Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Podpora poľnohospodárstva návrhmi SPPK

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje vládu SR na nevyhnutnosť riešenia krízy v agropotravinárskom komplexe.

Podľa SPPK sa kríza v agrokomplexe prejavuje “v poklese záujmu o produkciu, dramatickom znížení nákupných cien väčšiny ťažiskových poľnohospodárskych komodít a zhoršení prístupu podnikateľskej sféry k bankovým úverom”.

Na zmiernenie jej následkov komora okrem iného navrhuje “prehodnotiť daň z nehnuteľností s dôrazom na daň z pozemkov a zo stavieb pre podnikateľov v poľnohospodárskej prvovýrobe, umožniť zníženie platenia preddavkov dane z príjmov a sprístupniť prísun cudzích zdrojov do odvetvia vo forme poskytnutia bankových záruk”.

V krízovej situácii si podľa SPPK podporu zaslúžia nielen zamestnávatelia, ktorí vytvárajú nové pracovné miesta, ale aj tí, ktorí dokážu udržať súčasnú zamestnanosť a neprepúšťajú ľudí z práce. Zabezpečiť zvýšenú podporu u nás vyrábaného poľnohospodárskeho a potravinárskeho tovaru by mohla séria návrhov SPPK, na ktorých by sa okrem štátu mohla podieľať aj samospráva a obchod.

Tieto skutočnosti spôsobili, že SPPK vypracovala návrh opatrení zameraných na obnovenie domáceho dopytu a využitie produkčných kapacít. Dokument o opatreniach komora už predložila na Úrad vlády SR v súlade s jej uznesením z marca tohto roka.

Agropotravinárska samospráva hodnotí pozitívne úsilie vlády predchádzať, resp. zmierňovať dopady globálnej finančnej a hospodárskej krízy na sociálno-ekonomické štruktúry Slovenska. Ich vplyv by sa mal prejaviť v krátkodobom i dlhodobejšom časovom horizonte vo všetkých produkčných odvetviach i vo sfére služieb.

Vzhľadom na skutočnosť, že agrárna a vidiecka politika sa v súlade s programovým vyhlásením vládneho kabinetu stala jednou z priorít štátnej hospodárskej politiky, tomu by podľa SPPK mali zodpovedať aj aktivity zamerané na zmiernenie dopadov hospodárskej a finančnej krízy v agropotravinárskom komplexe.

“Z doteraz prijatých opatrení sa ho totiž v podstate týkajú len dve – zníženie lehoty na vrátenie DPH zo 60 na 30 dní a podpora vzniku nových pracovných miest, ktoré sa viažu na Program rozvoja vidieka SR na roky 2007 až 2013 s tým, že bližšie ich má konkretizovať rezort pôdohospodárstva s rezortom práce.”

Informáciu pre TASR poskytol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments