Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Tvrdošín to dokázal nie s pomocou štátu, ale napriek nemu

Tvrdošín to dokázal nie s pomocou štátu, ale napriek nemu
insert_photoautor - V diskusii s kolegami počas zootechnického semináru. Cyril Orčík vpravo.

Čo sa skrýva za dojivosťou 10 tisíc kilogramov mlieka? Pod týmto názvom zorganizovala v lete oravská poľnokomora zootechnické stretnutie v Tvrdošíne. Miesto vzdelávania nebolo náhodné. Žiarec, poľnohospodárske družstvo Tvrdošín bol prvým subjektom na Orave, kde prekonali psychologickú hranicu v úžitkovosti od jednej dojnice a to ešte s kombinovaným slovenským strakatým dobytkom.

Aby chov prinášal ekonomický zmysel

Hlavným rečníkom zootechnického vzdelávania bol Cyril Orčík. Roky tvoril tandem s predsedom družstva Antonom Paliderom. Ten držal podnik v rukách ekonomicky a Cyril Orčík výrobne. Úspešnú spoluprácu oboch manažérov ukončil až odchod Antona Palidera. Zomrel na Štedrý deň v roku 2021.

Palider mal čuch na spolupracovníkov. Orčík nastúpil na družstvo hneď po strednej škole. Jeho rodina, ako stovky iných oravských rodín, mala svoje vlastné gazdovstvo, kde nechýbali hospodárske zvieratá. Cyril Orčík tak celý život vnímal, že starostlivosť o kravu nekončí víkendom, aj keď ten prináša vzrušujúcejšie lákadlá. Tento prístup si zachoval aj po nástupe na družstvo. Anton Palider si všimol, že mladý kolega si nezabudne prejsť chov aj v nedeľu či sviatok a Orčík to nebral ako niečo, čo zasluhuje zvláštnu pozornosť. Tento prístup mu priniesol dôveru a tá ďalšie úlohy a tie následnú zodpovednosť. Pracovný kolotoč starý ako ľudstvo samo, od poznania ktorého sú oslobodení len rodení flákači.

Palider (na foto vľavo) si Orčíka prirodzene vybral ako najbližšieho kolegu. Dnes pracuje Cyril Orčík na družstve tri desaťročia a po smrti Antona Palidera sa stal v máji aj predsedom. Má skúsenosti a rozvahu. Najväčšou devízou nového predsedu však je, že chce vedieť viac. Toľko, aby im chov hospodárskych zvierat prinášal okrem radosti aj ekonomický zmysel. Priatelia v Českej republike mu pravidelne otvárajú svoje chovy a on má tak cenný zdroj inšpirácie. Veľa si všímal ich maštale a teľatníky aj v čase, keď sa v Tvrdošíne rozhodovali pre modernizáciu stavieb. Zaujímalo ho, či benefit z nových priestorov bude citeľný a v čom sa poučiť na chybách predchodcov.

Zložitosť živočíšnej výroby je najmä v jej komplexnosti. Rutinné denné činnosti sa podpisujú pod to, či ste úspešný. Aj detail, ktorému roky nikto neprikladá dôležitosť, býva často rozhodujúci. Túto teóriu ovláda každý chovateľ zvierat a prispôsobuje si ju k svojim vedomostiam, skúsenostiam ale aj povahovým vlastnostiam.

Najdôležitejší je človek

Cyril Orčík účastníkom seminára hovorí, že základom úspechu tvrdošínskeho družstva sú jeho kolegovia. Vybavené stavby, kvalitné krmivá, moderné technológie neprinesú nič, ak za nimi nestojí človek s ochotou a kvalifikáciou. Takíto ľudia dokážu naštartovať aj teľatá k budúcej výkonnosti. Aj tu rozhodujú minúty.

„Teľaťu do hodiny od otelenia poskytneme 4 litre mledziva. Keď som to videl prvý raz v Bátke, bol som zaskočený a nevedel som tomu prísť ani na chuť. To teliatko má predsa často len 35 kilogramov. Následná skúsenosť ma ale presvedčila, že prvá hodina je pre budúci vývoj skutočne dôležitá,“ hovorí Cyril Orčík.

Odstav teliat prebieha na sedemdesiaty deň pomocou slameného štartéra. Ten pozostáva z viacerých zložiek a zabezpečuje denné prírastky na úrovni 800 až 900 gramov.

„Aktuálna priemerná úžitkovosť prvôstok je už 9 tisíc kilogramov mlieka, čo nám dáva nádej, že naša úžitkovosť bude naďalej rásť. Očakávame priemer na úrovni 10 500 kilogramov mlieka na dojnicu a rok,“ hovorí Cyril Orčík.

Bojujú o nevyplatené prostriedky

Tvrdošín už roky ekonomicky brzdia nevyplatené prostriedky za novú maštaľ a následne stopnuté platby aj z iných dotačných titulov. Družstvo muselo využiť až poslednú možnosť ako získať prisľúbené prostriedky a to ísť do súdneho sporu s ministerstvom o eurofondy. Doteraz nemajú vyplatenú ani Zelenú naftu za roky 2019 a 2020.

„Subjekt Žiarec, poľnohospodárske družstvo nemohol dostať vyplatené spomínané platby a ani dotácie na Zelenú naftu z dôvodu zistených nezrovnalostí. PPA v roku 2019 vznikla pohľadávka vo výške 140 519,74 eur. Táto pohľadávka mala za následok pozastavenie uhrádzania všetkých oprávnených platieb až do vysporiadania nezrovnalosti,“ informuje nás tlačový odbor agrorezortu.

A prečo vznikla nezrovnalosť? Lebo Žiarec odmietol vrátiť už vyplatené prostriedky z Programu rozvoja vidieka. Tým by podľa slov vtedajšieho predsedu priznali, že urobili chybu, ktorej si nie sú doteraz vedomí. Napriek tomu, že podpora na Zelenú naftu je naviazaná na špeciálne plodiny a živočíšnu výrobu, družstvo sa ich nedočkalo a podľa vyjadrenia MPRV SR pravdepodobne ani nedočká.

Pravidlá neumožňujú v roku 2022 vyplatiť žiadateľovi zelenú naftu za predchádzajúce roky. Nakoľko nakoniec k vysporiadaniu pohľadávky jednostranným započítaním došlo v júni 2021, mohla mu byť v decembri 2021 vyplatená Zelená nafta 2021 vo výške 45 745,41 eur,“ uviedol agrorezort.

Nezostane len pri slovách?

Cyril Orčík sa však nevzdáva. Z boja neustupuje podobne, ako jeho predchodca Anton Palider. Pred niekoľkými týždňami mal rokovanie s rezortným ministrom Samuelom Vlčanom a jeho poradcom Martinom Ondrášom, ktorí ho zavolali do Bratislavy. Obaja mu vtedy svorne prisľúbili, že riešenie ako napraviť krivdy minulosti nájdu. Orčík verí, že nezostane len pri slovách.

Úspech tvrdošínskeho družstva je najmä príbehom odhodlanosti, chuti, vedomostí a pracovitosti. Dokázali to nie s pomocou štátu, ale napriek nemu. Parlamentné voľby v ponímaní oravského družstva zmenili to, že bývalý poradca predsedu vlády a súčasný minister Samuel Vlčan sa zaujímal o problémy primeranosti blokovania platieb a na jeho intervenciu došlo k zásadnej zmene. Už sa tak žiadnemu poľnohospodári nemôže stať, že PPA zadržiava žiadateľovi všetky platby, aj keď nezrovnalosť je násobne menšia.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - V diskusii s kolegami počas zootechnického semináru. Cyril Orčík vpravo.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Bulla
Člen
Jozef Bulla
13. október 2022 10:31

Vážený pán šéfredaktor,úprimne ďakujem za Článok dňa. Vážim si Vašu stálu pozornosť nedokončeným horúcim témam. Je to aj Tvrdošín. Vzácna je úcta Človeku Tonkovi Paliderovi a pocta jeho nástupcovi Cyrilovi Orčíkovi. Verím,že ten boj aj vďaka Vám dovediete do úspešného konca. Pán Orčík,držte sa reprezentujete nielen ORAVU,ale aj ostatných ešte… Celý komentár »