Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Agrofertu klesá zisk už tretí rok po sebe

Agrofertu klesá zisk už tretí rok po sebe
insert_photoTASR

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert vlani klesol o 63,5-percenta na 66 miliónov eur. Konsolidované tržby vzrástli o 16 miliónov eur na 6,2 miliardy eur. ČTK to dnes povedal tlačový hovorca koncernu Karel Hanzelka.

Hlavným dôvodom poklesu zisku je podľa neho zhoršenie hospodárenia v segmente chémie a v potravinárstve, a to najmä kvôli zníženému výkonu nemeckej pekárenské skupiny Lieken. Pokles zisku tak pokračoval už tretí rok za sebou. Predvlani išlo o zníženie 38-percent, o rok skôr o 9,6-percenta.

Kvôli zákonu o konflikte záujmov vo februári 2017 vtedajší vicepremiér a minister financií a súčasný predseda vlády Andrej Babiš (ANO) vložil svoje akcie koncernu do trustových fondov. Podľa nedávnej predbežnej audítorskej správy EK má však Babiš ďalej vplyv na holding Agrofert a súčasne má ako premiér vplyv aj na použitie únijných peňazí. Babiš to však odmieta.

Pečivo a bulvár

„Konsolidovaný výsledok hospodárenia koncernu Agrofert v roku 2018 dosiahol po zdanení 66 miliónov eur oproti predchádzajúcim 179 miliónov eur,“ uviedol Hanzelka.

Rozvojové investície do dlhodobého hmotného majetku bez vplyvu nových akvizícií predstavovali vlani zhruba 430-miliónov eur.

Firma napríklad vlani uviedla, že jej dcérska spoločnosť Mafra prevezme v ČR a na Slovensku vydavateľstvo Bauer Media, ktoré vydáva časopisy pre ženy, programové časopisy, časopisy o životnom štýle alebo bulvárne časopisy.

Tento rok potom koncern dokončil fúziu s United Bakeries Penam, čo dovolil Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. Firma ale musí predať niekoľko svojich závodov, aby súťaž nebola narušená. Agrofert neoznámil, ktoré závody chce predať. Následne ale informoval o uzavretí karvinskej pekárne, ktoré by malo nastať v septembri.

Agrofert cieľom záujmu Európskej komisie

Na konci mája a na začiatku júna dorazili do ČR dve predbežnej audítorskej správy EK, ktoré sa týkajú Babišovho možného konfliktu záujmov. V prvej z nich Komisia dospela k záveru, že Babiš má ďalej vplyv na spoločnosť Agrofert a súčasne má ako premiér vplyv aj na použitie únijných peňazí. Českej republike preto hrozí, že by mohla vracať do únijného rozpočtu asi 17,7 milióna eur, ktoré Agrofert čerpal.

Babiš, ktorý kvôli zákonu o konflikte záujmov Agrofert previedol do trustových fondov, označil audit za pochybný a za útok na Českú republiku. Rovnako odmietol, že by Česko muselo vracať dotácie.

Druhá správa dorazila do ČR na začiatku júna. Česká platobná agentúra potom oznámila, že nebude Agrofertu preplácať dotácie od februára 2017, kedy Babiš firmu do trustových fondov vložil. Holding už skôr uviedol, že oba návrhy auditov EK vníma ako pochybné a neprofesionálne. Na odpoveď do Bruselu bude mať platobná agentúra čas do 21. septembra.

V reakcii na predbežné audítorské správy EK sa opozícia v stredu neúspešne pokúsila vysloviť babišovej koaličnej vláde nedôveru. Pre návrh hlasovalo 85-poslancov, k pádu vlády bolo potrebných 101-poslancov.

Skupina Agrofert je najväčšia v českom poľnohospodárstve a potravinárstve, dvojkou v chemickom priemysle a významným subjektom v lesníctve a médiách. Vlani zamestnávala zhruba 33 000-ľudí, podobne ako predvlani, z toho 22 000-tisíc v Českej republike.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments