Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Poľnohospodári dostali vyššie priame platby ako mali. Budú ich musieť vrátiť?

Poľnohospodári dostali vyššie priame platby ako mali. Budú ich musieť vrátiť?
insert_photoTASR - Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA z rokov 2016 - 2020.

Slovenskí poľnohospodári získali za rok 2019 viac prostriedkov, ako určovalo nariadenie Európskeho parlamentu a Rady. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pre portál poľnoinfo.sk priznáva, že došlo k chybe vo výpočte výšky európskej podpory. V hre sú milióny eur, ktoré boli vyplatené poberateľom priamych platieb navyše.

Prekročili sme strop

V prípade priamych platieb za rok 2019 nebolo zohľadnené lineárne zníženie podľa čl. 7 nariadenia EÚ č. 1307/2013 v platnom znení,“ hovorí pre portál poľnoinfo.sk Vladimír Machalík, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu na agrorezorte.

Uvedené európske nariadenie informuje o tom, že celková výška priamych  platieb, ktoré je možné v členskom štáte poskytnúť, nepresiahne strop stanovený v prílohe. Pri Slovenskej republike a roku 2019 je čistý strop uvedený 394,4 miliónov eur.

Lineárne zníženie nebolo uplatnené pri jednotnej platbe na plochu, platbe na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, platbe pre mladých poľnohospodárov a viazané priame platby,“ informuje Vladimír Machalík.

Pochybenie vo výške miliónov eur

Slovenskí úradníci nesprávne vypočítali výšku platieb a tak sme prekročili strop stanovený nariadením Parlamentu a Rady. Zdroj portálu poľnoinfo.sk, ktorý nás na uvedený problém upozornil, uviedol, že nad rámec stropu boli vyplatené až desiatky miliónov eur. Samotné agroministerstvo to popiera.

„Vzhľadom k tomu, že administrácia priamych podpôr za rok 2019 ešte nie je ukončená, presné číslo nie je možné uviesť. Odhadovaná suma sa v žiadnom prípade nepohybuje v desiatkach miliónov eur,“ informuje Vladimír Machalík.

Z odpovede ministerstva je síce zrejmé, že nejde o desiatky miliónov eur, ale pravdepodobne o milióny. Keď sme sa na správnosť vyplácania podpôr pýtali v piatok ministra, počas inštalácie nového generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, povedal, že situácia sa preveruje a vykonáva sa audit. Bližšie informácie vtedy neposkytol.

Nedostatočná komunikácia?

Ministerstvo priznalo chybu, až keď sme poslali niekoľko konkrétnych otázok tentoraz mailovou formou. Treba pritom uviesť, že chyba nevznikla za súčasného vedenia chlebového odvetvia. Podľa zdroja blízkeho ministerstvu pôdohospodárstva došlo k pochybeniu z dôvodu nedostatočnej komunikácie medzi odborom priamych platieb, sekciou rozvoja vidieka a priamych platieb pod ktorú daný odbor patrí a samotnou Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

František Círia ako riaditeľ odboru priamych platieb a správnych činností dnes na našu telefonickú otázku uviedol, že nie je oprávnený komunikovať s médiami mimo tlačový odbor, Jaroslav Gudába od dnešného dňa nie je sekčným šéfom ani zamestnancom agrorezortu a Juraj Kožuch, vtedajší generálny riaditeľ PPA je z dôvodu obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, prípadne mariť dôkazy v akcii Dobytkár, vo väzbe.

Nejasnosť nariadenia?

Ministerstvo pôdohospodárstva prostredníctvom tlačového odboru pre poľnoinfo.sk uvádza, že hlavným dôvodom neuplatnenia lineárneho zníženia je nejasnosť čl. 7 uvedeného nariadenia.

Pre zaujímavosť uvádzame, že nariadenie je v platnosti od 17. decembra 2013 a čo sa týka výšky stropov pre jednotlivé štáty, určuje ich od roku 2015 a dotýka sa všetkých štátov Európskej únie.

Akákoľvek nejasnosť by preto logicky nemala vyplynúť na konci programového obdobia, ale mala sa objaviť na jeho začiatku. Zdá sa preto, že chyba vznikla naozaj najmä v nedostatočnej komunikácii zainteresovaných strán.

To nakoniec nepopiera ani ministerstvo keď na otázku, kto za daný stav nesie zodpovednosť uvádza, že „orgány zapojené do administrácie priamych platieb.“

Poľnohospodárov sa vraj pochybenie nedotkne

Tlačový odbor agroministerstva poľnohospodárov ubezpečuje, že navyše vyplatené prostriedky nebudú musieť vrátiť. Tým, ktorí za rok 2019 ešte nemajú priame platby na účtoch odkazuje, že im v žiadnom prípade nebudú zadržiavané prostriedky.

„Uvedené nezakladá právnu možnosť na zadržanie prostriedkov,“ uvádza v svojom stanovisku agrorezort.

Ten ďalej informuje, že pochybenie vo vyplácaní priamych platieb za rok 2019 sa nedotkne aktuálneho roka a že rozsah lineárneho znižovania pre priame platby je v daných súvislostiach obmedzený na platby uskutočnené v súvislosti s konkrétnym rokom žiadosti.

Po všetkých ubezpečeniach ale vystávajú dôležité otázky. Slovensko prekročilo daný strop a z dôvodu chyby MPRV alebo PPA vyplatilo viac prostriedkov na priamych platbách ako malo. Tieto prostriedky nebudú uhradené z európskeho rozpočtu ale poľnohospodári ich  podľa vyjadrenia ministerstva dostanú a nebudú ich musieť vrátiť.

Budú teda vyplatené zo štátneho rozpočtu? Ak áno, nedotkne sa to v štátnom rozpočte ďalších opatrení kapitoly pôdohospodárstva napríklad v tomto roku? Nebudú bruselské inštitúcie na toto pochybenie pozerať ako na nedovolenú a nenotifikovanú štátnu pomoc pre slovenských poľnohospodárov?

S otázkami sme sa obrátili aj na ministerstvo financií.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA z rokov 2016 - 2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
dedo jozef
dedo jozef
23. máj 2020 8:03

ing.Juraj Kožuch,OLAF a nejaka komisarka povedali,že všetko je ok,tak komu sa da dnes vlastne veriť?