Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Poľsko ohlásilo prípad atypickej formy choroby šialených kráv

kravy
insert_photo

Poľsko ohlásilo prípad atypickej formy takzvanej choroby šialených kráv (BSE) na farme blízko hraníc s Českou republikou.

Informovala o tom dnes Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) s odvolaním sa na poľské ministerstvo poľnohospodárstva. Prípad atypické bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE) bol podľa medzinárodnej organizácie zistený v poľskom meste Mirsk, ktoré leží zhruba tridsať kilometrov severovýchodne od českého Liberca. Nakazené zviera bolo utratené, napísala agentúra Reuters.

Atypická BSE sa podľa odborníkov objavuje vo veľmi malej miere. Odhalený prípad nemá vplyv na oficiálny status rizikovosti Poľska z hľadiska BSE, uviedla OIE. Upozornila, že predchádzajúci známy prípad BSE v Poľsku bol zistený v marci 2013.

BSE bola prvýkrát diagnostikovaná v roku 1986 vo Veľkej Británii, kde v 90. rokoch decimovala chovy hovädzieho dobytka. Po konzumácii nakazeného mäsa v Európe zomrelo viac ako 100 ľudí. U všetkých sa objavila ľudská forma BSE, takzvaná Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJD), ktorá je nevyliečiteľná a smrteľná.

Správa o výskyte atypickej formy BSE v Poľsku prichádza v čase, keď inšpektori Európskej únie v tejto krajine vyšetrujú podrobnosti škandálu okolo porážky údajne chorých kráv a predaja ich mäsa. Mäso z problémových bitúnkov bolo podľa doterajších poznatkov Európskej komisie exportovaných do trinástich európskych krajín.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments