Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Praktické vyučovanie spája študentov s agrárnou realitou

Praktické vyučovanie spája študentov s agrárnou realitou
insert_photoarchív AGRION - Študenti odboru Agromechatronik počas júna 2019.

Stredoškoláci sa učia externou formou už takmer dva mesiace a pre väčšinu z nich to tak zostane aj v najbližších dňoch. Medzi študentov, ktorým tento rok koronakríza výrazne narušila vzdelávanie, patria aj budúci poľnohospodári a potravinári. V minulom školskom roku sa dištančne učili takmer 4 mesiace, v tomto školskom roku chodili do školy len jeden a pol mesiaca. Napriek tomu sa školy aj agropodniky snažia udržať v behu aspoň praktické, resp. duálne vyučovanie.

„Snahou našich firiem je, aby poskytovali žiakom zapojeným do duálu aj naďalej maximálne množstvo informácií a možnosti praxe. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora aj v koronakríze certifikuje firmy, ktoré sa chcú zapojiť do duálneho vzdelávania. V tomto roku sme vydali certifikáty 47 firmám – v 34 prípadoch išlo o oblasť poľnohospodárstva a v 13 v potravinárstve. Od začiatku spustenia systému duálneho vzdelávania v roku 2015 komora vydala celkovo 189 certifikátov pre žiadateľov,“ uviedla hovorkyňa komory Jana Holéciová, podľa ktorej väčšina certifikátov – 113, bola pre firmy v oblasti poľnohospodárstva.

Snahou je získať prax priamo v podnikoch

Mnohé spoločnosti aj napriek dištančnej forme výučby na školách pokračujú v praktikom vyučovaní ďalej. Patrí k nim aj Poľnohospodárske družstvo Mestečko.

„Žiaci k nám chodia otestovaní. To bola podmienka na to, aby mohli v súčasnej situácii pokračovať vo vzdelávaní. Do podniku chodia tak, ako boli stanovené termíny. Je pravda, že v začiatkoch sme museli nabehnúť na nový systém a postupovať aj podľa usmernenia od štátu a školy. V porovnaní s obdobím pred koronou sú to kozmetické zmeny, ale aj napriek tomu sa v rámci duálneho vzdelávania snažíme fungovať na 100 percent. Musím pochváliť aj samotných žiakov, ktorí sú zodpovední a počas praxe dodržiavajú nariadenia,“ uviedol predseda PD Mestečko Peter Ježo.

Plynulú výučbu v duáli potvrdil aj zástupca potravinárskej firmy, generálny riaditeľ Levických mliekarní Marián Šolty, ktorý je tiež podpredsedom SPPK. Úroveň vzdelávania závisí od konkrétnych podnikov, ktoré sú v praktickom vzdelávaní zapojené.

„Pokiaľ budú zamestnávatelia seriózne a zodpovedne pristupovať k duálnemu vzdelávania, myslíme si, že by aj napriek narušeniu školského roka nemalo dôjsť k zníženiu samotnej úrovne vzdelávania. Snahou je získať prax priamo v podnikoch, nie online formou výučby, keďže praktické zručnosti sa dajú získať najmä v praxi. Dvojnásobne to platí v prípade agropotravinárskych podnikov, keďže ide o špecifickú prácu napríklad v živočíšnej výrobe,“ dodala Jana Holéciová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív AGRION - Študenti odboru Agromechatronik počas júna 2019.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments