Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z ekonomiky Živočíšna výroba

Bude bravčové mäso nedostatkovým tovarom?

chat_bubbleKomentáre: 7 visibilityZobrazenia: 730
UniCredit Bank 2018

Africký mor ošípaných (AMO) dosiahol v celosvetovom meradle zatiaľ najväčší rozmer v histórii. Epidémia najviac postihla ázijské krajiny, pričom najviac zasiahnutý bol Vietnam a Čína. Od vypuknutia epidémie v Číne bolo utratených viac ako 7,4 milióna ošípaných. Tieto čísla však stále nie sú konečné, pretože epidémiu AMO  sa v ázijských krajinách stále nepodarilo zastaviť – účinná liečba zvierat voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje. Pre človeka však nebezpečný nie je.

Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a divo žijúcich druhov diviakov, ktorá sa prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Choroba sa vyznačuje vysokými úhynmi na úrovni 85 až 100%. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje resp. obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Účinná liečba voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje, jediným riešením je prijatie preventívnych opatrení proti prenosu a rozširovaniu ochorenia.

Čínska produkcia bravčového mäsa môže klesnúť až o 35-percent

Situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 zhoršuje najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie aj v Rumunsku. V Taliansku (Sardínia), sa situácia hodnotí ako endemický výskyt.

Od začiatku roku 2019 bol AMO diagnostikovaný u 141 ks ošípaných  celkovo v 5 krajinách EÚ a u 3256 ks diviačej zveri v rámci 10 krajín EÚ.

Podľa holandskej banky Rabobank tohtoročná čínska produkcia bravčového mäsa tak môže klesnúť až o 35 percent. Najviac zasiahnutý je Vietnam, po ktorom nasleduje Čína, Laos, Hongkong, Taiwan, Severná Kórea, Kambodža a Mongolsko. Pokles počtu ošípaných avizuje aj Americké ministerstvo poľnohospodárstva rovnako predpokladá, že jeho celkové stádo ošípaných sa v tomto roku zníži o 18%, čo je najnižšia úroveň od 80. rokov.

„Celosvetový vývoj situácie s AMO a to v hlavne ázijských krajinách má však aj iný aspekt a to vo vzťahu k rastúcim cenám bravčového mäsa. Enormne zvýšený  dopyt po bravčovom mäse zo strany ázijských krajín spôsobuje, že bravčové mäso sa za daných okolností stáva nedostatkovým tovarom. Táto situácia sa už prejavila aj na rastúcich cenách bravčových polovíc, ktorých cena na burze približne od 7. týždňa roka 2019 postupne vzrástla o viac ako 30 %, pričom na základe vývoja situácie s AMO je ďalší nárast cien bravčových polovíc na burze vysoko pravdepodobný,“ uvádza Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa.

Autor článku: ZSM
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. R.Slocík
  28. júna 2019

  A my nase kvalitne a zdrave osipane vyvazame.Namiesto toho dovazame bordel a to co v EU zvysi lebo nasi „cteny“ obchodnici a spracovatelia (nemyslim tym fungujuce bitunky) nemaju dlhodobo zaujem o slovensku produkciu.Som velmi zvedavy ako sa zodpovedne institucie zachovaju k belgickym dovozom po identifikovani antibiotickeho masa kedze je verejnym tajomstvom,ze belgicania dopuju prasiatka,ktore nie su urcene pre ich trh.Belgickymi mimochodom stedro vydotovanymi polovickami je nas trh preplneny a spracovatelia a obchodnici ich miluju pre ich cenu a ohrnaju nos nad slovenskou produkciou obchodovanou za nemecke burzove ceny t.z. normalne europske ceny.

  Odpovedať
 2. Juraj Mačaj
  29. júna 2019

  Tu pomôže iba spojiť všetkých relevantných producentov do jedneho odbytového družstva a urobit si vlastne spracovateľské kapacity. Ubezpečujem Vás že obchodné reťazce by takýto projekt podporili. Viem o čom hovorím. V novom programovom obdoby na to musime vyclenit zdroje cez SOT, spoluprácu, a investície. Netreba nadávať treba sa spojiť. Nie z čertom stačí s Danmi. Ak do toho naši farmári nepôjdu, Dani si to spravia sami ale potom si už nikto z našich neškrtne.☹️

  Odpovedať
 3. R.Slocík
  29. júna 2019

  Kritizoval a stazoval som sa na rozdielny pristup v ramci EU.To,ze ked je nie co pochybne zo zapadu tak si neskrtneme lebo „to sa nesmie a nepatri“(este ako tak vieme vyskocit voci poliakom).To co ste spominali p.Macaj ohladom spoluprace tak to je pravda a boli uz aj nejake pokusy ale skoncilo to vzdy na urceni ceny.Chovatelia sme chceli burzovu cenu so vsetkymi pozitivami aj negativami,ktore takato dohoda prinasa.Spracovatelia na zaklade skusenosti s obchodom maju predstavu o burzovej cene minus cca 10%(toto som trochu zovseobecnil).Slovensko ma kapacitu na porazku celej momentalnej produkcie jatocnych osipanych.Dansky model ked su chovatelia akcionarmi spracovatela (Danish Crown)je na zamyslenie ale ked bude ochota zo strany statu o tom debatovat tak sme tu…slovensky aj dansky chovatelia.Len nie rozhadzat peniaze na male bitunky bez perspektivy.Je to na dlhu debatu.Mozeme to niekedy prebrat…Bol by som zvedavy ci sa da nieco s vasho biznis modelu preniest do nasho.

  Odpovedať
 4. robo
  30. júna 2019

  Jednoznacne nakupovat od lokalnych farmarov formou predaj z dvora, ja pouzivam aplikaciu https://odfarmara.sk/

  Odpovedať
 5. Juraj Mačaj
  1. júla 2019

  Odbytové organizácie musia byt A-Z nového strategického plánu. Dajú sa podporovať aj v iných sektoroch ako OVOZEL. Naše skúsenosti sú samozrejme k dispozícii.

  Odpovedať
 6. jm
  2. júla 2019

  Zaujímavý článok . Tam muselo byť porušené všetko čo sa porušiť dalo. Len ma trochu mrzí že ak sa čosi takéto stane prečo o tom informujú úrady po takom dlhom čase? Však nie je sa čo čudovať . Máme alergie a ani alergológ nedokáže povedať na čo a z čoho. Len v krvi Vám zistia niečo čo tiež nevedia čo je a s kade sa to k Vám dostalo. Od doby ako nás naša 150 z parlamentu dokázala presvedčiť o tom že doma sa chovať nebude a ak tak s kopou rôznych nariadení samozrejme so sankciami sa mnohý blízky sťažujú na rôzne alergie a stratu imunity. Že by toto bola príčina?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.