Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Roľníkom prichádza viac rozhodnutí k priamym platbám, ako sa očakávalo

Roľníkom prichádza viac rozhodnutí k priamym platbám, ako sa očakávalo

Niektorí slovenskí poľnohospodári dostali už vo štvrtok rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb. Túto pozitívnu správu zatieňuje snáď len výška podpôr, ktorá je o niečo nižšia, ako boli zvyknutí v minulých rokoch.

„Včera sme okrem rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb dokonca dostali aj zmluvu k Zelenej nafte. Sme radi, že patríme k prvým uspokojeným žiadateľom, pretože v našom regióne prebiehal aj Diaľkový prieskum zeme. Na druhej strane musím uviesť, že výška podpôr je nižšia ako vlani,“ hovorí Andrej Adamovič, predseda Roľníckeho družstva podielníkov Dolné Dubové.

Poľnohospodári z trnavskej tabule nie sú podľa vyjadrenia ministerstva pôdohospodárstva pre poľnoinfo.sk ojedinelí, čo sa týka zaslania rozhodnutí.

„K 2. decembru 2020 boli vydané rozhodnutia pre 81,19 percent všetkých žiadateľov,“ informuje prostredníctvom tlačového odboru agrorezort.

Ide o výrazne vyššie číslo, ako dúfali aj viacerí odborníci, ktorých portál poľnoinfo.sk v minulosti oslovil. Za celý december odhadovali počet uspokojených žiadateľov na úrovni maximálne 75-percent.

Ešte na pondelkovej tlačovej konferencii Andrej Gajdoš, štátny tajomník agrorezortu prisľúbil, že v decembri bude vyplatených 82-percent žiadateľov.

Lineárne zníženie

Podľa informácií zverejnených v závere novembra vo vestníku agrorezortu, dosahuje napríklad sadzba základnej platby 120,16 eur na hektár. Táto suma je v realite ešte o niečo nižšia. Na všetky priame platby sa uplatňuje lineárne zníženie vo výške 1,284-percenta, o čom informovala Pôdohospodárska platobná agentúra v závere minulého týždňa.

Vlani toto lineárne zníženie nebolo zohľadnené, čo spôsobilo, že poľnohospodárom bolo vyplatených viac prostriedkov, ako malo. Lineárne zníženie sa uplatňuje preto, aby členský štát nepresiahol finančný strop, ktorý je určený v príslušnom nariadení. Pri Slovenskej republike a roku 2020 je čistý strop uvedený vo výške 394,4 milióna eur.

Miera finančnej disciplíny

K ďalšiemu zníženiu základnej platby dochádza pri žiadateľoch nad 2000 eur, ktorým sa podpora znižuje o percento finančnej disciplíny, ktoré bolo Európskou komisiou prijaté 30. novembra 2020 na úrovni 2,906-percenta.

Poberateľovi podpôr nad 2000 eur tak príde základná platba na hektár vo výške 115,12 eur. V minulých rokoch boli základné sadby vyššie ako v roku 2020. Vlani dosiahla výška podpory 136,74 eur a v roku 2018 dokonca viac ako 140 eur.

Dôvodom poklesu platieb je presun prostriedkov z II. do I. piliera, ktorý sa udial za ministrovania Jahnátka a ktorý sa už aktuálneho roka 2020 nedotýka.

Rozhodnutia, ktoré začínajú byť poľnohospodárom doručované, informujú aj o vrátení časti sumy, ktorá im bola znížená v roku 2019 v rámci miery finančnej disciplíny. Za rok 2020 sú tak základné sadzby platieb navýšené o 1,6239 percenta.

Ostatné priame platby  

Poklesli aj platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie. Pokiaľ vlani dosiahli viac ako 73 eur, tento rok vestník agroministerstva uvádza výšku podpory na úrovni 64,32 eur. Po krátení platieb príde žiadateľom nad 2000 eur podpora na uvedenú schému vo výške 61,62 eur.

Aktuálna platba pre mladých poľnohospodárov dosiahne podľa vestníka (pred znížením) 112,66 eur na hektár. Vlani bola platba vo výške 118,41 eur.

Viazané platby

K poklesu došlo aj pri sumách sadzieb viazaných priamych platieb. Pri platbe na chov bahníc, jariek a kôz dosahuje podpora podľa vestníka (pred znížením) 17,13 eur na kus  (vlani: 19,67 eur), platba na výkrm vybraných kategórií hospodárskych zvierat dosiahne podľa vestníka 168,62 eur na dobytčiu jednotku (vlani: 220,34 eur) a platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka dosiahne podľa vestníka 249,66 eur na kus (vlani: 294,27 eur).

Pri citlivých komoditách ako napríklad pestovaní cukrovej repy dosahuje platba podľa vestníka 363,66 eur na hektár (vlani: 378,11).

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
37 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Agronom
Neregistrovaný
Agronom
4. decembra 2020 17:37

Fuj. Je mi z toho zle. To je ta podpora produkujúcich? A nemali sme náhodou dobiehať západnú Európu vo výške podpôr? SaPSy kľudne znižujte ale prečo sa znížila podpora kráv, oviec kôz??? EFA? Vykrm HD? Šak načo chovať, Poliak dovezie zdochliny.

agrisato
Neregistrovaný
agrisato
5. decembra 2020 15:27

Čo sa čudujete , však tieto sadzby platieb sme vedeli už v roku 2013 !!! Ak sa mýlim , opravte ma …

Agronom
Neregistrovaný
Agronom
7. decembra 2020 19:39
Odpoveď na  agrisato

Výsmech všetkým pracujúcim a poctivým. Však nás zlikvidujte a potom tu budete zbytočný aj vy PPA-čkari. A minister a spol. Aj s celým vašim DPZ KNM rizikovky a podobne kraviny…čo je koho potom kedy som šiel kosiť? Vsak je v mojom zaujme ísť co najskôr kosiť mladý porast ale čo… Celý komentár »

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
8. decembra 2020 8:31
Odpoveď na  agrisato

Agronom: prišiel odborník “znalý” problematiky… PPA je kontrolný orgán ktorý nás kontroluje či dodržiavame to čo od nás vyžaduje EÚ na to, aby nám poskytla pomoc vo forme priamych platieb. či to PPA robí dostatočne alebo nie je vec druhá ale PPA si pravidlá nevymýšľa, pravidlá nastavila EÚ.

G.S.
Neregistrovaný
G.S.
8. decembra 2020 19:33
Odpoveď na  agrisato

Frenky – PPA si pravidlá nevymýšľa? A o čom bolo to chválenie sa ešte Kožucha, že nariadil zvýšiť počty kontrol o 100 %. Keď mu išlo o jeho “kožuch” tak to s veľkou pompou vyhlasoval na tlačovke a potom, keď samozrejme nestíhali kontrolóri takýto počet kontrol nad rámec požiadaviek EU… Celý komentár »

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
9. decembra 2020 8:02
Odpoveď na  agrisato

G.S. ono pokiaľ ide o počty kontrol EÚ nariadenia poznajú pojem “najmenej” teda nikto z EÚ nemôže kritizovať ak ich je na Slovensku viac. Nechcem viac to rozoberať, boli by to len špekulácie z mojej strany. Čo sa týka práve kontrol, tak EÚ slovenskú PPA konštatovala že kontroly sú asi… Celý komentár »

G.S.
Neregistrovaný
G.S.
9. decembra 2020 18:26
Odpoveď na  agrisato

Frenky – nedostatočné kontroly neznamená málo kontrol. Jednoducho u niektorých subjektov sa robili “kontroly” a u niektorých zas prísnejšie. Ak mám techniku a ľudí napríklad na 1000 kontrol za rok, tak nemôžem s tým istým robiť 2000 kontrol . A potom sa budem vyhovárať, že vydaním rozhodnutia v júli som… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
16. decembra 2020 20:25
Odpoveď na  agrisato

Môžem sa spýtať, kde sa dá dočítať výška jednotnej platby na plochu a platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie na roky 2021, 2022, 2023,…?

realista
realista
16. decembra 2020 23:28
Odpoveď na  agrisato

Re Ja,L

nikde – vyhlasuje sa každoročne vo vestníku ministerstva….

Ja,L
Ja,L
17. decembra 2020 19:17
Odpoveď na  agrisato

Re realista vestník vychádza ešte pred podaním žiadostí na PPA, alebo až po podaní? Pýtam sa preto, aby bolo už dopredu jasné, čo ide štát podporovať. Jedno mi nejde do hlavy. Znižuje sa z dôvodu nariadenia EU, jednotná platba a greening spolu je 176 eur, kde za to isté zaplatia… Celý komentár »

realista
realista
18. decembra 2020 14:48
Odpoveď na  agrisato

Re Ja,L
vestník vychádza po podaní žiadosti. Vyplýva to z procesov ich rozdeľovania…(netreba za tým hľadať politiku)
Na dôvody zníženia platieb je potrebné opýtať sa zodpovedných – tých, ale od marca nenájdete v čele rezortu…a niektorých ešte dlhšie….

Mia
Neregistrovaný
Mia
7. decembra 2020 9:48

Ja len raz nechápem, keď sme my mali diaľkový prieskum v žiadnom prípade nebolo možné dostať dotácie v tom roku. Tohto roku mám všetko v poriadku, ale bohužiaľ žiadne rozhodnutie.

Jakub
Neregistrovaný
Jakub
7. decembra 2020 10:48

Sadzby sú “o niečo nižšie” ? Minimálne 27€/ha (SAPS + greening) o ktoré sme prišli voči roku 2019 sa mi zdá docela drastické zníženie. “Pán” “minister” patrí Vám jedno veľké “ĎAKUJEME”. Snáď sa ti zvýšil dôchodok Janko.

Mia
Neregistrovaný
Mia
7. decembra 2020 11:06

Presne tak, len “o niečo nižšie”. Bielkovinová podpora o 200€ nižšia, žiadna pomoc pre poľnohospodárov, úplne, že výsmech.

Iveta Župiková
Neregistrovaný
Iveta Župiková
27. januára 2021 6:33
Odpoveď na  Mia

Prosím vás ,máte už všetci dotácie na účtoch? Lebo ja som z dôvodu karantény rozhodnutie prevzala až 10.12.2020 a nič sa nedeje? Neviete čo treba robiť? Poraďte!

realista
realista
27. januára 2021 8:08
Odpoveď na  Mia

Re: Iveta Župiková – začnite na regionálnom odbore PPA – kontaktujte pracovníka, ktorý administroval Vašu žiadosť…..

Marcel
Neregistrovaný
Marcel
27. januára 2021 10:02
Odpoveď na  Mia

Re: Iveta Župiková -sú podniky ktoré nemajú ani rozhodnutia a dotácie v decembrovom termíne (pre zámernú nad deklaráciu susediaceho SHR ) sú pre nás za posledných 14 rokov!!! utópiou .A keď čítate ako skvelo pracuje PPA tak vás môže od jedu roztrhnúť.

Ja,L
Ja,L
27. januára 2021 11:36
Odpoveď na  Mia

Re.: Marcel-ak tým dotyčným máte každý rok problém, nevedeli by ste mu pomôcť pri zakreslovaní hraníc pozemkov v GSAA? Ja hospodárim v 3 katastroch s menšími parcelami, ale ani v jednom katastri nebol problém. Za každým sme sa dohodli. Netreba znovu vyznačiť hranice užívania ak sa nemení výmera. Stačí ak… Celý komentár »

Marcel
Neregistrovaný
Marcel
27. januára 2021 13:45
Odpoveď na  Mia

Re: Ja,L-Ide o každoročnú nad deklaráciu(duplicitné deklarovanie a zámerné kríženie dvoch SHR) na blokoch kde tiež hospodárime .Nemá to nič spoločné so zakreslovaním.Máme smolu že bloky sú veľké a sú pomiešané hrušky s jablkami .Spojené sú 4 katastre a dva okresy.PPA automatický blokuje všetkým dotknutým celé dotácie !!! Nakoniec vždy… Celý komentár »

Jano
Neregistrovaný
Jano
7. decembra 2020 20:13

A teraz na protest by bolo treba nechať zarásť celé Slovensko burinou na jeden rok……aj oráčiny aj lúky a pasienky………….ale komplet všetci malí, velkí,družstevní,firemní rodinní,babišovi, dánskí, holandskí, ružoví, fialoví, všetci polnohospodári slovenska

realista
realista
27. januára 2021 8:14
Odpoveď na  Jano

Nepomôže – to by akurát “zelený taliban ” mal radosť ako všetko zakvitlo…..Asi skôr prišiel čas na niečo podobné → https://moderner-landwirt.de/bauerndemo-berlin-am-26-01-2021-es-rufen-alle-landwirte-verbandsuebergreifend-auf/?fbclid=IwAR2-cVrHqpeVQ1PhYvbD0c5lNF7095n8vYFiUIdDn5tqElmLAAzBJOuSi6U

Mia
Neregistrovaný
Mia
8. decembra 2020 9:19

Viete čo, podľa mňa je to že celé zlé a nepochopiteľné. V harmonograme schvaľovania priamych podpôr na rok 2020 zo dňa 28.11.2020 (článok na stránke PPA) sa uvádza: “Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) oznamuje žiadateľom o priame podpory za rok 2020, že dňom 27.11.2020 pristúpila k schvaľovaniu platieb priamych podpôr. Vzhľadom… Celý komentár »

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
8. decembra 2020 13:24
Odpoveď na  Mia

rozhodnutia sa vydávajú ďalej z informácií ktoré mám. úradníci na PPA medzi 28.11. a 2.12. ťahali nadčasy a pracovali na vydaní rozhodnutí od 06 do 19 hod. každý pracovný deň. Boli v práci aj sobotu, niektoré dni boli aj do 21. hod, len aby ich pre nás stihli vydať koľko… Celý komentár »

Agronom
Neregistrovaný
Agronom
8. decembra 2020 20:01

Za to úradníkom z PPA ďakujeme. Oni si tu pre nás, nie my pre nich. Ako sa niekedy pan Generálny tváril ale aj paničky na regiónoch stále tvária. Je to snáď aj v ich záujme, ako hovorím nebude nás nebude treba ani ich. K tým nadčasom, nejdem sa tu pýtať… Celý komentár »

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
9. decembra 2020 7:51
Odpoveď na  Agronom

samozrejme my a úradníci sme tu kvázi pre seba navzájom, dokonca akoby jedni od druhých závislí, ak chceme peniaze z EÚ úradníkov potrebujeme, ak úradníci chcú mať prácu, potrebujú aby sme hospodárili.

poľnohospodárka
poľnohospodárka
9. decembra 2020 20:04

pán Frenky, keď som nerobila celý rok, tak 5 dní v roku /28.11-2.12 / ročný fond pracovnej doby nahradí? Alebo som nerozumela Vášmu článku?

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
10. decembra 2020 7:20
Odpoveď na  poľnohospodárka

moja narážka smerovala k tomu, že v príspevku od Mia padlo tvrdenie, že reálne nie je v silách úradníkov toľko rozhodnutí vydať za tak krátky čas a medzi riadkami to bolo akoby obvinenie, že si PPA tie % vymýšľa. ja som poukázal na info ktoré mám, prečo to reálne je.… Celý komentár »

Mia
Neregistrovaný
Mia
10. decembra 2020 9:35

Pán Frenky ja nikoho neobviňujem. Zvlášť v tejto ťažkej dobe. Ale keď zašlete doklady k administratívnej kontrole v auguste, od vtedy sa na to nikto nepozrie, nikto Vás neosloví, v gsaa je všetko v poriadku, aj reálne je všetko v poriadku a rozhodnutie nikde tak potom nechápem, kde je problém.… Celý komentár »

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
10. decembra 2020 10:28
Odpoveď na  Mia

o tej zmene by sa samozrejme dalo polemizovať :). Ako máte istotu že sa na to odvtedy nikto nepozrel? Ja do práce úradníkov nevidím teda to povedať nemôžem. Inak toto čo ste teraz napísali vôbec nesúvisí s tým, na čo ste narážali predtým. Dobre možno okrajovo, ale jedno s druhým… Celý komentár »

Mia
Neregistrovaný
Mia
10. decembra 2020 12:26

Nie náhodou do 10.12.? Či sa mýlim?

Frenky
Neregistrovaný
Frenky
10. decembra 2020 14:00
Odpoveď na  Mia

odniekaľ sa ku mne dostalo (ale fakt už teraz netuším odkiaľ) že vraj otvorenie štátnej pokladnice bolo predĺžené tuším do 15.12? alebo tak nejako 🙂

Mia
Neregistrovaný
Mia
10. decembra 2020 14:27

Na stráne PPA je zverejnené toto: Platby týkajúce sa priamych podpôr bude možné zo strany PPA na zúčtovanie zasielať len do termínu 10.12.2020. Tak neviem. Štátna pokladnica je asi otvorená do 18.12.

jm
Neregistrovaný
jm
15. decembra 2020 14:55

Vie niekto z fundovaných ľudí vysvetliť o akých kontrolách sa tu píše? V žiadosti si zakreslite užívanú hranicu ktorá je aktuálna až do zberu plodiny ,totiž zberom deklarovanej plodiny v danom kalendárnom roku sa všetko môže zmeniť. Hovorovo povedané založením novej úrody alebo orbou pozemku sa zlikvidujú všetke dôkazi na… Celý komentár »

Lúka
Neregistrovaný
Lúka
17. decembra 2020 16:33

Vážení uvedomme si jednu vec. Podnikanie je komplexne povedané riskantné. Či už podnikanie v cestovnom ruchu, reštauračných zariadeniach, doprave alebo v poľnohospodárstve. A kto nevie podnikať, nech sa do podnikania nepúšťa. V mnohých odvetviach “výplaty pred vianocami” nedostávajú a zvládnu podnikať. Prečo poľnohospodári, ktorí v 80tich % pred vianocami podpory… Celý komentár »

Juraj
Neregistrovaný
Juraj
28. januára 2021 9:17
Odpoveď na  Lúka

Lúka reagujem. Veľmi správne ste to napísali. Len maličkú vec k tomu dodám. Keď sa naši SHR naučia byť aj obchodníkmi nie len pestovatelia potom to celé bude mať ziskovosť dovtedy to bude len samé narieka nie . A naťahovanie rúk za dotáciami. Ale si tu z veľa SHR ktorý… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
27. januára 2021 11:42

Iveta Župiková – skúste zavolať na regionálne pracovisko pod ktoré patríte. Oni dostávajú zoznam subjektov, ktorým môžu preposlať peniaze. Informujte či ste na zozname. Ak náhodou nie, asi ostáva informovať sa v BA.
Ale treba s tým rátať, že kvôli Covid-19 môže byť meškanie v platbách.