Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Národné podpory dosiahnu 2-miliardy korún

ČR: Národné podpory dosiahnu 2-miliardy korún
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Česko tento rok na národných dotáciách rozdelilo potravinárskym podnikom 400 miliónov českých korún, z toho viac ako štvrtinu firmám z holdingu Agrofert. Holding, ktorého majiteľom bol niekdajší minister financií a terajší premiér Andrej Babiš (ANO), je tak na čele rebríčka príjemcov dotácií.

Dnes to uviedol denník Hospodářské noviny (HN). Babiš vo februári kvôli zákonu o konflikte záujmov vložil akcie Agrofertu a firmy SynBiol do zvereneckých fondov.
Agrofert je najväčší producent v českom poľnohospodárstve a potravinárstve. Zamestnáva cez 34.000 ľudí, jeho konsolidovaný čistý zisk vlani predstavoval 7,79 miliardy českých korún a tržby 155,3 miliardy. Podľa HN príjmy holdingu zo štátnych dotácií v posledných rokoch, kedy bol Babiš členom vlády, rástli. Zvyšoval sa aj podiel peňazí pre Agrofert z celkového objemu dotácií.

V roku 2014, kedy sa vtedajší majiteľ Agrofertu Babiš stal vicepremiérom a ministrom financií, štát rozdal potravinárom 140 miliónov a z toho 28 miliónov – teda 20 percent – Agrofertu. V roku 2015 dostali potravinári 203 miliónov, z toho Agrofert 23 percent (46 miliónov); v roku 2016 bol objem dotácií 396 miliónov a Agrofert mal podiel 26 percent (104 miliónov). Z tohtoročných 400 miliónov dostal Agrofert 106 miliónov, teda zhruba 27 percent.

Podpora potravinárov je podľa končiaceho ministra poľnohospodárstva Mariana Jurečka (KDU-ČSL) potrebná, aby mohli tuzemské podniky konkurovať zahraničným. Podiel Agrofertu na celkovom prídele peňazí pre neho nebol smerodajný.

„Nemožno vylúčiť podniky z jednej skupiny. Nemôžem zmariť podporu pre všetky ostatné kvôli tomu, že Andrej Babiš išiel do politiky,“ povedal M. Jurečka pre HN.

„Všetky dotácie čerpáme presne podľa pravidiel a používame na účel, na ktorý sú určené,“ povedal denníku hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.

Celkový objem dotácií pre potravinárov by podľa Jurečka mohol byť ešte vyšší, a to až 800 miliónov korún ročne.

Podpora je súčasťou národných dotácií, ktoré poskytuje ministerstvo hlavne chovateľom. Minulý kabinet Bohuslava Sobotku (ČSSD) pre nich na budúci rok vyčlenil dve miliardy. Snemovný poľnohospodársky výbor na čele s podpredsedom Babišovho hnutia ÁNO Jaroslavom Faltýnkem, ktorý bol predtým v predstavenstve Agrofertu, ale požaduje miliardu navyše, píšu HN.

Jurečku na poste ministra dnes nahradil majiteľ poľnohospodárskeho a potravinárskeho koncernu Úsovsko Jiří Milek. Firmy z jeho koncernu tiež poberajú štátne dotácie, takže bude Milek musieť podobne ako Babiš situáciu s vlastníctvom svojho koncernu kvôli zákonu o konflikte záujmov riešiť.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
19. december 2017 12:56

Ako povinné čítanie by mal slúžiť tento článok pre našich ministrov financií a pôdohospodárstva. Len či by ho aj pochopili.

Nav
Nav
20. december 2017 16:39

Naco potrebuje podnik, ktory ma cisty zisk 7,79 miliardy korun, este 100 milionovu dotaciu??! Tie peniaze sa mohli rozdelit lepsie, medzi ludi, ktorym by to naozaj pomohlo

Anonym
Anonym
21. december 2017 11:14

U nás na Slovensku (ekonomickom tigrovi) predstavuje táto výška ako bolo predstavené našim MPSR 1 milión Eur. Pri kurze cca 25 CZK za Eur je to 25 mil CZK . Pri sume 2 miliardy Eur pre českých poľnohospodárov už vidíme kde sme to dotiahli pri federačnom delení 1:2.

Anonym
Anonym
21. december 2017 15:24

2 miliardy CZK nie Eur, ale aj tak prispieva ČR 80 x toľko ako SR.

Jano
Jano
22. december 2017 12:22

To je jedno nie?? 2 miliardy CZK je 2000 milionov ceskych korun, a na slovensku je to milion eur čo je cca 30 milionov korun na stare peniaze,, takže sme opäť pozadu