Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Novým šéfom FAO bude José Graziano da Silva z Brazílie

Novým šéfom FAO bude José Graziano da Silva z Brazílie
insert_photograzianodasilva.org - Nový šéf FAO.

Brazílčana Josého Graziana da Silvu zvolili dnes za nového šéfa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) so sídlom v Ríme. Stalo sa tak na 37. konferencii tejto špecializovanej agentúry OSN, ktorá sa bude v Ríme konať až do 2. júla. Informovala o tom agentúra APA.

Juhoamerický kandidát sa stane nástupcom Jacqua Diofa zo Senegalu, ktorého zvolili do funkcie prekvapujúco v roku 1993 a následne ho potvrdili vo funkcii ešte na dva šesťročné obdobia, po úspešnom dueli s niekdajším šéfom španielskej diplomacie Miguelom Ángelom Moratinosom.

Za Brazílčana hlasovalo v rozhodujúcom kole 92 členských krajín; jeho španielsky rival získal o štyri hlasy menej.

Ďalší štyria kandidáti, vrátane bývalého rakúskeho eurokomisára pre výživu a poľnohospodárstvo Franza Fischlera, vypadli po prvom kole volieb.

Rakúšanovi sa pri tom dávali relatívne veľké šance, v prvom kole však získal iba desať hlasov. Podobne ako on, skončili v prvom kole aj uchádzači o funkciu z Indonézie, Iránu a Iraku.

Novozvolený šéf FAO bude mať podľa novej úpravy viac ako trojročný mandát, od 1. januára 2012 do 31. júla 2015. Vo funkcii môže byť potvrdený maximálne ešte raz na štyri roky.

Jedným z prioritných cieľov FAO je boj proti hladu a zlepšenie produkcie i distribúcie poľnohospodárskych produktov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: grazianodasilva.org - Nový šéf FAO.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments