Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V Maďarsku aj ČR investujú do obnovy kombajnov výrazne viac

kombajn
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR pripravil v roku 2019 vôbec prvý raz štatistiku prihlasovania nových kombajnov. Dôvod, prečo sa tak stalo až po šiestich rokoch od tvorby štatistík prihlasovania traktorov je, že v minulých rokoch boli štatistiky prihlasovania kombajnov značne ovplyvňované prihlasovaním „starých“ kombajnov do evidencie.

Povinnosť prihlásiť všetky vozidlá do evidencie stanovila novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá nadobudla účinnosť 1.1.2013. Do evidencie sa začali prihlasovať aj staršie stroje a rozlíšiť z údajov z Policajného zboru nové stroje a napríklad dvojročné (dovtedy neprihlásené) nebolo bez súčinnosti so samotnými importérmi možné.

Po dostatočne dlhom odstupe od novely zákona a od samotného záujmu importérov a predajcov začal AGRION s prípravou štatistík.

Celkovo sa na slovenskom trhu v roku 2018 umiestnilo 59-nových kombajnov. Je to približne trikrát menej, ako napríklad v Českej republike. Tam sa podľa údajov nášho partnerského združenia, Asociácie poľnohospodárskej a lesníckej techniky, umiestnilo v roku 2018 celkovo 164-nových kombajnov.

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom prevyšujúcim 40-percent sa stala značka CLAAS, ktorá tu prihlásila 24-nových kombajnov. Druhá v poradí je značka JOHN DEERE s trhovým podielom 27-percent. Do evidencie prihlásili 16-nových kombajnov. Trojkou na trhu je značka ROSTSELMASH, ktorá poľnohospodárom dodala 11-nových kombajnov, čo jej prinieslo trhový podiel takmer vo výške 19-percent.

V Nemecku napreduje obnova kombajnov trikrát rýchlejšie

Ak porovnáme výmeru ornej pôdy vo vybraných krajinách s prihlasovaním nových kombajnov do evidencie zistíme, že Slovensko je na chvoste Európskej únie. V minulom roku pribudol na Slovensku jeden nový kombajn na 23 000-hektárov pôdy. V Českej republike to bolo 16 000-hektárov pôdy.

V Maďarsku bola v roku 2017 situácia ešte priaznivejšia, jeden nový kombajn prináležal na 14 700-hektárov pôdy. Počet prihlásených nových kombajnov v Poľsku nebol v roku 2017 zverejnený.

Situácia v západnej Európe bola v roku 2017 takáto: Nemecko 7900-hektárov ornej pôdy/1 nový kombajn, Dánsko 11 500-hektárov ornej pôdy/1 nový kombajn, Francúzsko 14 400-hektárov pôdy/1 nový kombajn a Rakúsko 11 500-hektárov/1 nový kombajn.

Horšia situácia v obnove zberovej techniky je v členských štátoch Medzinárodného združenia pre predaj a servis poľnohospodárskej techniky (CLIMMAR) len v Lotyšsku, kde na jeden nový kombajn pripadá 34-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Ak si zvolíme veľmi jednoduchý prepočet, ktorý spočíva v tom, že na Slovensku sa pestujú obilniny na výmere 750-tisíc hektárov a olejniny ako repka, slnečnica a sója na výmere 250-tisíc hektárov, tak celkovo slovenskí poľnohospodári zberajú kombajnom plodiny z výmery 1-milión hektárov. Pri nadpriemernom využití kombajnu 1000-hektárov ročne, potrebujeme 1000-kombajnov. Pri výmene kombajnu po 10-rokoch by slovenskí poľnohospodári potrebovali ročne investovať do nákupu 100-nových kombajnov. Vtedy by sme sa z hľadiska prepočtu jedného nového kombajnu na výmeru ornej pôdy dostali k európskemu priemeru (1 kombajn na 13 600-hektárov poľnohospodárskej pôdy).

Autor článku: Sekretariát AGRION
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments