Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Odišiel bojovník za normálne poľnohospodárstvo

Odišiel bojovník za normálne poľnohospodárstvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Anton Palider

K štedrovečernému stolu dnes spolu s rodinou nezasadne Anton Palider. Poľnohospodár, ktorého životná cesta bola najmä príbehom nášho poľnohospodárstva ostatných desaťročí.  Život Antona Palidera vyhasol deň pred Vianocami vo veku 76 rokov.

Viac ako tridsať rokov úspešne viedol družstvo v Tvrdošíne a tá najstaršia generácia si ho môže pamätať aj ako predsedu družstva v Mútnom. Oba oravské podniky patrili pod jeho vedením k špičke. Bol vzdelaným, úspešným a aj v ostatných rokoch v jeho duši horel plameň entuziazmu a životného optimizmu. Odchod Antona Palidera bol prirodzený, no najmä náhly. Družstvo viedol do posledných dní a práve ostatné roky mu mohli prinášať radosť. Dosiahol méty, ku ktorým sa jeho kolegovia na Orave nepriblížili.

Z Zürichu do Tvrdošína

Anton Palider patril k prvým mechanizátorom, ktorí ukončili štúdium v Nitre. Dovtedy sa na vysokej škole poľnohospodárska technika v tejto šírke nevyučovala. K štúdiu dovtedy neznámeho odboru sa dostal náhodou. Nechýbalo veľa a prednosť by dostalo strojárstvo v Košiciach. Od prvých chvíľ po nastúpení do školy v Nitre však neľutoval.

Generáciu vtedajších vyučujúcich tvorili len o pár rokov starší chlapci, ktorí ešte nemali zaschnuté vysokoškolské diplomy z pražskej poľnohospodárskej univerzity. Jedným z nich bol napríklad aj jeden z najznámejších slovenských mechanizátorov Ján Jech, ktorý odišiel vlani.

Oravský chlapec so záujmom o strojárstvo sa po vysokej škole nevrátil na sever Slovenska, ale namieril si to rovno do Švajčiarska. Koniec šesťdesiatych rokov minulého storočia ešte túto možnosť ponúkal. Rok pôsobil vo výskumnom ústave pôdohospodárstva v Zürichu. Po príchode tankov v lete 1968 sa vrátil k rodine na Oravu. Zakotvil ako mechanizátor v Tvrdošíne. Následne, v roku 1983, sa stal predsedom družstva v Mútnom, kde pôsobil sedem rokov.

Po roku 1989

Keď tvrdošínski družstevníci po spoločensko-ekonomických zmenách zacítili šancu na návrat bývalého kolegu, prišiel ich celý autobus na pytačky. Začali však trochu nešťastne. Návrat odchovanca si chceli vynútiť tým, že ak nezvolí, nebudú ďalej dojiť kravy. Anton Palider na toto obdobie nespomínal rád. Emotívne riešenia opantali ľudí a pragmatizmus často nemal miesto.

„Súdruh predseda, keď ste prišli ako mladé ucho, tak sme vám pomáhali, ako sa dalo. A vy nám teraz, keď to od Vás potrebujeme, nechcete pomôcť?” rozhorčovala sa podľa spomienok, ktorý Anton Palider povedal autorovi týchto riadkov, dlhoročná družstevníčka.

Anton Palider ich želaniu nakoniec vyhovel a tvrdošínske družstvo menil na svoj obraz. Začal budovať kolektív spolupracovníkov, vďaka ktorým družstvo úspešne prešlo zložitým obdobím transformácie.

Získanie schopných ľudí a ich udržanie je jednou z najväčších zásluh zosnulého predsedu. Tých, ktorí vedeli veľké idey Antona Palidera rozmieňať na drobné.

Jedným z nich je Cyril Orčík, päťdesiatnik s hlbokým hlasom, ktorý posunul chov slovenského strakatého dobytka na Slovensku na mimoriadnu úroveň. Vlani dosahovali v Tvrdošíne najvyššiu úžitkovosť tohto tradičného plemena u nás.

Nová maštaľ

Tento, ešte nie tak dávno zablatený podnik sa neustále derie dopredu. Dôkaz o tom ponúka každoročne vyhlasovaná súťaž Top Agro. Motorom obrovského odhodlania tvrdošínskeho kolektívu bol Anton Palider. Aby nezastali, pred niekoľkými rokmi padlo rozhodnutie, posunúť produkciu mlieka na Orave do 21. storočia.

Z európskych fondov žiadali o prostriedky, ktoré mali byť určené na modernizáciu nášho poľnohospodárstva. Anton Palider však tvrdo narazil. Do konca svojich dní bol presvedčený, že keby vtedy „dal“, celá komplikovaná cesta k novej maštali, o ktorej sme na stránke poľnoinfo.sk viac ráz písali, by bola priamočiarejšia.

Ako však mohol dať, keď postavili najlacnejšiu maštaľ v republike? Bol bojovníkom, ktorého vedomosti a odhodlanie mohol obdivovať nejeden mladý. Ak začal cez telefón vysvetľovať, ako sa veci s maštaľou pohli a na čo prišiel, jednoduchšie bolo zastaviť sa osobne v Tvrdošíne. Chápať všetky súvislosti, ktoré on tak s ľahkosťou sypal z rukáva, nebolo jednoduché.

Mal naštudovaných stovky strán slovenských aj európskych dokumentov. Len vďaka tomu družstvo v Tvrdošíne nebolo zlikvidované. Vďaka upozorňovaniu na jeho problém sa mu podarilo zmeniť domácu legislatívu pri blokovaní platieb zo strany PPA, ktorú pred pár mesiacmi ohlásil minister Vlčan.

Nevzdával sa

Anton Palider spolupracoval aj s menšími chovateľmi, lebo im chcel pomôcť v ich snažení. Aby im ich usilovná práca prinášala čo najlepšie výsledky, potrebovali mať kvalitné zvieratá. A Tvrdošín má tie najkvalitnejšie!

Predseda družstva v Tvrdošíne venoval množstvo energie tomu, aby bojoval s ľuďmi, ktorí si mysleli, že európske prostriedky sú určené pre ich pažravé bruchá! Dnes žiaľ mnohým padne veľký kameň zo srdca. Anton Palider sa nevzdával a mnohým nedával kľudne spávať.

Boj o novú maštaľ si milý Tóno do úspešného konca nedotiahol. Máš však šikovných chlapov na družstve a tí to zvládnu. Odovzdal si im najlepší podnik na Orave. Vytvoril si ho ty!

Budeš tu chýbať!

Posledná rozlúčka s Antonom Paliderom bude v nedeľu 26.12.2021 o 14.00 v rímskokatolíckom kostole v Zubrohlave. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Anton Palider

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Neregistrovaný
Martin
25. decembra 2021 14:01

Ťažko sa hľadajú slová. Pán predseda bol človek veľmi skromný, pracovitý, s veľkým citom pre pôdu, zvieratá a pre ľudí. Dôkazom je nielen špičkové hospodárenie na pôde, v maštaliach i na zverenom majetku, čo je zrejmé pri prehliadke dvorov, chotára a štatistík, ale dôkazom je najmä dôvera zamestnancov, členov družstva… Celý komentár »

Miroslav Rentka
Neregistrovaný
Miroslav Rentka
26. decembra 2021 8:08
Odpoveď na  Martin

Úprimnú sústrasť celej rodine

Jozef Bulla
Člen
Jozef Bulla
26. decembra 2021 14:08

Práve vo chvíli uloženia telesných ostatkov Tonka Palidera do rodnej zeme vyslovujem úctu jeho osobnosti,charakteru a nekonečného zápasu o Pravdu pri povznesení poľnohospodárstva a riešení jeho dôstojnosti a postavenia. Veľké srdce veľkého muža Oravy dotĺklo v stálom a nerovnom zápase o spravodlivosť .Úprimne ďakujem za jeho dlhodobú spoluprácu na poli… Celý komentár »