Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Slovenské víno s chráneným označením pôvodu

Európska komisia schválila v piatok žiadosť o zápis dvoch názvov vín do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) – pre slovenský Skalický Rubín a pre francúzsky La Clape. Informoval o tom Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 „Skalický rubín je ďalším z radu slovenských vín, ktoré sú medzi európskymi chránenými označeniami pôvodu. V európskom registri je tak spolu zapísaných 21 slovenských chránených označení vín, vrátane Vinohradníckej oblasti Tokaj“, uviedol Chrenek. 

Červené víno Skalický Rubín musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk. Práve to mu dáva jeho výsledný charakter. 

Názvy odrôd viniča pre vína s označením La Clape sa pestujú na území toho istého názvu, ktoré sa nachádza v oblasti l’Aude v južnom Francúzsku. 

Tieto dva nové názvy sa zaradia medzi viac ako 1750 názvov vín, ktoré sú už chránené. Zoznam je k dispozícii v databáze e-bacchus. 

Na európskej úrovni má ochranu aj ďalších 19 slovenských produktov, medzi inými Slovenská bryndza, Zázrivský korbáčik či Skalický trdelník.

„Je dôležité, že kvalitné tradičné slovenské potraviny sú chránené na európskej úrovni a môžeme byť na ne právom hrdí,“ dodáva Chrenek. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments