Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Poľský agrominister čelí hnevu farmárov. Tamojší premiér žiada obmedzenie dovozu ukrajinského obilia

Poľský agrominister čelí hnevu farmárov. Tamojší premiér žiada obmedzenie dovozu ukrajinského obilia
insert_photoFacebook Tibor Lukáčka - Rozsypaná kukurica na železničnom prekladisku na východnom Slovensku.

Poľsko si želá, aby Európska únia použila všetky nástroje na obmedzenie vývozu ukrajinského obilia na únijný trh. Na dnešnej (29.3.2023) tlačovej konferencii to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hnevu poľských roľníkov, ktorým prekážajú dopady prílevu ukrajinského obilia na ceny. Na problém upozorňujú poľnohospodári aj z ďalších krajín EÚ.

List predsedníčke Európskej komisie

“Sme pripravení pomáhať, odoberať toto (ukrajinské) obilie a vyvážať ho do Afriky, ale nesúhlasili sme a nesúhlasíme s tým, aby toto obilie skončilo na poľskom a na rumunskom trhu, pretože rovnaký názor mal rumunský prezident a premiér, keď som o tom s nimi hovoril,” vyhlásil Morawiecki.

Poľský premiér uviedol, že s predsedami vlád viacerých únijných krajín susediacich s Ukrajinou sa dohodol na tom, že odošlú predsedníčke Európskej komisie v tejto veci list. Budú požadovať, aby EK okamžite zasiahla a použila všetky dostupné nástroje, postupy a predpisy, aby obmedzila dovoz ukrajinského obilia na trhy krajín v ukrajinskom susedstve. List podľa Morawieckého navrhuje, aby sa použili “všetky možné prostriedky, spolu s kontingentmi, ochrannými clami, rôznymi predpismi”.

Poľsko sa podľa premiéra bráni tomu, aby ukrajinské obilie skončilo na poľskom trhu. Nemá ale žiadne námietky voči vývozu ukrajinského obilia cez Poľsko ďalej do Afriky či do krajín Blízkeho východu.

Veľké množstvo ukrajinského obilia skončilo v strednej Európe

Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia, zažila po vpáde ruských vojsk pred vyše rokom blokádu svojich čiernomorských prístavov. Alternatívne vývozné cesty viedli cez Poľsko a Rumunsko. Veľké množstvo ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie ako to vypestované v EÚ, ale skončilo v stredoeurópskych štátoch, uviedla agentúra Reuters. Podľa nej to ovplyvnilo ceny a poškodilo miestnych farmárov.

Poľský minister pôdohospodárstva Henryk Kowalczyk nedávno na poľnohospodárskom veľtrhu v stredopoľskom meste Kielce čelil davu nahnevaných farmárov. Na inej akcii po ňom hádzali vajíčka.

Niektoré štáty dostanú odškodnenie

Na problém podľa predsedu Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martina Pýchu upozorňujú poľnohospodári nielen z Poľska, ale aj z Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska.

“Všetci hovoria, že majú problém s tým, že u nich končí ukrajinská pšenica. Sme vo veľmi dramatickej situácii, pretože sklady sú plné, obchod s pšenicou sa zastavil a obávame sa, aby sa podarilo pšenicu vypredať. Aby bolo kde naskladniť novú úrodu,” povedal šéf českého zväzu minulý týždeň novinárom.

Upozornil, že Česká republika pšenicu vyváža a nemalá časť smerovala do Poľska, kde sa kvôli dovozu z Ukrajiny teraz nepredá.

Český minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula žiadal eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, aby komisia umožnila tento rok opätovne využiť mimoriadnu podporu EÚ. Ide o prostriedky pre odvetvia najviac zasiahnuté rastom cien energií a ďalších nákladov. V tomto prípade mali prostriedky smerovať odvetviam, ktorých sa dotýka zvýšený dovoz obilia z Ukrajiny. Komisia poskytla z poľnohospodárskej rezervy peniaze Poľsku, Bulharsku a Rumunsku.

Od uzavretia obilnej dohody z minulého leta dodala Ukrajina, podľa vládnych údajov, na svetové trhy 25 miliónov ton obilia. Podľa OSN 55 percent z tohto množstva bolo určených rozvojovým krajinám. Obilná dohoda umožňuje opäť vyvážať obilie z čiernomorských prístavov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Tibor Lukáčka - Rozsypaná kukurica na železničnom prekladisku na východnom Slovensku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments