Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

PPA dáva prvé trestné oznámenie v roku 2019 za „križovanie“

PPA dáva prvé trestné oznámenie v roku 2019 za "križovanie"
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) po dohode s Generálnou prokuratúrou SR podáva trestné oznámenia za tzv. križovanie žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

„Po rokovaniach so zástupcami generálnej prokuratúry v závere minulého roku, na ktorých sme si spresnili postupy oboch inštitúcií, pristúpila PPA k podávaniu trestných oznámení za križovanie na žiadateľov, ktorí takéto praktiky uplatňujú. Prvým subjektom, na ktorý sme v tomto roku podali trestné oznámenie za takéto praktiky, je žiadateľ z Oravy,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

V roku 2018 podal podľa neho tento žiadateľ z Oravy žiadosť o podporu na 215,81 hektára (ha) poľnohospodárskej pôdy pre jednotnú platbu na plochu a podpornú schému platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie. Na 15 dielov pôdnych blokov si pritom podali žiadosti aj iní žiadatelia. PPA preto zrealizovala kontroly a oslovila všetkých dotknutých žiadateľov. Zmienený žiadateľ z Oravy však po výzvach PPA na doplnenie údajov prestal s agentúrou komunikovať aj preberať poštové zásielky agentúry.

V roku 2018 a 2019 podala PPA celkovo 12 trestných oznámení

Pripomenul, že žiadosť o priame platby pre poľnohospodárov môže PPA predložiť osoba či subjekt, ktorý obhospodaruje poľnohospodársku plochu vedenú v evidencii dielov pôdnych blokov. Jednotná platba na plochu je nárokovateľná, teda ak o ňu poľnohospodár požiada a splní podmienky na jej priznanie, platba mu musí byť poskytnutá.

Uviedol, že v rokoch 2018 a 2019 podala PPA celkovo 12 trestných oznámení. Agentúra bude v podávaní trestných oznámení na žiadateľov, ktorí „križujú“ pozemky, pokračovať. Orgány činné v trestnom konaní, s ktorými PPA úzko spolupracuje, budú následne realizovať vyšetrovania vo veci možných subvenčných podvodov.

Vysvetlil, že tzv. naddeklarácia je stav, keď žiadateľ požiada o priame platby pre poľnohospodárov na viac hektárov, ako je tých, ktoré sú spôsobilé na podporu. Súčasťou naddeklarácie, ktorá môže byť dvojitá alebo viacnásobná, je aj tzv. križovanie, keď na tú istú plochu podajú žiadosť dvaja alebo viacerí žiadatelia. Po preverení celkovej situácie naddeklarácie, či už z dôvodu neobhospodárenia alebo križovania, sa žiadateľovi/žiadateľom môže stanoviť na naddeklarovanom území nulová výmera so sankciou, ktorá je určená legislatívou EÚ. V prípade naddeklarácie z tzv. križovania sa taktiež uplatňuje sankcia pre toho, kto nedokázal zdokladovať podmienky na poskytnutie podpory a kontrola na mieste agentúry to nedokázala overiť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments