Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Najviac medziročne vzrástli ceny kŕmnej kukurice najmenej repky

Najviac medziročne vzrástli ceny kŕmnej kukurice najmenej repky
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (27. novembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o tri týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Potravinársku pšenicu triedy E poľnohospodári obchodujú za 234,5 eur za tonu, čo je nárast ceny o 2,18 eur za tonu, oproti ostatnej správe. Do krátkodobej budúcnosti (tentoraz z dôvodu vianočných sviatkov o tri týždne) sa predpokladá, že potravinárska pšenica dosiahne cenu 238,5 eur za tonu a do dlhodobej budúcnosti cenu 243,83 eur za tonu. Aktuálna hodnota potravinárskej pšenice triedy E je o 42 percent vyššia, ako pred rokom.

Aj kŕmne pšenica oproti informácii z pred dvoch týždňov posilnila. Jej aktuálna cena je na úrovni 209,94 eur za tonu, čo je o 1,94 eur viac, ako bolo uvedené v ostatnej správe. O tri týždne sa predpokladá udržanie aktuálnej ceny a o tri mesiace nárast na 216,5 eur za tonu. Aktuálna cena je o takmer 38 percent vyššia ako pred rokom.

Kŕmna kukurica po ostatných troch správach, ktoré značili jej stagnáciu, znova mierne posilnila. Aktuálne sa podľa CBV obchoduje za 221,27 eur za tonu. Trojtýždňový horizont by nemal mať na cenu tejto obilniny výraznejší vplyv. Štvrťročná perspektívu už ale hovorí o náraste ceny na úroveň 227 eur za tonu. Poľnohospodári speňažujú kŕmnu kukuricu o 55 percent drahšie, ako vlani.  

Repka oslabila o 8,89 eur za tonu na súčasných 473,28 eur. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s priblížením cien repky k 485 eurám za tonu. O tri mesiaci by sa už ceny mali približovať 500 eurám za tonu. Napriek poklesu cien repky, sa táto olejnina speňažuje o 14,5  percenta lepšie, ako v tomto období pred rokom.

„Situácia na trhu je stabilizovaná. Mierny pokles cien zaznamenali olejniny. Trh poľnohospodárskych plodín je v súčasnosti málo likvidný,“  uviedol k aktuálnym cenám olejnín Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory.

Aj slnečnica zaznamenala pokles cien a to o rovných 8 eur za tonu na súčasných 457 eur. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s nárastom cien nad 470 eur. Dlhodobý vývoj by výraznejší výkyv cien nemal spôsobiť. Slnečnicu poľnohospodári speňažujú o 40 percent lepšie ako vlani.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments