Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Poľnohospodárom pritečú peniaze cez naftu

chat_bubbleKomentáre: 9 visibilityZobrazenia: 1346

Prvé čísla normatívov na podporu špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby má portál poľnoinfo.sk k dispozícii. Ide o dôležitý údaj, ktorý hovorí o podpore na jeden hektár pôdy, alebo na hospodárske zviera. Prostriedky pritečú do poľnohospodárskych subjektov cez štátnu pomoc, ktorá je notifikovaná pod názvom Zelená nafta.

„Ide o systémové riešenie, ktoré ma za cieľ podporiť komodity s vyššou pridanou hodnotnou, v ktorých Slovensko momentálne stráca a je odkázané na dovoz,“ hovorí Štefan Ryba, generálny riaditeľ poľnohospodárskej sekcie na rezortnom ministerstve.

Na pomoc je v budúcoročnom rozpočte vyčlenených 30-miliónov eur a keďže podpora bola notifikovaná v Bruseli ako oficiálna štátna pomoc, s jej poskytovaním sa plánuje pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

„Ide o opatrenie, ktoré podporuje výrobu. V súčasnosti máme vypočítané, že pre aktuálnu výmeru citlivých plodín, alebo stav hospodárskych zvierat, je aktuálna výška 30-miliónov eur dostatočná. Normatívy spotreby nafty nám pre jednotlivé plodiny a zvieratá vypracovával NPPC – Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v spolupráci s Technickou fakultou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ak by nám v ďalších rokoch výroba rástla, vyčlenená suma by už nebola dostatočná. To sú ale príjemné problémy, ktoré by sme po rokoch úpadku a stagnácie nášho poľnohospodárstva radi riešili,“ hovorí Štefan Ryba.

Podpora na jeden liter nafty dosiahne 0,347 eur a to na množstvo nafty určené v normatíve. To znamená, že podpora sa nebude vypočítavať podľa aktuálnej spotreby jednotlivého poľnohospodára, ale na základe výpočtu menovaných inštitúcií.

Tento stav znamená, že poľnohospodár nebude dokladovať spotrebu nafty. Ministerstvo sľubuje, že pôjde o administratívne jednoduchý systém, ktorý bude poľnohospodára podnecovať vyrábať komodity s vyššou pridanou hodnotou, ale zároveň neplytvať. Normatív by mal nepriamo motivovať k správnemu využitiu techniky a k jej obnove.

„Normatív spotreby je nastavený na priemerný stav. Určite budeme mať podniky, ktoré pri výrobe napríklad danej plodiny minú 120-percent výšky normatívu, tie logicky budú strácať. Ak má ale podnik správne využité technológie a ešte aj investoval do ich obnovy, tak minie napríklad len 90-percent určeného normatívu. Napriek uvedeným rozdielom, rozhodujúci bude údaj, ktorý poukazuje na priemer v rámci danej komodity,“ hovorí Štefan Ryba.

Normatívy spotreby zatiaľ neboli zverejnené. Posledné úpravy v časti rastlinnej výroby sa realizovali v piatok a podpora živočíšnej výroby bola predmetom rokovaní ešte v pondelok (17.12.2018).

„Normatív spotreby pri koreňovej zelenine dosahuje 177,27 litra na hektár. Pri okopaninách ako je cukrová repa, alebo zemiaky hovoríme o výške 231,07 litra na hektár,“ informuje Štefan Ryba.

Ak tieto čísla vynásobíme podporou na liter nafty, dostávame podporu hektára koreňovej zeleniny na úrovni 61,51 eur a okopanín 80,18 eur.

„Pri živočíšnej výrobe chovateľov pravdepodobne najviac zaujíma podpora produkcie kravského a ovčieho mlieka. Normatív na jednu dojnicu je stanovený na úroveň 146,22 litra a na jednu ovcu dosahuje 21,75 litra,“ hovorí Štefan Ryba z ministerstva pôdohospodárstva.

Vo finančnom vyjadrení hovoríme o podpore na dojnicu v roku 2019 vo výške 50,74 eur. Pri jednej ovci, bahnici, jahničke, alebo jarke dosiahne podpora 7,55 eur. Ak koeficient prepočtu na dobytčiu jednotku oviec dosahuje 0,15, tak podpora na 1 DJ oviec dosahuje 50,3 eur, čo je približne rovnaké číslo, ako podpora pri 1 DJ na dojnicu.

Ďalšie normatívy na všetky dotknuté komodity rezortné ministerstvo zverejní v najbližších dňoch. Žiadosť o podporu zo systému Zelenej nafty sa bude predkladať do 30. júna 2019 a podpory budú vyplatené do konca roka 2019.

Autor článku: Juraj Huba – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1178 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

9 komentárov

 1. R.Slocík
  18. decembra 2018

  Ďuri aj sviňu mi narátaj… 🙂

  Odpovedať
 2. A.k.
  18. decembra 2018

  Veľmi dobrý spôsob výpočtu. Zažil som „červenú naftu“ – to bola jedna veľká katastrofa. Ešte nám zjednodušte tie štatistiky. Držím palce. Želám požehnané Vianočné sviatky všetkým poľnohospodárom.

  Odpovedať
 3. Juraj Huba - prevádzkovateľ poľnoinfo
  18. decembra 2018

  Rasťo, svinky nemám. Vraj ale všetkých chovateľov týchto exotických zvierat zvolajú do jednej kancelárie a oznámia vám to osobne :-).

  Odpovedať
 4. R.Slocík
  19. decembra 2018

  Ďakujem. Prídeme všetci na dvoch autách alebo jedným mikrobusom 🙂

  Odpovedať
 5. Zelená nafta
  19. decembra 2018

  Ošípaniari, budete spokojní.

  Odpovedať
 6. Realista
  19. decembra 2018

  To je taka podpora „tu mas chyt nic“

  Odpovedať
 7. R.Slocík
  19. decembra 2018

  Milá „Zelená nafta“, táto podpora by nemala byť len o tom či niekto bude spokojný alebo nie ale či štátne zdroje, ktoré budú smerovať do prvovýroby prinesú efekt vo výrobe a produkcii a či zabezpečia konkurencieschopnosť nás Slovenských producentov voči našej štedro podporovanej konkurencii v EÚ a tým aj zvýšenie našej biednej sebestačnosti. Takže spokojný by mal byť nakoniec „štát“. A to nie preto, že si bude robiť len politický marketing za 30 mil. ale hlavne preto, že podpora bude mať svoj efekt v udržaní a následnom navyšovaní produkcie (pri dlhodobejšie nastavených pravidlách).

  Odpovedať
 8. realista
  19. decembra 2018

  re A.k“ ja pamätám ešte úplne prvú „zelenú naftu“ a nebola to žiadna katastrofa – normatív, plocha obhospodarovaná viz. žiadosť na dotácie, faktúra za naftu, doklad o úhrade, –> daňový úrad –> poľnohospodár peniaze…..ale to bolo ešte bez Bruselských mudrákov…..

  Odpovedať
 9. Anonym
  19. decembra 2018

  a pak zelená skončila a spotřeba nafty skokovo klesla!!!všetci vraj seiali bezorebkou a normatívou

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.