Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Odišiel tvorca slušovického zázraku – František Čuba

blank

Vo veku 83-rokov zomrel bývalý senátor za Stranu práv občanov (SPO) a predseda niekdajšieho slávneho JZD Slušovice František Čuba. ČTK to potvrdil jeho blízky spolupracovník a bývalý predseda SPO Jan Veleba.

František Čuba zomrel podľa serveru novinky.cz v piatok večer. Čuba bol za SPO do Senátu zvolený za Zlínsky kraj na obdobie 2014 až 2020. Mandátu sa ale vzdal vo februári 2018 po dlhodobej absencii kvôli chorobe. V Senáte sa neobjavoval od konca augusta 2016.

„Čo viem z rozprávania známych, tak si ho na Zlínsku pomerne vážili,“ povedal dnes ČTK podpredseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), ktorý stál na čele hornej komory, keď bol Čuba senátorom. Štěch ho označil ako odborníka na poľnohospodárstvo a manažéra a za úspešného a schopného v dobe, v ktorej pôsobil.

„Vo svojej dobe to bol človek, ktorý sa javil ako človek udávajúci nejaký smer, ktorý by snáď mohol mať nádej na úspech. Ale ako sa ukázalo neskôr, bola to možno len taká zručne vytvorená kulisa za minulého režimu,“ dodal Štěch.

Čuba bol v minulosti krajským zástupcom a radným pre poľnohospodárstvo a poradcom prezidenta Miloša Zemana v jeho expertnom tíme. Prezident mu v roku 2013 udelil Medailu za zásluhy. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček povedal, že si Zeman Františka Čubu veľmi vážil.

Agrokombinát s obratom 7 miliárd Kčs

„Meno Františk Čuba bude navždy spojené s podnikateľským zázrakom, vizionárstvom a veľkou odvahou,“ uviedol.

Veleba označil Čubu za osobnosť, ktorú odborníci na poľnohospodárstvo poznali po celom svete. JZD Slušovice prezývané „slušovický zázrak“ by podľa neho vybudoval Čuba kdekoľvek a aj inokedy ako v socializme. Terajší predseda Strany práv občanov Zemanovci Lubomír Nečas, ktorý s Čubom niekoľko rokov pôsobil v zastupiteľstve Zlínskeho kraja, označil jeho úmrtie za smutnú správu.

„S pánom docentom sme radi spolupracovali. Bola to osobnosť nielen v podnikateľskej sfére. Najväčšie úspechy zažil v 80. rokoch v rámci JZD Slušovice. Sme radi, že podporil našu stranu, osobne som s ním rad vecí konzultoval,“ povedal ČTK Nečas.

Čuba je spájaný práve so „slušovickým zázrakom“ vybudovaným za minulého režimu. Vtedy z priemerného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval Agrokombinát so sedmimiliardovým obratom. V 80. rokoch boli Slušovice výkladnou skriňou socialistického poľnohospodárstva, ale fungovali skôr na trhových princípoch. Podnik zamestnával 7000 ľudí. Z čela agrokombinátu odišiel Čuba v roku 1990.

Od vysokej školy bol Čuba členom KSČ (1956 až 1989), v roku 1993 vstúpil do ČSSD a od roku 2010 bol členom Strany práv občanov, za ktorú dvakrát neúspešne kandidoval do Snemovne.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - František Čuba

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.