Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Poslanci súhlasia s nákupom kŕmnej pšenice z voľných zdrojov PPA

Poslanci súhlasia s nákupom kŕmnej pšenice z voľných zdrojov PPA
insert_photoarchiv polnoinfo.sk

Bratislava 4. decembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR súhlasia s možnosťou nákupu kŕmnej pšenice z voľných finančných zdrojov Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Počíta s tým vládna novela zákona o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorú parlament v skrátenom legislatívnom konaní posunul do druhého čítania.

Poľnohospodári sú momentálne podľa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR v dôsledku nadbytku obilnín v kritickej situácii a nie sú schopní predať svoju úrodu. Dôsledky tohtoročnej kritickej situácie na trhu pritom môžu mať vplyv aj na budúcu úrodu obilnín, keďže vznikli problémy so založením novej úrody.

“Všetky uvedené scenáre by mali negatívny dopad na stabilitu celého slovenského vidieka a následne dopad aj na príjmy štátneho rozpočtu,”
odôvodnil rezort pôdohospodárstva potrebu zrýchleného schválenia novely, ktorá by mala byť účinná od 1. januára budúceho roka.

Ministerstvo pôdohospodárstva preto predpokladá použitie voľných finančných zdrojov z hospodárenia PPA vo výške 0,5 až 1 miliardy Sk (16,60 až 33,19 milióna eur) na financovanie tovarových záložných listov obilnín. PPA má zriadený samostatný mimorozpočtový účet na financovanie intervenčných nákupov, na ktorom je v súčasnosti približne 1,5 miliardy Sk (49,79 milióna eur). Z tejto sumy však bude potrebné vo februári, marci a júni 2009 vynaložiť približne 1,2 miliardy Sk (39,83 milióna eur) na reštrukturalizáciu cukrovarníckeho odvetvia.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archiv polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments