Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Pestovatelia cukrovej repy si prilepšia

Pestovatelia cukrovej repy si prilepšia
insert_photoTASR - Na snímke zber cukrovej repy na poli pri Senici.

Pestovanie cukrovej repy sa má v budúcich rokoch ešte viac zatraktívniť. Ministerstvo pôdohospodárstva v novom programovacom období podporí pestovanie tejto plodiny vyššími sumami.

„Rozhodli sme sa zvýšiť ročnú podporu pestovania cukrovej repy z 12 miliónov na 13,2 milióna eur. To nám umožní nielen zvýšiť hektárovú podporu z 577 eur na 597 eur, ale povedie to aj k zvýšeniu podporenej plochy, na ktorej sa bude cukrová repa pestovať, a to z 21,5 tisíc hektárov na 22 tisíc hektárov. To predstavuje samozrejme aj viac pracovných príležitostí,“ uviedol v piatok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Až od roku 2023

K navýšeniu podpôr má dôjsť až v novom programovacom období, ktoré sa začne v roku 2023. Výraznejšiu podporu avizoval rezort aj pre budúci rok.

„Cieľom je, aby sme udržali čo najviac pestovateľov cukrovej repy. Bez toho, aby oni dopestovali potrebný objem, by totiž jeden z cukrovarov musel zavrieť,“ dodal Vlčan.

Pestovanie cukrovej repy v uplynulých rokoch u nás ohrozilo zrušenie takzvaných cukrových kvót, pre ktoré v Európe nastala nadprodukcia cukrovej repy a cukru. Pre klesajúce ceny vznikli obavy, že sa plodine na poliach pestovatelia prestanú venovať. Zatiaľ sa tieto scenáre nenaplnili. Ceny cukru pritom postupne rastú.

„Je veľmi dôležité, aby sme v Bruseli dokázali tieto výborné správy, ktoré minister deklaroval, aj presadiť. Na to, aby sme udržali výrobu cukru, potrebujeme tieto čísla v strategickom pláne. Je to teda vynikajúca správa v prvej vlne, ale potrebujeme to obhájiť v Bruseli,“ upozornil na možné problémy predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Róbert Kovács.

Podľa neho existujú zlé skúsenosti aj z minulosti.

„V Bruseli to totiž funguje tak, že sú spoločné pravidlá, ktoré umožňujú napríklad členskej krajine rozhodnúť sa pre viazanú platbu alebo citlivú komoditu, ale potom, keď sa krajina rozhodne, ako sa Slovensko rozhodlo, tak je to terčom útoku a napáda sa to. Je to predovšetkým zo strany Nemecka a Francúzska, ktoré by chceli  udržať nadvládu vo výrobe cukru a dúfajú, že my to zavrieme. No my sme tvrdohlaví a ja dúfam, že to nezavrieme,“ dodal Kovács.

Cukrovarníctvu sa darí

V minulosti bolo na Slovensku cukrovarov viac, aktuálne zostávajú len dva – v Seredi a Trenčianskej Teplej.  Cukrovarníctvo patrí u nás k posledným funkčným potravinárskym vertikálam. Na Slovensku dokážeme vypestovať cukrovú repu a následne z nej vyrobiť cukor pre plnú spotrebu spotrebiteľov. Aktuálna repná kampaň sa v oboch cukrovaroch začala v polovici septembra.

„V Seredi beží kampaň na plné obrátky, zaznamenali sme hektárové výnosy na úrovni 61,5 tony, s priemerným obsahom cukru 15 percent,“ uviedol Norbert Harringer, hlavný technický riaditeľ spoločnosti Agrana, ktorá prevádzkuje cukrovar v Seredi.

V aktuálnom roku očakávajú pestovatelia úrodu v objeme 1,3 milióna ton cukrovej repy. Z tohto množstva dokážu dva cukrovary na Slovensku vyrobiť asi 180 tisíc ton cukru.

„Udržanie výroby cukru je aj dobrou investíciou do budúcnosti, lebo práve v produkcii cukru sme potravinovo sebestační. Pokiaľ by sa nám to nepodarilo, musel by sa v budúcnosti cukor dovážať, čo by spôsobilo, že porastie jeho cena na pultoch predajní, čomu sa chceme vyhnúť. Treba povedať, že pestovanie cukrovej repy má aj ekologické dosahy. Hektár cukrovej repy totiž spotrebuje za rok dokonca viac oxidu uhličitého, ako hektár lesa, takže aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli podporiť už existujúcu, fungujúcu vertikálu,“ dodal Vlčan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke zber cukrovej repy na poli pri Senici.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments