Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Zastropovanie fariem na Slovensku pravdepodobne nebude

Prinášame dobrú správu pre poľnohospodárov, konštatovala dnes štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko-Bartošová po ukončení dvojdňového stretnutia ministrov poľnohospodárstva EÚ v Bruseli. Upozornila, že Rada EÚ pre poľnohospodárstvo na tomto zasadnutí neprijala všeobecný rámec pre aktivity v budúcom viacročnom rozpočtovom období, lebo ani lídri EÚ sa zatiaľ na dlhodobom rozpočte únie nedohodli.

      “Dobrá správa pre našich poľnohospodárov je, že sme dosiahli úspech v oblasti zastropovania priamych platieb pre farmárov. Tieto opatrenia sa dostali do roviny dobrovoľnosti, takže sa asi na území Slovenskej republiky uplatňovať nebudú,” spresnila Lacko-Bartošová.

A dodala, že takzvané zastropovanie bolo plánované tak, že vlastníci fariem v základnej platbe mohli dosiahnuť strop v maximálnej výške 300.000 eur ročne. K tomu ešte dodatočné zdroje za mzdy a odvody a ďalšie financie za ozeleňovanie plôch.

Podľa štátnej tajomníčky sa ministri počas dvojdňového zasadnutia dotkli viacerých doteraz otvorených otázok, napríklad o kvótach na cukor, podpore rozvoja vidieckych oblastí či spoločnej organizácii trhov.

   V oblasti podpory rozvoja vidieka je pre SR dôležitý aspekt vymedzenia znevýhodnených oblastí a ich kriteriálne hodnoty, pričom Slovensko, podobne ako Nemecko, Rakúsko a ďalšie štáty, aj naďalej požaduje zmiernenie kritérií pre stanovenie znevýhodnených oblastí.

  “Pre nás je dôležitá aj otázka zalesňovania, kde žiadame, aby oprávnenými žiadateľmi boli aj štátne lesy,” pripomenula Lacko-Bartošová.

Ako dodala, aj v tejto oblasti má Slovensko spojencov v podobe iných členských krajín a vďaka tomu už aj Európska komisia uvažuje o možnosti sprístupnenia finančnej podpory aj pre štátne lesy a štátne podniky.  V oblasti kvót na cukor Slovensko patrí medzi tie krajiny EÚ, ktoré sa vyslovili za ich zachovanie do roku 2020, pričom podporu v tomto smere prisľúbil aj Európsky parlament.

 “Požadovali sme zachovať kvóty na mlieko alebo iný mechanizmus, ktorý by ochránil európsky trh s mliekom minimálne do roku 2020,” uviedla v tejto súvislosti Lacko-Bartošová.

V praxi to podľa nej bude znamenať istotu pre výrobcov cukrovej repy v prípade kvót na cukor a zaručenie minimálnej ceny mlieka pre farmárov v rámci kvót na mlieko.

 Ďalším zaujímavým bodom boli diskusie o ozeleňovaní nevyužitých poľnohospodárskych plôch. Slovenská strana v tomto smere presadzuje maximálne zjednodušenie tohto procesu a zdôrazňuje, že poľnohospodári sami by mali určiť, ktoré postupy, prospešné pre klímu a životné prostredie, sú v ich regióne a na ich farmách najdôležitejšie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
5. december 2012 10:16

Stropovanie fariem je brzda na zvýšenie konkurencieschopnosti EU voči americkým farmárom. Krajiny bývalého východného bloku združstevňovaním a scelovaním drobných roľníkov dosiahli pomerne vysoký stupeň koncetrácie poľnohospodárskej výroby s cieľom zefektívniť agrárnu výrobu. Západoeurópsky model išiel cestou malých drobných fariem, ale tie veľmi ťažko konkurovali veľkým farmárom spoza Atlantiku. V niektorých… Celý komentár »