Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR stále zvažuje zákaz dovozu hovädzieho mäsa z Poľska

kravy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Česká republika stále zvažuje zákaz dovozu hovädzieho mäsa z Poľska. ČTK to dnes (4.2.2019) po rokovaní s poľskou veľvyslankyňou Barbarou Ćwiorovou povedal minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD). Podľa neho ide v prípade dodávok hovädzieho mäsa z problémových bitúnkov o opakované zlyhanie poľskej strany. Oneskorené informovanie o problémoch s poľskou výrobou podľa ministra podkopávajú dôveru u všetkej poľskej potravinárskej produkcie.

Toman sa dnes stretne so zástupcami polície k prísnejšiemu režimu kontrol, v utorok potom chce telefonovať s poľským ministrom poľnohospodárstva Krzysztofom Ardanowským.

„Verejnosť nás veľmi silno tlačí k razantným opatreniam, ideálne k zákazu dovozov z Poľska, aktuálne cez mimoriadne veterinárne opatrenia, o ktorých vážne uvažujeme,“ uviedol Toman.

Podľa neho podvody niektorých poľských producentov poškodzujú nielen spotrebiteľa, ale aj firmy, ktoré podnikajú riadne. Minister ocenil snahu o posilnenie poľských kontrol, napríklad nasadením neustáleho kamerového dohľadu, tak i zmeny poľskej legislatívy. Otázkou však podľa neho zostáva, kedy budú reálne prijaté.

Postup voči Poľsku by mal byť koordinovaný

Poľsko je v posledných dňoch terčom záujmu kvôli zabíjaniu chorých kráv a obchodovania s ich mäsom. Hlavný veterinár Pawel Niemczuk vo štvrtok vyhlásil, že Poľsko vyviezlo 2700 kilogramov podozrivého hovädzieho do desiatich krajín EÚ, do ČR sa podľa neho mäso nedostalo. Minister Toman v piatok uviedol, že sa do Česka dostalo približne 300 kilogramov hovädzieho z týchto bitúnkov. Mäso skončilo v Prahe, Varnsdorfe, Novom Bydžove a Kostelci nad Labem. Cez víkend potom českí veterinári informovali, že polovica z dodávky sa už vrátila späť do Poľska, alebo bola zadržaná v sklade obchodníka.

Podľa Európskej komisie sú škandálom podľa doterajších poznatkov vedľa Poľska, Česka alebo Slovenska zasiahnuté tiež Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Estónsko, Fínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko.

Toman v piatok vyhlásil, že neverí poľskému systému veterinárnej kontroly, pretože sa informácie postupne menili. Občanov vyzval, aby sa poľskému hovädziemu vyhýbali a dali prednosť českej produkcii. Česko podľa neho prípadne spustí, po konzultácii s Európskou komisiou, mimoriadne veterinárne opatrenia. Pri prípadnom zákaze dovozu by podľa Tomana bolo potrebné postupovať s ostatnými európskymi štátmi jednotne, aby sa problematické mäso z Poľska nedostalo do ČR cez iné únijné krajiny.

Problémy okolo poľských potravín sa v minulosti objavili niekoľkokrát. V roku 2012 išlo o škandál s predajom technickej soli označenej za jedlú. Veterinári v minulosti opakovane našli salmonelu v kuracom, morčacom i bravčovom mäse, ale aj vajciach dovezených z Poľska. Počas roka 2017 sa niekoľkokrát objavili problémy s poľskými jablkami a niektorými druhmi zeleniny, kde našli prekročenú úroveň pesticídov. Vypukol tiež škandál s jedom fipronilom vo vajciach.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments