Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z ekonomiky Zaujímavosti

Poľsko ohlásilo prípad atypickej formy choroby šialených kráv

kravy

Poľsko ohlásilo prípad atypickej formy takzvanej choroby šialených kráv (BSE) na farme blízko hraníc s Českou republikou.

Informovala o tom dnes Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE) s odvolaním sa na poľské ministerstvo poľnohospodárstva. Prípad atypické bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE) bol podľa medzinárodnej organizácie zistený v poľskom meste Mirsk, ktoré leží zhruba tridsať kilometrov severovýchodne od českého Liberca. Nakazené zviera bolo utratené, napísala agentúra Reuters.

Atypická BSE sa podľa odborníkov objavuje vo veľmi malej miere. Odhalený prípad nemá vplyv na oficiálny status rizikovosti Poľska z hľadiska BSE, uviedla OIE. Upozornila, že predchádzajúci známy prípad BSE v Poľsku bol zistený v marci 2013.

BSE bola prvýkrát diagnostikovaná v roku 1986 vo Veľkej Británii, kde v 90. rokoch decimovala chovy hovädzieho dobytka. Po konzumácii nakazeného mäsa v Európe zomrelo viac ako 100 ľudí. U všetkých sa objavila ľudská forma BSE, takzvaná Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJD), ktorá je nevyliečiteľná a smrteľná.

Správa o výskyte atypickej formy BSE v Poľsku prichádza v čase, keď inšpektori Európskej únie v tejto krajine vyšetrujú podrobnosti škandálu okolo porážky údajne chorých kráv a predaja ich mäsa. Mäso z problémových bitúnkov bolo podľa doterajších poznatkov Európskej komisie exportovaných do trinástich európskych krajín.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.