielkovinová podpora o 200€ nižšia, žiadna pomoc pre poľnohospodárov, úplne, že výsmech.

  Odpovedať
  1. Iveta Župiková
   27. januára 2021

   Prosím vás ,máte už všetci dotácie na účtoch? Lebo ja som z dôvodu karantény rozhodnutie prevzala až 10.12.2020 a nič sa nedeje? Neviete čo treba robiť? Poraďte!

  2. realista
   27. januára 2021

   Re: Iveta Župiková – začnite na regionálnom odbore PPA – kontaktujte pracovníka, ktorý administroval Vašu žiadosť…..

  3. Marcel
   27. januára 2021

   Re: Iveta Župiková -sú podniky ktoré nemajú ani rozhodnutia a dotácie v decembrovom termíne (pre zámernú nad deklaráciu susediaceho SHR ) sú pre nás za posledných 14 rokov!!! utópiou .A keď čítate ako skvelo pracuje PPA tak vás môže od jedu roztrhnúť.

  4. Ja,L
   27. januára 2021

   Re.: Marcel-ak tým dotyčným máte každý rok problém, nevedeli by ste mu pomôcť pri zakreslovaní hraníc pozemkov v GSAA?
   Ja hospodárim v 3 katastroch s menšími parcelami, ale ani v jednom katastri nebol problém. Za každým sme sa dohodli. Netreba znovu vyznačiť hranice užívania ak sa nemení výmera. Stačí ak preklikáte z predchádzajúceho roku parcely bez zmeny každý z vás, a nič sa neprekrýva.

  5. Marcel
   27. januára 2021

   Re: Ja,L-Ide o každoročnú nad deklaráciu(duplicitné deklarovanie a zámerné kríženie dvoch SHR) na blokoch kde tiež hospodárime .Nemá to nič spoločné so zakreslovaním.Máme smolu že bloky sú veľké a sú pomiešané hrušky s jablkami .Spojené sú 4 katastre a dva okresy.PPA automatický blokuje všetkým dotknutým celé dotácie !!! Nakoniec vždy uzná že sme v práve ale až nasledujúci rok po podaní žiadosti.Radosť podnikať v SR.

 6. Jano
  7. decembra 2020

  A teraz na protest by bolo treba nechať zarásť celé Slovensko burinou na jeden rok……aj oráčiny aj lúky a pasienky………….ale komplet všetci malí, velkí,družstevní,firemní rodinní,babišovi, dánskí, holandskí, ružoví, fialoví, všetci polnohospodári slovenska

  Odpovedať
  1. realista
   27. januára 2021

   Nepomôže – to by akurát “zelený taliban ” mal radosť ako všetko zakvitlo…..Asi skôr prišiel čas na niečo podobné → https://moderner-landwirt.de/bauerndemo-berlin-am-26-01-2021-es-rufen-alle-landwirte-verbandsuebergreifend-auf/?fbclid=IwAR2-cVrHqpeVQ1PhYvbD0c5lNF7095n8vYFiUIdDn5tqElmLAAzBJOuSi6U

 7. Mia
  8. decembra 2020

  Viete čo, podľa mňa je to že celé zlé a nepochopiteľné. V harmonograme schvaľovania priamych podpôr na rok 2020 zo dňa 28.11.2020 (článok na stránke PPA) sa uvádza: “Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) oznamuje žiadateľom o priame podpory za rok 2020, že dňom 27.11.2020 pristúpila k schvaľovaniu platieb priamych podpôr. Vzhľadom na skutočnosť, že Európska komisia doposiaľ nezverejnila vykonávacie nariadenie, ktorým sa určuje úroveň úpravy priamych platieb podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1306/2013, pokiaľ ide o kalendárny rok 2020, do zverejnenia uvedeného nariadenia sú administrované žiadosti žiadateľov, ktorým sa majú poskytnúť priame platby do 2 000 EUR.” V príspevku, ku ktorému píšem komentár, je vyššie uvedené, že k 2. decembru bolo vydaných 81,19 % rozhodnutí. Andrej Gajdoš, štátny tajomník agrorezortu prisľúbil, že v decembri bude vyplatených 82-percent žiadateľov. To znamená, že ďalšie rozhodnutia sa už nevydávajú? Lebo z toho všetkého mi to tak vychádza. A kedy stihli tých 81,19 % žiadosti zadministrovať? Úplne všetko zavádzajúce. A príde január 2021 a vyplynie z toho, že vyplatených bolo sotva 50% žiadosti, a to aj napriek tomu, že platby sa “o niečo ponížili”.

  Odpovedať
  1. Frenky
   8. decembra 2020

   rozhodnutia sa vydávajú ďalej z informácií ktoré mám. úradníci na PPA medzi 28.11. a 2.12. ťahali nadčasy a pracovali na vydaní rozhodnutí od 06 do 19 hod. každý pracovný deň. Boli v práci aj sobotu, niektoré dni boli aj do 21. hod, len aby ich pre nás stihli vydať koľko môžu.

 8. Agronom
  8. decembra 2020

  Za to úradníkom z PPA ďakujeme. Oni si tu pre nás, nie my pre nich. Ako sa niekedy pan Generálny tváril ale aj paničky na regiónoch stále tvária. Je to snáď aj v ich záujme, ako hovorím nebude nás nebude treba ani ich. K tým nadčasom, nejdem sa tu pýtať koľko hodín nadčasovych sme nakrútili my. Od jari až doteraz. A Frenky k tvojej prvej reakcii namna sa nejdem vyjadrovať, bola by to zbytočná výmena názorov.

  Odpovedať
  1. Frenky
   9. decembra 2020

   samozrejme my a úradníci sme tu kvázi pre seba navzájom, dokonca akoby jedni od druhých závislí, ak chceme peniaze z EÚ úradníkov potrebujeme, ak úradníci chcú mať prácu, potrebujú aby sme hospodárili.

 9. poľnohospodárka
  9. decembra 2020

  pán Frenky, keď som nerobila celý rok, tak 5 dní v roku /28.11-2.12 / ročný fond pracovnej doby nahradí? Alebo som nerozumela Vášmu článku?

  Odpovedať
  1. Frenky
   10. decembra 2020

   moja narážka smerovala k tomu, že v príspevku od Mia padlo tvrdenie, že reálne nie je v silách úradníkov toľko rozhodnutí vydať za tak krátky čas a medzi riadkami to bolo akoby obvinenie, že si PPA tie % vymýšľa. ja som poukázal na info ktoré mám, prečo to reálne je. hlavne si uvedomme že v decembri púšťajú v drvivej väčšine platby takým, čo majú všetko v poriadku. Tam je to rozhodnutie vždy jednoduchšie vydať.

 10. Mia
  10. decembra 2020

  Pán Frenky ja nikoho neobviňujem. Zvlášť v tejto ťažkej dobe. Ale keď zašlete doklady k administratívnej kontrole v auguste, od vtedy sa na to nikto nepozrie, nikto Vás neosloví, v gsaa je všetko v poriadku, aj reálne je všetko v poriadku a rozhodnutie nikde tak potom nechápem, kde je problém. A ešte, keď fakt som verila v zmenu po voľbách.

  Odpovedať
  1. Frenky
   10. decembra 2020

   o tej zmene by sa samozrejme dalo polemizovať :). Ako máte istotu že sa na to odvtedy nikto nepozrel? Ja do práce úradníkov nevidím teda to povedať nemôžem. Inak toto čo ste teraz napísali vôbec nesúvisí s tým, na čo ste narážali predtým. Dobre možno okrajovo, ale jedno s druhým sa nevylučuje (t. j. že u vás je na žiadosti možno niečo v neporiadku a nedostanete platbu v decembri ešte neznamená, že PPA nedokáže naplniť % ktoré vyhlásila, resp. vyhlásil štátny tajomník). To že ste rozhodnutie ešte nedostali ale neznamená že ho už ani nedostanete, stále majú ešte pár dní.

 11. Mia
  10. decembra 2020

  Nie náhodou do 10.12.? Či sa mýlim?

  Odpovedať
  1. Frenky
   10. decembra 2020

   odniekaľ sa ku mne dostalo (ale fakt už teraz netuším odkiaľ) že vraj otvorenie štátnej pokladnice bolo predĺžené tuším do 15.12? alebo tak nejako 🙂

 12. Mia
  10. decembra 2020

  Na stráne PPA je zverejnené toto: Platby týkajúce sa priamych podpôr bude možné zo strany PPA na zúčtovanie zasielať len do termínu 10.12.2020. Tak neviem. Štátna pokladnica je asi otvorená do 18.12.

  Odpovedať
 13. jm
  15. decembra 2020

  Vie niekto z fundovaných ľudí vysvetliť o akých kontrolách sa tu píše?
  V žiadosti si zakreslite užívanú hranicu ktorá je aktuálna až do zberu plodiny ,totiž zberom deklarovanej plodiny v danom kalendárnom roku sa všetko môže zmeniť. Hovorovo povedané založením novej úrody alebo orbou pozemku sa zlikvidujú všetke dôkazi na mieste. A čudujeme sa každý rok nad tou istou problematikou zlé zakreslenie v mape posun hraníc užívanej výmery a.t.ď. je našou najväčšou chybovosťou .Mne to pripadá skôr zámer zo strany PPA ako neopodstatnene zabrániť včasnému vyplateniu podpory pre poľnohospodára. Po odchode neomylného pána Kožucha som dúfal v zmenu .Nestalo sa. Čo vlastne chcete kontrolovať koncom novembra alebo začiatkom decembra vážený ? Vám vážený ponúknuť polovicu platu s ročným odkladom a slovami že nie je nárokovateľná aby ste dokázali pochopiť situáciu v akej sa ocitajú rok čo rok poľnohospodári.

  Odpovedať
 14. Lúka
  17. decembra 2020

  Vážení uvedomme si jednu vec. Podnikanie je komplexne povedané riskantné. Či už podnikanie v cestovnom ruchu, reštauračných zariadeniach, doprave alebo v poľnohospodárstve. A kto nevie podnikať, nech sa do podnikania nepúšťa. V mnohých odvetviach “výplaty pred vianocami” nedostávajú a zvládnu podnikať. Prečo poľnohospodári, ktorí v 80tich % pred vianocami podpory dostanú stále plačú. Nie je to veľká pomoc, to mi je jasné. Ale uvedomme si jedno.. EÚ nie je povinná preplácať poľnohospodárom všetky náklady spojené s podnikaním. To, čo dostávame je “iba” podpora. Ako sa starám o svoje podnikanie a či pestujem plodiny, ktoré sa mi oplatia ďalej spracovať… Prečo mnohé poľnohospodárske podniky dokážu pestovať a ďalej spracovávať a majú zisky? Lebo vedia podnikať. Ak podnikať tí, ktorí stále plačú a sú závislí od peňazí z EÚ nevedia, mali by toto svoje podnikanie prehodnotiť a nechať sa starať o pôdu a plodiny tých, ktorí to vedia…

  Odpovedať
  1. Juraj
   28. januára 2021

   Lúka reagujem.
   Veľmi správne ste to napísali.
   Len maličkú vec k tomu dodám.
   Keď sa naši SHR naučia byť aj obchodníkmi nie len pestovatelia potom to celé bude mať ziskovosť dovtedy to bude len samé narieka nie .
   A naťahovanie rúk za dotáciami. Ale si tu z veľa SHR ktorý to pochopili a sú v ziskoch treba sa len od nich učiť ako to oni robia.
   Alebo si sami nájsť obchodníka čo im urobí biznis a každý na Tom zarobí. Ale to by sme sa musel preniesť cez ľudskú závisť, lakomosť a potom bude dobre.
   Ďakujem Juraj

 15. Ja,L
  27. januára 2021

  Iveta Župiková – skúste zavolať na regionálne pracovisko pod ktoré patríte. Oni dostávajú zoznam subjektov, ktorým môžu preposlať peniaze. Informujte či ste na zozname. Ak náhodou nie, asi ostáva informovať sa v BA.
  Ale treba s tým rátať, že kvôli Covid-19 môže byť meškanie v platbách.

  Odpovedať
 16. Juraj
  28. januára 2021

  Uvediem jeden môj príklad.
  Ako prvé poviem že som nedostal žiadnu dotáciu a nie som ani SHR a ani JRD.

  Mám pole cca 4 000 m² orna pôda. Mám dve deti tretie na ceste a tak som si povedal ze si posadím zemiaky nech viem čo jem a čo jedia moje deti. Prisiel som za miestnym čo má techniku a čo má nástroje a obchodné som sa dohodol koľko to bude celé stáť kúpil som si certifikovaný odrodu nechal som si poradiť robia p už desaťročia takže vedia o čom hovoria kúpil som sa sadbú za 150 eur 150 kg. Pôda bola pripravená a zasadil som na cca 1000 m² okopal som poplel som a prišla vysoká a urobila mi pred zberom škody (moja chýba neoplotil som investícia do druhého roka oplotiť eliminujem možno škody kto som zistil v roku 2020) prišiel zber a poviem tak ako to je urodilo sa. Teraz som si to očistil uskladniť a počkal do zimy kedy budú ceny také aby som zarobil a na budúci rok zo zisku zainvestoval do pozemku a eliminoval možno budúce škody. Teraz predávam kilo po 1 euro ľudia čo tam žijú mi povedali o veľa chceš šak sa ti urodilo tá máš prečo ak draho predávaš podľa mňa to nieje správny pohľad na som riskoval oni nie ja som tvoril oni nie preto ja mám rozhodnúť ako naložím zo ziskom a úrodou. Neviem aký bude rok 2021 možno bude slabý a potom čo mám prísť k nim a plakať ho sa mi neurobilo nie. Treba sa naučiť si svoju prácu vážiť mám ešte 15 vriec a poviem vám pod cenu nepôjdem lebo by som okrádal s iné deti radšej to použijem ako drahé biohnojivo späť na pôdu. A nech si kľudne myslia že som špekulant a neviem čo je mi to jedno spoj čas a prácu si vážim. A tak treba začať.

  S pozdravom Juraj

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.