Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Bude bravčové mäso nedostatkovým tovarom?

Bude bravčové mäso nedostatkovým tovarom?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Africký mor ošípaných (AMO) dosiahol v celosvetovom meradle zatiaľ najväčší rozmer v histórii. Epidémia najviac postihla ázijské krajiny, pričom najviac zasiahnutý bol Vietnam a Čína. Od vypuknutia epidémie v Číne bolo utratených viac ako 7,4 milióna ošípaných. Tieto čísla však stále nie sú konečné, pretože epidémiu AMO  sa v ázijských krajinách stále nepodarilo zastaviť – účinná liečba zvierat voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje. Pre človeka však nebezpečný nie je.

Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a divo žijúcich druhov diviakov, ktorá sa prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Choroba sa vyznačuje vysokými úhynmi na úrovni 85 až 100%. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje resp. obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Účinná liečba voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje, jediným riešením je prijatie preventívnych opatrení proti prenosu a rozširovaniu ochorenia.

Čínska produkcia bravčového mäsa môže klesnúť až o 35-percent

Situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 zhoršuje najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie aj v Rumunsku. V Taliansku (Sardínia), sa situácia hodnotí ako endemický výskyt.

Od začiatku roku 2019 bol AMO diagnostikovaný u 141 ks ošípaných  celkovo v 5 krajinách EÚ a u 3256 ks diviačej zveri v rámci 10 krajín EÚ.

Podľa holandskej banky Rabobank tohtoročná čínska produkcia bravčového mäsa tak môže klesnúť až o 35 percent. Najviac zasiahnutý je Vietnam, po ktorom nasleduje Čína, Laos, Hongkong, Taiwan, Severná Kórea, Kambodža a Mongolsko. Pokles počtu ošípaných avizuje aj Americké ministerstvo poľnohospodárstva rovnako predpokladá, že jeho celkové stádo ošípaných sa v tomto roku zníži o 18%, čo je najnižšia úroveň od 80. rokov.

„Celosvetový vývoj situácie s AMO a to v hlavne ázijských krajinách má však aj iný aspekt a to vo vzťahu k rastúcim cenám bravčového mäsa. Enormne zvýšený  dopyt po bravčovom mäse zo strany ázijských krajín spôsobuje, že bravčové mäso sa za daných okolností stáva nedostatkovým tovarom. Táto situácia sa už prejavila aj na rastúcich cenách bravčových polovíc, ktorých cena na burze približne od 7. týždňa roka 2019 postupne vzrástla o viac ako 30 %, pričom na základe vývoja situácie s AMO je ďalší nárast cien bravčových polovíc na burze vysoko pravdepodobný,“ uvádza Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa.

Autor článku: ZSM
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
28. jún 2019 22:06

A my nase kvalitne a zdrave osipane vyvazame.Namiesto toho dovazame bordel a to co v EU zvysi lebo nasi „cteny“ obchodnici a spracovatelia (nemyslim tym fungujuce bitunky) nemaju dlhodobo zaujem o slovensku produkciu.Som velmi zvedavy ako sa zodpovedne institucie zachovaju k belgickym dovozom po identifikovani antibiotickeho masa kedze je verejnym… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
29. jún 2019 8:35

Tu pomôže iba spojiť všetkých relevantných producentov do jedneho odbytového družstva a urobit si vlastne spracovateľské kapacity. Ubezpečujem Vás že obchodné reťazce by takýto projekt podporili. Viem o čom hovorím. V novom programovom obdoby na to musime vyclenit zdroje cez SOT, spoluprácu, a investície. Netreba nadávať treba sa spojiť. Nie… Celý komentár »

R.Slocík
R.Slocík
29. jún 2019 18:09

Kritizoval a stazoval som sa na rozdielny pristup v ramci EU.To,ze ked je nie co pochybne zo zapadu tak si neskrtneme lebo „to sa nesmie a nepatri“(este ako tak vieme vyskocit voci poliakom).To co ste spominali p.Macaj ohladom spoluprace tak to je pravda a boli uz aj nejake pokusy ale… Celý komentár »

robo
robo
30. jún 2019 16:24

Jednoznacne nakupovat od lokalnych farmarov formou predaj z dvora, ja pouzivam aplikaciu https://odfarmara.sk/

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
1. júl 2019 14:26

Odbytové organizácie musia byt A-Z nového strategického plánu. Dajú sa podporovať aj v iných sektoroch ako OVOZEL. Naše skúsenosti sú samozrejme k dispozícii.

jm
jm
2. júl 2019 23:16

Zaujímavý článok . Tam muselo byť porušené všetko čo sa porušiť dalo. Len ma trochu mrzí že ak sa čosi takéto stane prečo o tom informujú úrady po takom dlhom čase? Však nie je sa čo čudovať . Máme alergie a ani alergológ nedokáže povedať na čo a z čoho.… Celý komentár »