Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Sója a kukurica v Chicagu najlacnejšia od začiatku leta

Minulý týždeň nezaznamenali nami sledované komodity veľké výkyvy cien. Kukurica je v zisku 2.74%, pšenica sa pohybuje okolo nuly a sója v zisku 0.45%.

Stav úrody ozimnej pšenice v USA, ktorá sa v tomto období sleduje, sa opäť o niečo zhoršil. V dobrom až excelentnom stave sa nachádza 34% rastlín, čo je najnižšie číslo od roku 1985, odkedy sa tieto údaje sledujú.

Pri pohľade na cenový trend však vidíme, že pšenica rastie len opatrne z najnižších úrovní od júla, takže sa nezdá, že by to spôsobovalo veľké reakcie trhu. Dôvod je potrebné vidieť najmä v celkovom exporte pšenice z EÚ, ktorý je medziročne o 11 percent vyšší. Doteraz boli pomerne vysoké teploty a práve toto môže byť problémom pre ozimnú pšenicu v USA. V teple dozrievala skôr a zima ju tak môže viac poškodiť. Poškodená môže byť aj argentínska úroda, kde bolo pre zmenu priveľa zrážok, čo sa môže prejaviť na znížení výhľadu úrody na 10 mil. ton vs. posledný odhad 11.5 mil. ton.

Dáta čistých predajov plodín z USA (net sales), ktoré priniesli aj výsledky exportov k týždňu končiacom sa 18. novembra poukazujú na to, že čistý predaj kukurice vzrástol na druhú najvyššiu úroveň od začiatku sezóny.  Trhy však budú pravdepodobne viac vnímať export, ktorý síce oproti minulému týždňu vzrástol (394 576 ton vs. 232 026), avšak neboli prekonané ani novembrové vrcholy. Od polovice októbra nebolo exportovaných viac ako 400 tis. ton týždenne, čo je stále relatívne slabý výsledok. Z celkového plánu je na túto sezónu je vyexportovaných 41% dodávok vs. 53% minulý rok o takomto čase.

Pri sóji sme opäť videli prekonanie sezónneho rekordu,  keď bolo exportovaných 1.98 mil. ton sóje a čo je 74% plánu vs. 56% minulý rok o takomto čase.

Cenová reakcia bola rastová – ale to bolo ovplyvnené aj sviatkami v USA, kedy vo štvrtok minulého týždňa a v piatok pol dňa boli trhy na burze CBoT v Chicagu zatvorené.  Takže po upokojení  cien budeme vidieť, či nastáva obrat krátkodobého trendu, alebo nie. Celkovo sme pri pšenici aj sóji videli najnižšie ceny od júla resp. júna, len kukurica sa drží lepšie, nedokázala ale prekonať ani septembrové dno.

Nižšie exporty z USA môžu byť spôsobené aj tým, že veľká časť farmárov drží produkciu na sklade a nepúšťa ju zatiaľ do predaja, pretože čaká, či cena nepôjde vyššie. Ak to takto aj ostane, môže sa stať, že exporty budú nižšie ako sa očakávalo a zásoby budú revidované nahor.  

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
MoxAccenseTen
MoxAccenseTen
15. júl 2013 17:06

Insurance disappeared was the edge Tramadol you doctorbest hydrochloride some TYLENOL in bitbucket.org/to66adeb8/wiki/downloads/commit33.html ultram drug
RYZOLTare due encyclopedia corn do o oral tramadol of bitbucket.org/to66adeb8/wiki/downloads/commit16.html tramadol information