Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Prioritou nového českého ministra je potravinová sebestačnosť

Prioritou nového českého ministra je potravinová sebestačnosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister poľnohospodárstva Jiří Milek (za ANO) považuje za svoju prioritu zaistenie potravinovej sebestačnosti Českej republiky. Chce tiež zabrániť zníženiu európskych dotácií pre českých poľnohospodárov po roku 2020, povedal dnes na tlačovej konferencii po tom, čo ho premiér Andrej Babiš (ANO) uviedol do úradu.

Vylúčil možnosť predaja štátnych podnikov Budvar a Lesy ČR. Témou pre Babiša je tiež rozdielna kvalita potravín v rôznych európskych štátoch.

Na zaistenie potravinovej bezpečnosti apeloval i Babiš. Milek uviedol, že to považuje za svoju hlavnú prioritu, dôležité preto podľa neho bude dať poľnohospodárom a potravinárom podporu porovnateľnú s tým, akú majú ich kolegovia v západných krajinách EÚ.

“Každý vyspelý národ dbá o zabezpečenie sebestačnosti v základných potravinách,” povedal.

Nový minister bude v Bruseli rokovať o podobe spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020. Chce zabrániť tomu, aby sa znižovali dotácie pre českých poľnohospodárov. Očakáva sa, že sa európsky rozpočet na spoločnú poľnohospodársku politiku bude znižovať kvôli odchodu Británie z únie.

Milek za ďalšiu prioritu označil ochranu českého trhu pred dovozom potravín, ktoré by nemali dostatočnú kvalitu. Chce tiež brániť dovozom potravín a poľnohospodárskych produktov za dumpingové ceny. Babiš Milka tiež vyzval, aby nadviazal na činnosť svojho predchodcu Mariana Jurečka (KDU-ČSL) pri opatreniach na boj s kôrovcom.

Babiš sa tiež zmienil o probléme rozličného zloženia potravín v EÚ, riešenie je podľa neho jednoduché.

“Mal by byť zákon, ktorý povie: v celej Európe sa bude vyrábať jeden druh Nutelly, všetci to budú kupovať a je to vyriešené,” povedal predseda vlády.

V rámci rezortu by sa dalo podľa premiéra šetriť, upozornil na programy na podporu kvalitných potravín, napríklad Klasa.

“V minulosti sa mi zdalo, že dávame zbytočne veľa peňazí na Klasu. Či to má až taký zmysel pre potravinárov, neviem,” uviedol.

Vlani na jar sa vysúťažila zákazka na dvojročnú propagáciu kvalitných potravín, štyri firmy si rozdelili tender na 298 miliónov Kč. Najväčšie časti zákazky dostali agentúry McCann-Erickson Prague a 1 Year & More production.

Minister Milek avizoval možné personálne zmeny v rezorte, konkrétny ale nebol.

“Dnes budem mať postupne rozhovory s jednotlivými námestníkmi, určite k nejakej drobnej zmene dôjde, ale nebude to žiadny prevrat,” povedal na otázku ČTK.

V rezorte pôsobí politický námestník za sociálnu demokraciu Pavel Veselý.
Milek v úrade bude musieť vyriešiť aj skutočnosť, že je predsedom predstavenstva poľnohospodárskeho a potravinárskeho koncernu Úsovsko. Účasť členov vlády vo vedení firiem, ktoré poberajú dotácie, obmedzuje zákon o konflikte záujmov. Jednou z možností, ako vyriešiť situáciu, aby bola v súlade so zákonom o konflikte záujmov, je vloženie jeho podielu do zvereneckého fondu, odpovedal už skôr na otázku novinárov. Podobne naložil kvôli zákonu Babiš so svojim poľnohospodárskym a potravinárskym holdingom Agrofert a firmou SynBiol, keď bol ešte ministrom financií predchádzajúcej vlády.

Prezident Miloš Zeman menoval jednofarebný kabinet premiéra Babiša 13. decembra. Hneď nato Babiš uviedol do úradov sedem nových ministrov, štyria nastupujú na ministerstvá dnes. Zo 14 ministrov je deväť nováčikov, päť ich pracovalo v minulej koaličnej vláde Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments