Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Pohľad na aktuálnu sezónu druhého chleba

Pohľad na aktuálnu sezónu druhého chleba
insert_photocernay.sk - Zdenek Černay na svojom podniku.

Dramatický pokles pestovateľských plôch v posledných desaťročiach, presun výroby zo severných do južných oblastí Slovenska, ale i vyrovnanie úrod našich pestovateľov s tými v západnej Európe, charakterizujú posledné roky nášho zemiakárstva.

„Vlani dosiahli výmery zemiakov na Slovensku 11,4 tisíc hektárov a celková produkcia bola na úrovni 136 tisíc ton,“ uviedol v piatok, na stretnutí pestovateľov tejto plodiny Viliam Bezák, predseda Zemiakarského zväzu Slovenska.

Napriek takmer stopercentnému nárastu cien zemiakov, za obdobie od novembra 2009 do novembra 2010 (z 20 eur na 39 eur za 100 kg), sa významné zvýšenie výmer tejto okopaniny nepredpokladá.

„Tohtoročná výmera by sa podľa Štatistického úradu SR mala pohybovať na úrovni 12 tisíc hektárov, s tým, že plochy veľkých pestovateľov sú stabilizované,“ povedal V. Bezák a doplnil, že i stav porastov sa zdá byť v súčasnosti veľmi dobrý.

Z toho vyplývajú aj očakávania Zemiakarskeho zväzu, ktorý predpokladá priemernú, alebo mierne nadpriemernú úrodu. Jeden z našich najvýznamnejších pestovateľov zemiakov, Zdenek Černay, ale nenecháva nič na náhodu a hovorí, že u neho na podniku sa úrody medzi jednotlivými rokmi výraznejšie nemenia.

„Celú výmeru zemiakov máme pod závlahou a preto, pokiaľ nás nepostihne napríklad ľadovec, výraznejšie výkyvy v úrodách neočakávame. Výnosy veľmi skorých zemiakov dosahujú približne 30 ton z hektára a úrody neskorších odrôd aj viac ako 50 ton z hektára,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Zdenek Černay, ktorý tento rok pestuje zemiaky na výmere približne 300 hektárov.

Ten ďalej uvádza, že pokiaľ pred rokom už vedeli, že ceny zemiakov budú z dôvodu nepriaznivého počasia v západnej Európe vyššie, tak tento rok sú budúce ceny zatiaľ neznáma.

„Ceny začali od začiatku sezónny klesať a ich pokles vnímame doteraz,“ povedal V. Bezák.

Pozitívnou správou je, že aktuálne ceny zemiakov v Nemecku, sú napriek miernemu poklesu, stále na vysokej úrovni a dosahujú 32 až 34 eur za 100 kg. Táto úroveň môže pozitívne ovplyvniť i našich pestovateľov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: cernay.sk - Zdenek Černay na svojom podniku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments