Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia ukončili zber kukurice a cukrovej repy

Pestovatelia ukončili zber kukurice a cukrovej repy
insert_photoarchiv polnoinfo.sk

Bratislava 3. decembra (TASR) – Cukrovú repu v tomto roku zasialo celkovo 152 pestovateľov v 15 regiónoch Slovenska a jej zber bol k začiatku decembra ukončený. Pokiaľ ide o kukuricu na zrno, doteraz bolo vyzbieraných 143.000 ha jej výmery, vyplýva z dispečingu jesenných zberových prác Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 1. decembru 2008.

V desiatich oblastiach pestujúcich cukrovú repu bolo vyhlásené ukončenie zberu. Hektárový priemer sa pohyboval na úrovni 54,6 tony s priemernou cukornatosťou 16,8 %. Údaje potvrdili pôvodné očakávania pestovateľov o vyšších úrodách. Ostatné oblasti ešte čakajú na dokončenie zberu a následné vyhodnotenie.

Priemerná hektárová úroda kukurice na zrno bola 7,44 t/ha a podľa SPPK vysoko prevyšuje trojročný hektárový priemer, ktorý dosahuje 5,49 t/ha. Skladové priestory preto tento rok disponujú viac ako 1,060 milióna ton kukuričného zrna. Z dispečingu jesenných zberových prác SPPK ďalej vyplýva, že z regionálneho hľadiska zaznamenali najvyššie úrody kukurice okresy Nové Zámky a Bánovce nad Bebravou s priemerom 9,6 t/ha.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archiv polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments