Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Produkcia jesenných plodín zväčša nedosahuje vlaňajšie parametre

Produkcia jesenných plodín zväčša nedosahuje vlaňajšie parametre
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia jesenných poľnohospodárskych plodín na Slovensku zatiaľ zväčša nedosahuje minuloročné parametre. Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.

 Z najnovších údajov SPPK k 26. novembru 2012 vyplýva, že v SR sa už takmer ukončil zber slnečnice a zemiakov, finišoval zber kukurice na zrno a v prípade cukrovej repy čakala na zberovú techniku už len necelá štvrtina pestovateľských plôch. Doterajšie výsledky nepatria medzi rekordné, pretože – podobne ako v prípade letných plodín – aj pod ne sa na mnohých miestach podpísala dlhotrvajúca nepriazeň počasia.   

Z monitoringu SPPK vyplýva, že hektárový priemer zrnovej kukurice zatiaľ vychádza na 5,89 tony (t) a je až o 1,29 t nižší ako pred rokom. Slabšia – hoci len o 0,02 t/ha – je aj priemerná hektárová úroda slnečnice, ktorá zatiaľ dosahuje 2,25 t/ha.
      Viac ako 34-% medziročný pokles doteraz vykazuje hektárový priemer cukrovej repy, ktorý predstavuje len 42,36 t/ha, zatiaľ čo vlani dosiahol podľa Štatistického úradu SR až 64,14 t/ha. Okrem toho cukrová repa dosahuje v tomto roku aj nižšiu cukornatosť.

“K miernemu zlepšeniu priemerných hektárových úrod došlo len v prípade zemiakov, kde sa dosiahol nárast o 1,15 t/ha na zatiaľ vykazovaných 22,51 t/ha. Pestovateľské plochy tejto plodiny sú zozbierané na 96 %,” dodal Stanislav Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments