Pritečie slovenské mlieko do Číny?
Slovenskí mliekari sa zrejme čoskoro opäť pridajú k väčšine svojich európskych kolegov, ktorí môžu svoje produkty exportovať na čínsky trh. Ešte v decembri Slovensko navštívila čínska delegácia, ktorá si prezrela mliečne farmy aj samotné mliekarenské podniky. Išlo o jeden z posledných krokov potrebných pre získanie certifikácie na export
„Sme blízko cieľa a podľa záverečnej diskusie s čínskou delegáciou už nepotrvá dlho, kým sa priradíme ku krajinám, ktoré na čínsky trh mliečne produkty už vyvážať môžu,“ uviedol prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Snahy o získanie povolenia na vývoz do Číny potvrdil aj rezort pôdohospodárstva.
„Rezort je v úzkom kontakte s čínskou stranou, o detailoch však zatiaľ nebudeme hovoriť. Rokovania stále prebiehajú. Ide o dlhodobú žiadosť poľnohospodárov, aby mali možnosť exportovať svoje produkty na čínsky trh. Ide o krok, ktorý by určite pomohol aj nášmu mliečnemu sektoru, nakoľko diverzifikácia trhov je pozitívna a môže zabrániť aj cenovým výkyvom,“ uviedol hovorca MPRV SR Michal Feik.
Dopyt z čínskej strany existuje
Podľa samotných chovateľov dojníc získanie povolení pomôže predovšetkým spracovateľom mlieka, nepriamo sa však môže dotknúť aj prvovýrobcov.
„Vývoz suroviny zo strany prvovýrobcov mlieka do Číny nie je, samozrejme, reálny, ale vývoz slovenských mliečnych výrobkov by mohol mať pozitívny dosah aj na zlepšenie stavu v sektore prvovýroby mlieka. Zatiaľ čisto hypoteticky, zvýšený dopyt na trhu po mliečnych výrobkoch by mohol viesť k zvýšeniu produkcie mlieka a k zvýšeniu nákupnej ceny suroviny,“ dodala Margita Štefániková zo Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
O vývoz produktov do Číny má predbežne záujem 11 slovenských mliekarní.
„Samozrejme, každá nová možnosť pre predaj je vítaná. Čínsky trh je obrovský a z veľkej miery nenaplnený produktmi tohto segmentu. Vieme, že dopyt z čínskej strany je, chýbajú zatiaľ potrebné povolenia na vývoz,“ vysvetlila Jozefína Fekiačová, marketingová manažérka z mliekarne KOLIBA – Hriňovská mliekareň.
Do Číny by naši mliekari mohli vyvážať najmä sušené mlieko, ale aj produkty ako tvrdý syr či niektoré jogurty. S povoleniami by sa u nás mohla opätovne obnoviť aj produkcia sušeného mlieka pre dojčenskú výživu.
„Čína má všeobecne záujem o produkty Made in Europe, to je všeobecne známe. Poliaci, Maďari aj Česi sú v tomto pred nami. Určite to môže podporiť náš mliečny sektor, ale musíme stáť nohami pevne na zemi. Budeme musieť vyvinúť veľa úsilia na to, aby si Čína zvykla na naše výrobky,“ uviedol Marián Šolty z Levických mliekarní.
České výrobky sú v Číne od roku 2015
Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, ktorá povolenie na vývoz mlieka a mliečnych výrobkov na čínsky trh zatiaľ nemá. Okrem nás chýba už len Chorvátsku, Estónsku, Lotyšsku a Malte. Napríklad susedné Poľsko vyvezie ročne do Číny výrobky v hodnote 50 mil. eur. V Česku export v uplynulých rokoch narastá a dosahuje asi 1,3 mil. ton mlieka a mliečnych výrobkov ročne.
„Hoci vývoz do Čínskej ľudovej republiky predstavuje len zlomok objemu vývozu českých mliečnych výrobkov do Európskej únie, stále ide o trh, ktorý je pre českých výrobcov zaujímavý, pretože sa na ňom stále viac darí uplatniť spracované produkty s najvyššou pridanou hodnotou. Od roku 2015 sa darí vyvážať celú škálu produktov, teda čerstvé aj sušené mlieko a smotanu, sušenú srvátku, jogurty, maslo a syry,“ vyjadril sa Vojtěch Bílý z českého Ministerstva zemědelství.
Podľa predpokladov by slovenskí farmári mohli získať povolenie na vývoz do Číny asi v polovici tohto roka. Následne sa pristúpi k podpisu zmluvy so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, po ktorej sa začne proces registrácie jednotlivých mliekarní.