Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

V Bystrici protestovali nespokojní podielnici z Dubového

V Bystrici protestovali nespokojní podielnici z Dubového
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Približne desiatka nespokojných podielnikov Poľnohospodárskeho družstva (PD) Turiec Dubové sa v nedeľu v Banskej Bystrici rozhodla upozorniť na podľa ich názoru nekalé praktiky družstva a situáciu, v ktorej sa ocitli.

Ako priblížil predseda Združenia vlastníkov družstevných podielových listov (DPL) Marek Guman, vedenie družstva žiada od farmárov uhradiť stratu družstva vo výške takmer 2,6 milióna eur.

„Družstevníkom sú v rýchlom slede adresované sofistikované výzvy, z ktorých sú zmätení a vystrašení. Vzniká oprávnená obava, že je tu záujem dostať ľudí pod tlak a primäť ich k odpredaju podielov za nevýhodných podmienok,“ uviedol. 

Približne dvesto, najmä starším ľuďom s nedostatočným právnym povedomím adresovalo podľa jeho slov vedenie družstva list, podľa ktorého je údajne v strate vo výške takmer 2,6 milióna eur.

“Každý člen družstva má zaplatiť takmer 13.000 eur, aby sa na túto stratu poskladali. V opačnom prípade prídu o svoj členský podiel. Pre väčšinu členov družstva – ľudí vo vysokom veku, ktorí na družstve odpracovali takmer celý svoj ekonomicky aktívny život, je táto situácia neriešiteľná, pretože tieto peniaze jednoducho nemajú,” podotkol Guman. 

Ako ďalej dodal, problém má vyriešiť firma, ktorá je ochotná s vyrovnaním straty pomôcť.

“Má to však jeden ‘háčik’. Ľudia majú svoje podiely tejto firme odpredať za smiešnu sumu 150 eur a s členstvom v družstve sa rozlúčiť,” dodal s tým, že takéto praktiky považuje za šmejdovské. 

“Chceme združiť členov, aby nepredali svoj podiel za smiešnych 150 eur. Zákon totiž presne hovorí, ako je potrebné sa s členom vysporiadať pri ukončení členstva. Chceli by sme ich preto združiť a podať spoločnú žalobu,” dodal Guman. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
18. december 2017 21:16

tomuto sa jednoducho hovorí o..eb !

agrárnik zHN
agrárnik zHN
19. december 2017 10:58

Tomu sa správne povie – prevzatie kontroly nad výrobou potravín a poľnohospodárstvom ako celok finančnými skupinami konkrétne J&T. Tento scenár postupne bude aplikovaný po celom Slovensku pod ochranou vládnej svoloče.

Ludo
Ludo
19. december 2017 10:59

Aj takto sa to dá, inak tá spoločnosť čo tam je v liste napísaná, tá má zaujímavú štruktúru či sú to vlastníci či čo, Na druhej strane je pár takýchto scenárov ako sa “dostať k majetku” po roku 1990 bolo v móde, že predseda, a jemu poslušní doviedli družstvo do… Celý komentár »