Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica je na svetovom trhu najlacnejšia za 10 rokov

Pšenica je na svetovom trhu najlacnejšia za 10 rokov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vysoká ponuka na globálnom trhu čoraz viac stláča cenu pšenice. Dnes klesla na najnižšiu úroveň za približne 10 rokov. Informovala o tom agentúra DPA.

Cena pšenice na komoditnej burze v Chicagu dnes dočasne padla pod hranicu 4 USD (3,54 eura) za bušel (27,216 kg). V USA je aktuálne tlak na predaj pšenice, pretože sa musia uvoľniť sklady pre žatvu kukurice, zdôvodnil komoditný expert Commerzbank Eugen Weinberg aktuálne dôvody zlacňovania. Navyše, Egypt, ktorý pšenicu dováža, sprísnil pravidlá importu týkajúce sa napadnutia plesňou. K tomu je ešte potrebné pripočítať posilnenie dolára, čo znižuje cenu počítanú v dolároch.

Vysoká ponuka už dlhý čas stláča ceny pšenice na svetovom trhu. Mnohé prognózy týkajúce sa produkcie čoraz viac rastú. Vo štvrtok (25. 8.) napríklad zvýšila predpoveď produkcie pšenice Medzinárodná rada pre obilniny (IGC). S dobrou žatvou počíta aj americké ministerstvo poľnohospodárstva.

Informácie o cenách komodít na svetových burzách je možné vidieť aj v systéme poľnoinfo.sk, ktorý ponúka prehľad cien  prepočítaný z bušlov na tony a z dolárov na eurá. Grafy nájdete na tejto podstránke: https://polnoinfo.sk/ceny-komodit-na-svetovych-burzach/vyvoj-v-case

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
29. august 2016 18:40

hmmm tak co pestovat buduci rok? Psenicu?
1. moznost: Vela pestovatelov psenicu kvoli nizkej cene pestovat nebude, takze buduci rok jej bude menej a teda cena stupne
2. moznost: Vela pestovatelov si uvedomi moznost cislo 1, zaseju teda psenicu a bude to este horsie.

:/
:/
5. september 2016 17:51

Nuž s tým sa musíš zmieriť to je neriešitělná bolesť feudálneho polnohospodárstvapostaveného na jednoduchej výrobe udržitělná iba stálym dotovaním a podporami :-)Malý európsky farmár o4O hektároch musí výrobu rozložiť -divesifikopať a pridať hodnotu no a to tuna nemamo chce to prácu :-))