Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Česi budú spolufinancovať projekty vo výrazne vyššej miere ako my

Česi budú spolufinancovať projekty vo výrazne vyššej miere ako my
insert_photoautorka

Česká vláda prijala návrh na zvýšenie spolufinancovania projektov v spoločnej poľnohospodárskej politike v rokoch 2023 až 2027. Po novom ich krajina bude financovať až na 65 percent. Dôvodom sú nižšie príspevky z európskych zdrojov, ktoré klesnú až o tretinu. Na financovanie projektov tak v Českej republike pôjde v novom programovacom období 470 miliónov eur (12 miliárd českých korún) ročne.

„Pri nižšom ako 65-percentnom spolufinancovaní je zrejmé, že by niektoré intervencie nemohli byť podporené vôbec, alebo len pri veľmi obmedzenom rozpočte. Ide pritom o podpory nevyhnutné pre české poľnohospodárstvo, potravinárstvo, lesné hospodárstvo a vidiecke územia, ako sú napríklad pozemkové úpravy, investície do spracovania poľnohospodárskych produktov, inovácie, podpora lesníckych opatrení či diverzifikácia,“ uviedol pre ČTK hovorca českého agrorezortu Vojtech Bílý.

V súčasnosti Česká republika spolufinancuje projekty sumou 35 percent. Zvýšenie podielu už v uplynulom období požadovala aj Agrárna komora Českej republiky, keďže podľa nej prispeje k posilneniu konkurencieschopnosti českých poľnohospodárov.

Na Slovensku zostaneme pod 40 percentami

Spolufinancovanie projektov sa v novom programovacom období v rokoch 2023 až 2027 zvýši aj na Slovensku. Ani zďaleka sa však nedostane na úroveň u našich českých susedov, ktorí sú v mnohých smeroch priamou konkurenciou slovenským poľnohospodárom.

Na vidieku nám záleží, preto na ďalšie obdobie je v prvom a druhom pilieri celkovo viac zdrojov. Predovšetkým vďaka tomu, že slovenská vláda rozhodla o zvýšení spolufinancovania z 25,7 percenta na 36,92 percenta. Takže budeme mať aj dosť zdrojov v druhom, tzv. zásluhovom pilieri na to, aby sme pomohli aj veľkým farmám odstrániť investičný dlh, ktorý najmä v oblasti spracovania a finalizácie naše firmy majú,“ uviedol po nedávnom rokovaní parlamentného pôdohospodárskeho výboru minister Samuel Vlčan.

Ministerstvo na zlepšenie situácie aj za zvýšeného spolufinancovania však vidí aj potrebu väčšej integrácie jednotlivých agrosubjektov.

„Navrhujeme, aby sa spájali do tzv. odbytových vertikál, ktoré vieme podporiť tak z európskych, ako aj národných zdrojov. Veríme, že týmto spôsobom sa nám podarí zabezpečiť väčšiu odolnosť agropotravinárskych združení a zabezpečiť hlavne to, aby mali väčšiu a silnejšiu vyjednávaciu pozíciou voči reťazcom, ktoré sú veľmi zintegrované a hrajú takpovediac prím pri rokovaniach, najmä keď sa stanovuje cena,“ dodal Vlčan.

V novom programovacom období sa zmení aj nastavenie dotácií vyplácaných na farmu tak, že až 93 percent poľnohospodárov dostane v neviazaných platbách, teda v platbách na plochu, viac peňazí ako v predchádzajúcom období. Má ísť najmä o malých, mladých a začínajúcich poľnohospodárov.

„Zároveň vyššiu podporu dostanú aj poľnohospodári hospodáriaci na veľkých plochách, ale v závislosti od kvality a pridanej hodnoty rozvojových projektov, ktoré budú vďaka vyššiemu spolufinancovaniu podporené dodatočnými 102 miliónmi eur ročne,“ dodal Vlčan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments